Ігрові монітори з FreeSync та G-Sync: що це і як це працює

  • Що таке FreeSync та G-Sync
  • Переваги та особливості G-Sync
  • Переваги та особливості FreeSync
  • Як працюють FreeSync та G-Sync
  • Сумісність та доступність
  • G Sync чи Freesync? Що вибрати?

Будь-якому геймеру знайома проблема розриву зображення під час гри. Спотворення картинки (screen tearing) - неприємний візуальний дефект, який може проявитися на екрані комп'ютера у разі, коли він прагне одночасно відобразити два різні кадри (фрейми).

У верхній частині дисплея ми можемо побачити одну картинку, а посередині проходить горизонтальна лінія, нижче за яку вже з'являється зовсім інший фрейм. У результаті графічний контент здається розрізаним на дві частини, які горизонтально зсунуті відносно один одного. Такий дефект заважає повністю поринути у віртуальну реальність та отримувати задоволення від геймплею. Для вирішення таких ситуацій створені спеціальні геймерські монітори з g sync та freesync. Ці розробки покликані усувати проблему розривів зображення, однак кожна з них має свої особливості та переваги, про які й поговоримо нижче. Також ми розповімо, як не переплатити й вибрати оптимальний варіант із двох запропонованих.

Що таке FreeSync та G-Sync

Давайте спочатку розберемося, що це таке і з чим його їдять. Простими словами, це дві технології, які дозволяють синхронізувати оновлення графічного контенту на дисплеї з графічною картою, тим самим покращуючи якість картинки й знижуючи роздратування від розривів.

FreeSync – це інновація, розроблена компанією AMD, яка допомагає покращити якість картинки в іграх за рахунок синхронізації частоти оновлення екрана монітора із частотою виведення кадрів графічною картою. Це дозволяє зменшити ефекти розривів (так званий tearing) та підвисання картинки (stuttering), роблячи геймплей плавним та приємним для користувача. Інновація ефективно позбавляє даних проблем, а також допомагає знизити затримку (input lag), що сприяє комфортному і якісному геймерському досвіду.

G-Sync – це інновація, розроблена компанією NVIDIA, яка також спрямована на усунення проблем розривів та підвисання картинки під час гри на комп'ютері. Вона працює шляхом синхронізації частоти оновлення екрана (VRR) з частотою виведення кадрів графічною картою NVIDIA, що підтримує функціонал G-Sync. Таким чином, ця розробка допомагає зробити геймплей плавнішим і без глюків, підвищуючи якість візуального сприйняття та задоволення від гри.

Переваги та особливості G-Sync

Першим значним кроком у вирішенні проблем із вертикальною синхронізацією став інноваційний продукт G-Sync, розроблений компанією NVIDIA, лідером у галузі виробництва відеоплат.

У порівнянні з V-Sync, дана технологія не уповільнює обробку кадрів відеокартою, а активно регулює VRR, узгоджуючи її з поточною частотою кадрів у кожний момент часу. Це інноваційне рішення дозволяє створити плавну картинку без будь-яких вертикальних розривів і помітних затримок при введенні даних. Уявіть лише, яка дивовижна можливість!

Таке обладнання здатне працювати в широкому діапазоні частот. Спочатку діапазон, що підтримується, становив від 30 до 144 Гц, а на сьогодні ми бачимо підтримку аж до 360 Гц і вище, хоча звичайно, максимальний показник залежить від конкретної моделі.

Крім того, інновація має здатність компенсувати зниження частоти фреймів нижче 60 Гц шляхом дублювання пропущених кадрів, що гарантує плавне та якісне відтворення в будь-яких умовах.

І ось настає момент замислитися, навіщо взагалі обговорювати це питання з огляду на те, що NVIDIA вже вирішила його у 2013 році? Однак, варто відзначити, що ця спецтехнологія є закритою, що означає, що протягом тривалого часу вона була доступна тільки для відеоплат від NVIDIA.

Крім того, раніше для використання цієї інновації був потрібен спеціальний чіп у самому обладнанні, який синхронізував його частоту оновлення з параметрами відеоплати. Моделі з таким чіпом позначаються логотипом G-Sync та мають високу вартість. Але сьогодні вже є спосіб використовувати G-Sync і на дисплеях, сумісних з іншими розробками адаптивної синхронізації фреймів, однак не мають вбудованого чіпсета від NVIDIA. Ці моделі мають маркер "G-Sync Compatible" і в порівнянні з попереднім варіантом коштують дешевше.

