Як підібрати оперативну пам'ять до вже наявної

  • Оперативна пам'ять та її значення для ПК
  • Основні параметри оперативної пам'яті
  • Типи оперативної пам'яті та чим вони відрізняються
  • Поєднуваність нової RAM з наявною пам'яттю
  • Як вибрати додаткову оперативну пам'ять

Оперативна пам'ять є компонентом тимчасового зберігання (іншими словами - короткочасною пам'яттю) комп'ютера. У ній зберігаються всі дані, які використовуються під час роботи пристрою, від переглянутого веб-сайту до пересування миші з одного боку екрана на інший. Щоразу виконується безліч процесів. Друк тексту, збереження документ або відео, вхід у відеогру - за всі ці опції відповідає оперативна пам'ять.

Щоб багатофункціональні завдання система виконувала швидко, і не знадобилося завантаження будь-яких додаткових програм, потрібні дані розміщуються саме в ОЗП, а не на жорсткому диску. Щоб оптимізувати комп'ютер і збільшити його продуктивність, до вже влаштованої пам'яті з довільним доступом дозволяється встановити до пристрою додаткові слоти.

Оперативна пам'ять та її значення для ПК

Оперативний запам'ятовуючий пристрій - це спеціальна планка, на якій комп'ютер зберігає інформацію і пакет програм, що необхідні для експлуатації пристрою зараз або в найближчому майбутньому. Її ще називають короткочасною пам'яттю комп'ютера. Це дещо схоже на цифровий робочий простір, де містяться всі файли, документи, утиліти та додатки.

Що більше оперативки у комп'ютера, то більше даних він може обробляти одночасно. Вона забезпечує:

  • швидкий час завантаження
  • плавну багатозадачність
  • знижене навантаження на систему

Коли комп'ютеру або іншому цифровому пристрою не вистачає оперативки, його робота сповільнюється, а продуктивність значно падає. Для того щоб ПК нормально функціонував, швидко відкривав сторінки пошукової системи і надавав можливість працювати з текстовим редактором або іншими утилітами, достатньо до 8 ГБ оперативної пам'яті. Але, якщо на пристрій планується завантажити ігри або відеоредактори, тоді процесору знадобитися не менше 16 ГБ, а важче програмне забезпечення потребує як мінімум 32 ГБ. Збільшити її реально не тільки купивши новий, значною мірою потужний комп'ютер, а також розширивши вже наявну вбудовану RAM.

Основні параметри оперативної пам'яті

На початку 2000-х років і до нашого часу було продумано величезну кількість розробок пристроїв RAM з подвоєною швидкістю передачі даних (DDR). Виробники пам'яті постійно пропонують нові покоління оперативної пам'яті для поліпшення її швидкості, потужності та віддачі, які будуть відповідати зростаючим вимогам до результативності.

Тип оперативного запам'ятовуючого елемента, що купується, повинен поєднуватися з вихідною платою (материнкою) системи. Відповідно до віку персонального комп'ютера до материнської плати підійде одне з наступних поколінь пам'яті - DDR3, DDR4 або DDR5.

При купівлі додаткової оперативки рекомендується брати до уваги деякі моменти.

Форм-фактори. RAM в основному доступна у двох форм-факторах:

  • дворядні модулі (SODIMM): компактний компонент спеціально для ноутбуків
  • модуль Dual In-Line (DIMM): більше рішення для настільних комп'ютерів

Щільність пам'яті з довільним доступом. Деякі плати підтримують тільки обмежену кількість модулів пам'яті та певну щільність. Материнська плата ПК часто цілком нормально працює з чотирма модулями. Тому необхідно визначити, скільки оперативної пам'яті потрібно для звичайного використання.

Швидкість RAM. Тактова частота ОЗП вказується в МГц (частота) або у вигляді швидкості передавання даних у Мегабайтах на секунду (Мб/с). Незалежно від того, як вимірюється швидкість, швидка пам'ять із довільним доступом забезпечить у кінцевому підсумку прискорене виконання багатьох завдань вашої системи.

Типи оперативної пам'яті та чим вони відрізняються

Існує два основних види оперативних запам'ятовуючих пристроїв: SRAM і DRAM.

Відомості SRAM (статичної пам'яті) зберігаються на транзисторах і є доволі економними в плані споживання енергії. Крім того, її називають статичною, адже вона не потребує оновлення. SRAM застосовується в кеш-пам'яті, наприклад, у невеликих файлах, до яких ваш процесор (ЦП) постійно звертається.

Дані DRAM (динамічна пам'ять) розташовуються в конденсаторах, енергоспоживання оптимальне. Також вони відомі як динамічні, тому що для нормальної роботи їх треба періодично оновлювати. Під час вимкнення електроенергії електричні заряди розсіюються, а оперативка звільняється від даних.

Перевага SRAM полягає в тому, що вона споживає менше енергії, при цьому доступ до інформації відкривається швидше. Однак, ціна виробництва трохи вища. Плюс DRAM полягає в тому, що вона дешевша і пропонує більший обсяг пам'яті. Але їй необхідно більше часу на обробку.

