Як зібрати дешево ігровий ПК?
- Визначення цілей та бюджету
- Вибір процесора з оптимальним співвідношенням ціна/продуктивність
- Підбір материнської плати з потрібними інтерфейсами та сумісністю
- Вибір відеокарти для комфортного ігрового досвіду
- Встановлення мінімум 16 Гб оперативної пам'яті з високою частотою
- DDR4 – все ще актуальна для бюджетних зборок
- Використання SSD-накопичувача для швидкого завантаження ігор
- Вибір надійного блоку живлення та ефективної системи охолодження
У 2025 році інтерес до комп'ютерних ігор продовжує зростати, і з ними зростає бажання користувачів мати під рукою потужний ПК. Однак ціни на готові рішення часто завищені – виробники та рітейлери закладають у вартість націнки, пов'язані з брендом, збіркою, рекламою та логістикою. Тому все більше геймерів обирають самостійну збірку комп'ютера – це дозволяє заощадити та підібрати комплектуючі, що ідеально підходять під конкретні завдання та особисті уподобання. У цій статті ми розберемося, як правильно підійти до збірки ігрового комп'ютера, щоб кожна вкладена гривня приносила максимум користі. Покроково розглянемо вибір процесора, відеокарти, материнської плати, ОЗП та інших комплектуючих для максимальної сумісності, а також дамо низку цінних рекомендацій.
Визначення цілей та бюджету
Спочатку потрібно визначити для яких цілей використовуватиметься комп'ютер – це прямо вплине на наступний вибір комплектуючих під збірку:
- У які ігри планується грати;
- З якою роздільною здатністю та налаштуваннями графіки запускатимуться ігри;
- Чи планується апгрейд системи у майбутньому;
- ПК буде використовуватися тільки для ігор або ще для навчання/роботи.
Якщо ваша мета грати в популярні і не дуже вимогливі до «заліза» онлайн тайтли, наприклад CS2 або World of Tanks – можна обмежитися бюджетним ПК в межах 350-500$. Така система дозволить грати на високих налаштуваннях у FullHD.
Для більш ресурсомістких ігор, таких як Cyberpunk 2077 або The Last Of Us II, необхідне більш продуктивне та дороге залізо, особливо якщо хочеться отримати плавність та стабільні 60 FPS – від 600-700$.
Навіть якщо ваш бюджет обмежений, розумно закладати можливість майбутнього апгрейду – це економічно вигідніше, ніж за рік-два збирати новий ПК з нуля. Варто орієнтуватися на актуальні комплектуючі для ПК і не використовувати відверто застарілі платформи, особливо це стосується материнської плати та ЦП. Для максимальної зручності вибору комплектуючих можна скористатися фірмовим конфігуратором зі збирання ПК від магазину «Клік».
Вибір процесора з оптимальним співвідношенням ціна/продуктивність
Процесор – для ігрового ПК важливо підібрати модель, яка справлятиметься із сучасними іграми і не стане «вузьким горлечком» для відеокарти.
Оптимальне співвідношення за ціною/продуктивністю сьогодні демонструють 6 ядерні 12 потокові процесори:
- AMD Ryzen 5 5500/5600/5600x – забезпечують стабільну ігрову продуктивність та мають достатній запас на майбутнє;
- Intel Core i5-12400F – прямий конкурент вищевказаних ЦП від AMD, особливо добре проявляє себе в поєднанні з гарною дискретною відеокартою;
- AMD Ryzen 5 4600G/5600G – відмінні варіанти з вбудованою графікою, якщо покупка дискретної відеокарти планується в майбутньому.
Вказані вище процесори без проблем справляються з більшістю сучасних ігор у стандартному Full HD, при високих/ультра налаштуваннях, особливо у зв'язці з відповідною відеокартою. При цьому мають невисоку ціну, що підходить для бюджетного геймінгу.
Підбір материнської плати з потрібними інтерфейсами та сумісністю
Материнська плата – основа, що поєднує всі компоненти ПК в єдину систему. При її виборі потрібно враховувати сумісність з процесором, корпусом (форм-фактор ATX/mATX), кількість слотів під ОЗП та накопичувачі, наявність потрібних портів для підключення комплектуючих та сумісних пристроїв, а також можливість апгрейду в майбутньому.
Для рекомендованих процесорів Ryzen 5 5500/5600, підійдуть материнки на чіпсеті В450/В550. У той час як для ЦП Intel 12-покоління підійдуть материнські плати з чіпсетами В660/В610.