Рекомендуємо придивитися до моделі подібного типу - 4K-монітора для геймерів GIGABYTE M32U. Він має широкі кути огляду і VRR 144 Гц, сумісний з даною функцією, проте для цього потрібна відеоплата NVIDIA серії 1000 і вище.

Переваги та особливості FreeSync

FreeSync - це розробка компанії AMD 2015 р. Є інноваційним рішенням, яке відрізняється своєю доступністю та універсальністю. Основна відмінність від G-Sync полягає в тому, що технологія AMD є відкритою і не вимагає використання спеціальних відеокарт, підтримуючи як чіпи від NVIDIA, так і від самої AMD. Завдяки цьому моделі з підтримкою цієї інновації стають доступними за ціною і не вимагають дорогого обладнання, що робить їх привабливими для широкого кола користувачів.

Прикладом такого обладнання є 27-дюймовий 2K-монітор Philips 27M1N3500LS/00/01 та AOC CQ32G3SU/BK з максимальною VRR до 165 Гц, що поєднує в собі відмінну якість та доступну ціну.

Швидко розвиваючись, ця технологія також пропонує лінійку дисплеїв із сертифікацією FreeSync Premium Pro. Такі моделі забезпечують адаптивну синхронізацію кадрів, так і мають додатковий функціонал, включаючи збільшений динамічний діапазон HDR, компенсацію зниженої частоти кадрів LFC і швидкий час відгуку. З мінімальною VRR у режимі синхронізації на рівні 120 Гц, такі моделі стають найкращим вибором для сучасного геймера, забезпечуючи високу плавність картинки та виключаючи виникнення артефактів.

Рекомендуємо придивитися до яскравого представника цього сегменту - GIGABYTE M28U-EK, який є ідеальним вибором для тих, хто прагне максимальної якості ігрового досвіду та високої продуктивності.

Як працюють FreeSync та G-Sync

Після того, як ми розібралися, особливо і плюшки цих функцій, подивімось, як вони працюють.

G-Sync є особливими модулями, що встановлюються в сам монітор, які забезпечують VRR. Наприклад, якщо у вас дисплей з VRR 144 Гц, а у грі виводиться 60 кадрів/сек, модуль G-Sync автоматично підлаштовує частоту оновлення екрана до близької до 60 Гц, що дозволяє плавно відображати зображення без розривів. Така підтримка технологій NVIDIA G-Sync забезпечує більш комфортну та якісну ігрову взаємодію, гарантуючи безперебійний перегляд зображення на дисплеї.

AMD FreeSync заснований на відкритій технології Adaptive-Sync, розробленої VESA – міжнародною асоціацією, яка займається стандартизацією відеоелектроніки. Adaptive-Sync, що стала індустріальним стандартом синхронізації кадрів з 2014 р., широко поширена в геймерських моніторах, наприклад Thunderobot Q34H144. Однак, використання Adaptive-Sync накладає деякі обмеження, такі як необхідність підключення екрана до комп'ютера через інтерфейс DisplayPort.

Якщо ж говорити про FreeSync, то ця функція працює і з більш поширеним роз'ємом HDMI, що додає плюс при використанні. Незважаючи на відмінності в інтерфейсах підключення, принцип роботи FreeSync практично не відрізняється від G-Sync: VRR автоматично регулюється під частоту виведених фреймів відеокартою, що усуває розриви в зображенні й виключає появу нових проблем.

Сумісність та доступність

Дані технології додають у світ комп'ютерних ігор новий рівень плавності та якості зображення. Однак, крім їх технічних характеристик, важливим аспектом є їхня сумісність і доступність для широкого кола користувачів.

Базова версія FreeSync доступна в широкій кількості відеоплат та екранів середнього і навіть низького цінового сегмента. Вона доступна практично для кожного, хто прагне якіснішого відображення ігрового контенту. Це дозволяє користувачам з різною апаратурою насолоджуватися плавним та безрозривним ігровим досвідом без додаткових витрат.