Ще одним типом оперативної пам'яті виступає SDRAM, що належить до підкатегорії DRAM. SDRAM (синхронна динамічна оперативна пам'ять) підключає оперативку до системного годинника комп'ютера. Таким чином, істотно прискорюється його функціонування.

Визначити, яке покоління DDR використовує ваша материнська плата, розробники радять кількома способами. Ви можете перевірити роз'єми оперативки на материнській платі вручну, звернутися до виробника материнської плати з приводу технічних характеристик або запустити перевірку сумісності RAM.

Під час огляду бази видно, що різні покоління DDR мають практично аналогічний вигляд. Їх реально відрізнити одне від одного за виїмкою в гнізді та кількістю контактів на модулях. Через незначні відмінності в конструкції немає проблем у встановленні на ПК або ноутбук неправильного типу оперативки.

Поєднуваність нової RAM з наявною пам'яттю

Оновлення запам'ятовуючого пристрою RAM - один із найпростіших і найекономічніших методів підвищити ефективність пристрою. Загалом, щільніший DRAM підтримає навіть "найважчі" утиліти.

Під час вибору додаткової планки ключовим фактором стане сумісність з уже наявною оперативкою і роз'ємами комп'ютера. Якщо вона не взаємодіє з материнською платою, то і працювати додатковий компонент не буде.

Модуль DDR4 - це актуальний стандарт, останнє покоління оперативної пам'яті. Однак, якщо ви хочете збільшити продуктивність вживаного ПК, спочатку потрібно перевірити, на якому стандарті система функціонує. Оперативний запам'ятовуючий пристрій DDR3 все ще доступний для придбання, якщо ви хочете вдосконалити і прокачати ПК. З 2020 року почали випускати ОЗП п'ятого покоління.

Зазвичай кожне нове покоління RAM гарантує активацію високих частот, працює при зниженому споживанні напруги і характеризується меншими затримками, на відміну від попередніх версій. Але це не означає, що ви просто перейдете до оновленого покоління ОЗП, щоб поліпшити продуктивність. Нові моделі не мають прямої або зворотної сумісності. Якщо ваша система була створена для технології DDR4, вона не буде підтримувати модулі DDR5.

Як вибрати додаткову оперативну пам'ять

Перед купівлею та встановленням варто знати вид RAM, оптимальний для материнської плати. Це може бути DDR3, DDR4 або навіть DDR5. Також слід перевірити максимальну швидкість і потужність процесора, з якою впорається материнка комп'ютера. Це рекомендується зробити, подивившись технічний паспорт пристрою (зазвичай додається в комплекстації до персонального комп'ютера) або відкривши вкладку на ПК "Продуктивність".

Існує два формати оперативки:

  • модуль DIMM (довгий) для стаціонарних комп'ютерів
  • модуль SO-DIMM (короткий) для ноутбуків

Кількість ГБ відповідає вільному простору для зберігання та обробки даних. Але, вибираючи для купівлі оперативки, важливо враховувати такі аспекти:

  • 8 ГБ: на сьогодні це мінімально рекомендоване для базових опцій
  • 16 ГБ: для конфігурації, зручної для більшості ігор, або для роботи з декількома додатками одночасно
  • 32 ГБ: радять для розширеного професійного використання (створення графіки/відео), а інколи і в іграх останнього покоління

Визначити, скільки оперативки підтримує материнська плата ПК, легко і просто, для цього пропонується. Спочатку необхідно перевірити документацію материнської плати, щоб подивитися відповідні характеристики. У розділі технічних характеристик має зазначатися максимальний обсяг системної пам'яті та кількість доступних слотів на материнській платі.

Кожне нове покоління DDR збільшує цю пропускну здатність. Сьогодні більшість комп'ютерів працюють із DDR4. З удосконаленими версіями DDR5, що вийшли з 2020 року, в активному режимі витрачається менше електроенергії через знижені вимоги до напруги.