Важливо вибирати материнську плату із 4 слотами ОЗП – це дозволить збільшити обсяг оперативної пам'яті у майбутньому. Також варто звернути увагу на наявність та кількість слотів М.2, під установку високошвидкісних SSD-накопичувачів.
Підключення та інтерфейси:
- Порт USB – мінімум 4-6 на задній панелі, включаючи USB 3.2 Gen1/Gen2, для підключення зовнішніх накопичувачів, периферії та швидкої зарядки пристроїв;
- Відеовиходи (HDMI, DisplayPort) – важливі, якщо використовується процесор з вбудованим відеоядром (наприклад, Ryzen G-серії або Intel з iGPU). Якщо відеокарта дискретна, а ЦП без вбудованого відеоядра, дані виходи не принципові;
- LAN/Wi-Fi – гігабітний LAN-інтерфейс обов'язковий для ігрових ПК, у той час як наявність Wi-Fi – хоч і приємний, але не обов'язковий момент (для бездротового з'єднання можна у майбутньому придбати Wi-Fi USB-адаптер).
Розглядайте материнські плати з хорошим охолодженням VRM (ланцюгів живлення процесора) – це дозволить розганяти процесор, а також згодом замінити його на потужніший, без небезпеки перегріву VRM зони.
Порада! Не женіться за дорогими материнськими платами з дуже широкими функціональними можливостями. Бюджетні та середньоцінові моделі надають все необхідне для комфортного геймінгу та навіть розгону.
Вибір відеокарти для комфортного ігрового досвіду
Відеокарта – ключовий компонент будь-якого ігрового ПК. Вона може бути вбудованою в процесор або дискретною. Вбудовані рішення підходять для базової роботи з графікою та легких ігор з невисокими налаштуваннями, у той час як дискретні відеокарти істотно підвищують продуктивність ігрової системи.
У рамках бюджетної збірки відеокарта часто стає найдорожчим компонентом, і це виправдано: вона забезпечує ту саму «ігрову» міць, заради якої збирається система. Тому навіть якщо у вас обмежений бюджет, не варто надмірно економити на GPU, краще взяти простішу материнську плату чи корпус – ігровий приріст продуктивності буде відчутним.
Актуальні моделі дискретних відеокарт для недорогих ігрових збірок у 2025 році:
- AMD Radeon RX6600/RX6600XT – мають оптимальний обсяг відеопам'яті 8 Гб, підтримують інтерфейс PCIe 4.0, гарний варіант для ігор FullHD. Також вони споживають не надто багато електрики (130-160 Вт), що робить їх холодними і сумісним з БП невисокої потужності;
- NVIDIA GeForce RTX3050/RTX3060 – пропонують 8-12 Гб відеопам'яті (залежно від моделі), стабільну продуктивність у сучасних іграх та підтримку DLSS. RTX 3060 більш продуктивна, ніж RTX 3050, тому підходить для найсучасніших ігрових проектів на високих та ультра налаштуваннях.
Наша рекомендація для користувачів, яким не вистачає бюджету на купівлю дискретної відеокарти в ігровий комп'ютер: збирайте систему на базі процесора з інтегрованою графікою AMD Ryzen 5 5600G/4600G. Вбудована відеокарта тягне прості ігри та навіть деякі ААА проекти на низьких/середніх налаштуваннях у 1080р. Після появи матеріальної можливості – докупіть відеокарту!
Встановлення мінімум 16 Гб оперативної пам'яті з високою частотою
Оперативна пам'ять у комп'ютері відповідає за швидкість відгуку системи, швидке завантаження рівнів в іграх та плавну багатозадачність. У сучасних реаліях – 16 Гб є мінімально рекомендованим об'ємом ОЗП для ігрових збірок.
Практично всі найвибагливіші ігри в 2025 році, використовують від 10 до 16 Гб оперативної пам'яті (якщо запускаються в 1020х1080р роздільній здатності на високих-ультра налаштуваннях). Якщо встановленого в систему об'єму ОЗП недостатньо, комп'ютер починає використовувати файл підкачування на SSD або HDD, що значно знижує продуктивність, викликає підвантаження та «фризи» в іграх
Оптимальний обсяг оперативної пам'яті для недорогого ігрового комп'ютера – 16 Гб, бажано у конфігурації 2х8 Гб (для активації двоканального режиму, що збільшує пропускну здатність пам'яті майже вдвічі).
DDR4 – все ще актуальна для бюджетних зборок
Незважаючи на те, що DDR5 все активніше виходить на ринок, DDR4 залишається найдоступнішим і найоптимальнішим рішенням для збірок недорогого ігрового комп'ютера. Тим більше, що вона сумісна з мега популярними процесорами AMD Ryzen 5600 на сокеті AM4 та Intel i5 12400F на сокеті LGA 1700.