Своєю чергою, G-Sync виділяється більш точною синхронізацією зображення та мінімізацією артефактів. Однак, щоб скористатися цією інновацією, потрібен спеціальний апаратний модуль в обладнанні, що робить його сумісність більш обмеженою. Відеокарта також має підтримувати цю функцію. Такі моделі зазвичай знаходяться у вищому ціновому сегменті, що робить цю технологію менш доступною для всіх категорій користувачів, хоча вона пропонує високу якість зображення та відмінний візуал.

Раніше G-Sync від NVIDIA працювала тільки на дисплеях, спеціально розроблених для підтримки цієї функції. Проте, нещодавні версії G-Sync (G-Sync Compatible) також передбачають підтримку екранів з технологією FreeSync. Дисплеї, які були сертифіковані як сумісні з G-Sync, можуть використовувати адаптивну синхронізацію G-Sync на відеоплатах NVIDIA, навіть якщо ці монітори спочатку підтримували лише FreeSync. Це дозволяє власникам обладнання з FreeSync отримати переваги функціонала G-Sync без необхідності придбання дорогих пристроїв з вбудованою підтримкою цієї функції.

Таким чином, g sync може бути присутнім на моніторах freesync, якщо вони мають статус сумісних з G-Sync або G-Sync Compatible. Це відкриває можливість для користувачів насолодитися перевагами обох розробок на одному екрані, навіть якщо він був призначений тільки для FreeSync.

G Sync чи Freesync? Що вибрати?

Ці дві інноваційні розробки можуть автоматично підлаштовувати VRR під кількість кадрів в секунду, що видаються відеоплатою або консоллю, а не навпаки. Коли показник падає нижче за мінімальні 60 Гц, обидві системи заповнюють пропущені фрейми штучно, представляючи їх у дублюючому форматі. Результати тестів показали, що FreeSync не впливає на фреймрейт, у той час, як G-Sync може призвести до незначної втрати FPS близько 1.2%. Попри цю відмінність, воно практично непомітне для ока, і вважати його перевагою не зовсім коректно.

Якщо обидві розробки мають незначні відмінності, навіщо тоді переплачувати? Апаратний модуль G-Sync вимагає додаткових витрат, тому він встановлюється в основному на ігрове обладнання високого рівня. З іншого боку, базова версія FreeSync поширена практично всюди, тоді як FreeSync Premium частіше оснащені моделі середнього класу, а AMD FreeSync Premium Pro – преміум-класу.

В результаті, що краще для конкретного користувача - amd freesync і nvidia g sync? Відповідь така - якщо ви вже придбали монітор та відеоплату, що підтримують одну з цих спецтехнологій, немає сенсу розглядати інший варіант. В цей час обидві системи ефективно вирішують проблеми розриву графічного контенту, перевищуючи V-Sync, заощаджують енергію ПК і особливо не перевершують один одного. Однак, якщо ви тільки вибираєте комп'ютерне обладнання, найкращим вибором буде FreeSync, оскільки вона дає свободу використання комплектуючих від різних виробників, на відміну від G-Sync, яка працює тільки на відеокартах від NVIDIA.