Інші наші статті

Як вибрати бездротовий пилосос: поради та критерії вибору
Уявіть: ви повертаєтеся додому після насиченого дня. У руках – пакети з магазину, у голові – список справ, а попереду – заслужений вечірній відпочинок. Але ось невдача: на підлозі видніється пил, біля порога – сліди взуття, а в кутку «зачаївся» клаптик шерсті від вихованця. Здається, що важке прибирання неминуче. Але тепер є вибір – за допомогою бездротового пилососу підтримувати чистоту можна без труднощів, витрачаючи мінімум часу!
Топ акумуляторних пилососів: найкращі моделі для дому
Сучасна побутова техніка має бути ефективною, автономною та максимально зручною. Одним з таких прикладів є акумуляторні пилососи – пристрої, що повністю змінили уявлення про сучасне прибирання. Відсутність проводів, легка вага, висока маневреність та гідна потужність зробили з них незамінних помічників у будинках, квартирах та навіть офісах. Користувач більше не прив'язаний до розетки та може вільно переміщатися у приміщенні, якісно очищаючи поверхні за лічені хвилини.
Роботи-пилососи для килимів: які моделі справляються найкраще?
Килими повертаються в моду – м'які, затишні, естетичні, із чудовою тепло та звукоізоляцією. Але є й інший бік: вони швидко накопичують пил, крихти, шерсть та інші забруднення. Особливо це помітно в сім'ях з дітьми чи вихованцями. Чищення вручну вимагає часу та сил, а підтримувати їхню чистоту потрібно постійно. Тут на допомогу приходять функціональні роботи-пилососи, що дають змогу підтримувати чистоту килима практично без участі користувача! У цій статті ми розглянемо питання, як роботи пилососи адаптуються до килимових покриттів, які характеристики потрібно враховувати при виборі відповідної моделі, представимо рейтинг ТОП-5 найкращих пристроїв у сегменті, а також поділимося корисними рекомендаціями.
Великий та надійний – GRIFON NFND-200X
Сучасний ритм життя диктує нові вимоги до побутової техніки – від холодильника чекають місткості, економічності, ергономіки, функціональності та технологічності. GRIFON NFND-200X повністю відповідає цим вимогам, при цьому коштує недорого. Модель GRIFON NFND-200X створена для людей, які віддають перевагу комфорту та практичності. Функція No Frost, позбавляє необхідності ручного розморожування, рівномірно охолоджує продукти і підтримує їх свіжість протягом тривалого часу. Далі розберемо всі переваги GRIFON NFND-200X і переконаємося, що цей холодильник займає гідне місце у сегменті обґрунтовано!
ТОП-5 роботів-пилососів для квартири з тваринами
Сучасне житло все частіше поєднує комфорт та технології. Особливо це відчувають власники домашніх тварин, утримання яких вимагає не тільки любові та турботи, а й регулярного прибирання. Шерсть, сліди від лап, залишки наповнювача, дрібне сміття і навіть пил – все це накопичується швидше, ніж здається на перший погляд. І якщо раніше прибирання ставало щоденним головним болем, то сьогодні це питання можна вирішити за допомогою робота-пилососа!
Кращі роботи пилососи з вологим прибиранням: топ моделей та поради щодо вибору
Домашнє прибирання – це нескінченна рутина: тільки вимили підлогу, як знову з'явилися плями, пил та бруд. Особливо важко воно дається сім'ям з маленькими дітьми, домашніми тваринами та алергіками, де чистота – не забаганка, а необхідність.
ID-Cooling FROZN A620 GDL — новий рівень охолодження для потужних систем
Коли йдеться про надійне охолодження процесорів, бренд ID-Cooling давно здобув довіру ентузіастів та професійних збирачів ПК. У 2025 році компанія представила світу одну зі своїх найпотужніших новинок — FROZN A620 GDL. Цей кулер поєднує в собі високу продуктивність, інженерну досконалість і практичний дизайн, роблячи його ідеальним вибором для сучасних ігрових і робочих систем.
Ретро-естетика – ідеальна комбінована плита
Кухня сучасної людини повинна об'єднувати функціональність, естетику та безпеку. Комбінована плита Grifon C643BgR-CAWTGBD3 втілює ці якості, пропонуючи користувачеві стильне та ефективне рішення для приготування їжі, а також її головну фішку – ретро дизайн у бежевому кольорі. Розглянемо докладніше, чим Grifon C643BgR-CAWTGBD3 виділяється серед конкурентних рішень представлених на ринку, які унікальні особливості має модель, а також де вона зможе знайти найкраще застосування.

Читайте також

Grifon не перестає тішити своїх шанувальників новинками що варті уваги. Цього разу компанія випустила лінійку ультрасучасних 4К-телевізорів із відмінним поєднанням вартості, технологічності та функціональності. Всі моделі отримали 4К UHD роздільну здатність (3840 x 2130 px), але мають різну діагональ екрану: 50”, 55” та 65”. Важливою особливістю новинок є єдиний безрамковий дизайн, який максимально заощаджує корисний простір та забезпечує глибше занурення у кінематографічні сцени. Також усі ТВ отримали якісні вбудовані динаміки на 10 Вт та потужне залізо, що забезпечує плавну роботу Smart-TV на основі Google TV – без лагів та підвисань. Далі розглянемо кожну модель детально.
Напевно, кожен стикався з ситуацією, коли відкриваєш холодильник, а звідти пахне чимось неприємним. Причому запах може бути настільки різким, що викликає дискомфорт і псує апетит. Таку проблему без труднощів можна вирішити самостійно.
Без холодильника неможливо уявити сучасний дім. Але іноді трапляється дивне — холодильник працює, але перестає морозити. Розповідаємо, чому це відбувається і що робити в такій ситуації.
Багато людей користуються повербанками, щоб залишатися на зв'язку, коли під рукою немає розетки. Розібратися в технічних характеристиках цих пристроїв буває складно. Одна з них — номінальна потужність — часто викликає питання. Що ж вона означає?
Ruijie Partner Summit у Китаї зібрав партнерів з усього світу, презентував нову стратегію, лінійку продуктів та продемонстрував — як виглядає майбутнє мережевих технологій у реальних умовах.
Дивитися все