Рекомендовані характеристики для DDR4 в ігровому комп'ютері:
- Об'єм – 16 Гб (2х8 Гб);
- Частота – 3200-3600 МГц;
- Таймінги – CL 16 або нижче;
- Напруга – стандарт 1.35 (XMP-профіль).
Оперативна пам'ять із частотою 3200 МГц вже дає суттєвий приріст в іграх, порівняно зі стандартною 2666-2933 МГц, особливо в системах на базі AMD Ryzen, де швидкість ОЗП критично впливає на роботу внутрішньої шини ЦП між ядрами та контролерами.
Використання SSD-накопичувача для швидкого завантаження ігор
Для ігрової системи наявність SSD-накопичувача у 2025 році – необхідність. На відміну від жорстких дисків (HDD), які довго були стандартом у домашніх ПК, твердотільні SSD-накопичувачі забезпечують кратно більш високу швидкість читання та запису, миттєвий доступ до файлів, швидке завантаження ОС та рівнів в іграх. Навіть недорогі SSD-накопичувачі Prologix або інших брендів, кардинально покращують ігровий досвід, особливо в сучасні важкі ігрові проекти.
Для встановлення в ігровий ПК використовується два типи SSD-накопичувачів:
- M.2 NVMe – ідеальний вибір за співвідношенням швидкість/ціна/габарити. Вони встановлюються безпосередньо на материнську плату, у спеціальний слот без дротів, що спрощує збірку та покращує вентиляцію:
- PCIe 3.0 – більш доступні, швидкість читання до 3000-3500 МБ/с. Відмінний варіант для бюджетного ігрового ПК;
- PCIe 4.0 – більш сучасне рішення, що забезпечує швидкість читання до 5000-7500 Мб/с. Мають більш високу вартість та вимагають материнську плату з підтримкою PCIe Gen4. Найбільше підходять для середньобюджетних ігрових збірок.
- SATA SSD (2,5”) – повільні порівняно з NVMe, але значно швидші, ніж HDD (до 550 МБ/с). Підключаються через SATA кабель та підходять для старих материнських плат, де немає роз'ємів M.2.
Мінімальний об'єм SSD-накопичувача для сучасного недорогого ігрового ПК становить 512 Гб, але краще розглядати пристрої на 1 Тб – цього вистачить для комфортної установки всіх сучасних ігрових тайтлів: Cyberpunk 2077 〜 100 Гб, Call of Duty: Warzone 〜125 Гб, Hogwarts Legacy 〜 85 Гб.
Стандартний HDD жорсткий диск не є обов'язковим для встановлення в дешевий ігровий ПК, але якщо обсягу пам'яті основного SSD-накопичувача недостатньо для зберігання важливих файлів, його можна використовувати як сховища для: фільмів, фотографій, архівів і невибагливих ігор.
Вибір надійного блоку живлення та ефективної системи охолодження
Блок живлення (БЖ) – основа стабільної роботи всієї системи. Він живить процесор, відеокарту, накопичувачі, охолодження та інші компоненти. Саме від його якості залежить те, як довго та надійно працюватиме ігрова система. Для вибору БЖ потрібно орієнтуватися на такі характеристики:
- Потужність – від 500 до 600 Вт, із запасом на апгрейд;
- Сертифікат 80 PLUS Bronze – забезпечить гідний ККД;
- Перевага відомим брендам – Chieftec, Seasonic, AeroCool та іншим.
Якщо відеокарта та процесор не надто «ненажерливі», можна обійтися блоком живлення на 500 Вт, але при плануванні апгрейду краще взяти модель на 600-650 Вт.
Що стосується системи охолодження, більшість сучасних процесорів поставляються з боксовим кулером, якого вистачає при помірному навантаженні. Це особливо актуально, якщо система збирається в великому корпусі з встановленими вентиляторами, що забезпечують додаткове охолодження системи – хорошим недорогим варіантом є корпуси для ПК Prologix.
Для зниження шуму та температури, замість боксового рішення можна розглянути установку бюджетного кулера з 120мм вентилятором.
Вивчивши інформацію з нашої статті, можна сміливо розпочинати збірку сучасного, продуктивного та недорогого ПК для ігор. Сучасні комплектуючі, навіть у бюджетному сегменті, дозволяють отримати справді гарну ігрову систему з раціональними вкладеннями!
Інші наші статті







Читайте також