Інші наші статті

Великий та надійний – GRIFON NFND-200X
Сучасний ритм життя диктує нові вимоги до побутової техніки – від холодильника чекають місткості, економічності, ергономіки, функціональності та технологічності. GRIFON NFND-200X повністю відповідає цим вимогам, при цьому коштує недорого. Модель GRIFON NFND-200X створена для людей, які віддають перевагу комфорту та практичності. Функція No Frost, позбавляє необхідності ручного розморожування, рівномірно охолоджує продукти і підтримує їх свіжість протягом тривалого часу. Далі розберемо всі переваги GRIFON NFND-200X і переконаємося, що цей холодильник займає гідне місце у сегменті обґрунтовано!
ТОП-5 роботів-пилососів для квартири з тваринами
Сучасне житло все частіше поєднує комфорт та технології. Особливо це відчувають власники домашніх тварин, утримання яких вимагає не тільки любові та турботи, а й регулярного прибирання. Шерсть, сліди від лап, залишки наповнювача, дрібне сміття і навіть пил – все це накопичується швидше, ніж здається на перший погляд. І якщо раніше прибирання ставало щоденним головним болем, то сьогодні це питання можна вирішити за допомогою робота-пилососа!
Кращі роботи пилососи з вологим прибиранням: топ моделей та поради щодо вибору
Домашнє прибирання – це нескінченна рутина: тільки вимили підлогу, як знову з'явилися плями, пил та бруд. Особливо важко воно дається сім'ям з маленькими дітьми, домашніми тваринами та алергіками, де чистота – не забаганка, а необхідність.
ID-Cooling FROZN A620 GDL — новий рівень охолодження для потужних систем
Коли йдеться про надійне охолодження процесорів, бренд ID-Cooling давно здобув довіру ентузіастів та професійних збирачів ПК. У 2025 році компанія представила світу одну зі своїх найпотужніших новинок — FROZN A620 GDL. Цей кулер поєднує в собі високу продуктивність, інженерну досконалість і практичний дизайн, роблячи його ідеальним вибором для сучасних ігрових і робочих систем.
Ретро-естетика – ідеальна комбінована плита
Кухня сучасної людини повинна об'єднувати функціональність, естетику та безпеку. Комбінована плита Grifon C643BgR-CAWTGBD3 втілює ці якості, пропонуючи користувачеві стильне та ефективне рішення для приготування їжі, а також її головну фішку – ретро дизайн у бежевому кольорі. Розглянемо докладніше, чим Grifon C643BgR-CAWTGBD3 виділяється серед конкурентних рішень представлених на ринку, які унікальні особливості має модель, а також де вона зможе знайти найкраще застосування.
Зустрічаємо 3 нових 4К телевізори GRIFON
Grifon не перестає тішити своїх шанувальників новинками що варті уваги. Цього разу компанія випустила лінійку ультрасучасних 4К-телевізорів із відмінним поєднанням вартості, технологічності та функціональності. Всі моделі отримали 4К UHD роздільну здатність (3840 x 2130 px), але мають різну діагональ екрану: 50”, 55” та 65”. Важливою особливістю новинок є єдиний безрамковий дизайн, який максимально заощаджує корисний простір та забезпечує глибше занурення у кінематографічні сцени. Також усі ТВ отримали якісні вбудовані динаміки на 10 Вт та потужне залізо, що забезпечує плавну роботу Smart-TV на основі Google TV – без лагів та підвисань. Далі розглянемо кожну модель детально.
Як легко вивести неприємний запах із холодильника?
Напевно, кожен стикався з ситуацією, коли відкриваєш холодильник, а звідти пахне чимось неприємним. Причому запах може бути настільки різким, що викликає дискомфорт і псує апетит. Таку проблему без труднощів можна вирішити самостійно.
Чому холодильник працює, але не морозить?
Без холодильника неможливо уявити сучасний дім. Але іноді трапляється дивне — холодильник працює, але перестає морозити. Розповідаємо, чому це відбувається і що робити в такій ситуації.

Читайте також

Багато людей користуються повербанками, щоб залишатися на зв'язку, коли під рукою немає розетки. Розібратися в технічних характеристиках цих пристроїв буває складно. Одна з них — номінальна потужність — часто викликає питання. Що ж вона означає?
Ruijie Partner Summit у Китаї зібрав партнерів з усього світу, презентував нову стратегію, лінійку продуктів та продемонстрував — як виглядає майбутнє мережевих технологій у реальних умовах.
Автомобільний акумулятор — ключова ланка в системі енергопостачання авто. Він забезпечує запуск двигуна та роботу всіх електричних систем при вимкненому моторі. Однак не всі водії знають, як правильно оцінити такі параметри, як ємність, потужність, струм та інші характеристики акумулятора. Розберімося, скільки енергії може зберігати пристрій, як правильно робити розрахунки та обрати відповідний пристрій.
Коли потрібно забезпечити живлення пристроїв, а в мережі немає електрики, на допомогу приходять акумуляторні батареї та інвертори. Щоб дізнатися, на скільки вистачить роботи системи, і точно розрахувати її час, потрібно знати основні принципи вибору обладнання. Розбираємося, як правильно підбирати компоненти та робити розрахунки для ефективного використання енергії.
Розбираємо міфи та реальність про енергоспоживання на прикладі DDR5 від Goodram. RGB-підсвічування стало не лише елементом естетики, а й предметом дискусій серед користувачів та ентузіастів комп'ютерного заліза. Дехто вважає, що воно може негативно впливати на продуктивність оперативної пам’яті, інші ж вважають цей вплив незначним. Давайте розглянемо, як RGB підсвічування впливає на нагрівання та енергоспоживання модулів DDR5 на прикладі.
Дивитися все