Оптимальна відстань до монітора: як правильно налаштувати робочий простір?
- Які чинники спричиняють втому очей?
- Оптимальна відстань до екрана
- Яка відстань рекомендується для роботи в офісі?
- Яка має бути відстань до монітора для ігор?
- Ідеальна дистанція для комфортного перегляду
- Яка має бути відстань до додаткового монітора?
- Залежність відстані від розміру екрана
- Методи зменшення втоми очей
- Налаштування екрана для зниження навантаження на очі
- Які вправи корисні для зору?
- Як погіршується зір у разі неправильного використання монітора?
- Підсумки: Чи варто переходити на 4K?
Сучасне життя неможливо уявити без найрізноманітніших екранів, дисплеїв і моніторів – незамінних атрибутів комп'ютерної техніки. Можливо, ви теж стали помічати, що у вас з'явилися характерні симптоми втоми очей, що виникають після напруженого робочого дня, проведеного за комп'ютером чи ноутбуком? Щоб зберегти відмінний зір, пропонуємо детально розібратися, як відстань від очей до монітора впливає на сприйняття інформації і як захистити зір від комплексу негативних чинників, зумовлених роботою за комп'ютером.
Які чинники спричиняють втому очей?
Насамперед зазначимо, що проблема втоми очей при взаємодії з комп'ютерною технікою настільки серйозна, що офтальмологи навіть визначили для неї особливий термін. Отже, якщо відзначаєте сухість і відчуття різі в очах, їхню стомлюваність, головний біль, а головне – поступове погіршення зору, йдеться про комп'ютерний зоровий синдром.
На думку фахівців, причина неприємних симптомів та лякаючої тенденції до погіршення зору криється в еволюційній непристосованості до роботи з монітором.
Важливо розуміти, що зір людини з усіма її фізіологічними особливостями формувався протягом багатьох тисячоліть. Безперервно мінливі, але практично завжди, небезпечні умови, вимагали високої швидкості реакції, формували здатність адаптуватися до найрізноманітніших умов сприйняття та аналізу потоку візуальної інформації. Необхідність багато годин поспіль напружено вдивлятися в яскравий екран, що світиться - досить важке випробування для зору.
- Око людини, найкраще пристосоване до сприйняття відбитого світла, відчуває підвищене навантаження при сприйманні яскравого світлового потоку монітора.
- Мерехтіння екрану – ще один із негативних факторів, що впливає на стан очей і викликає їхню підвищену втому. Така проблема, характерна для моніторів перших поколінь, сьогодні вже не стоїть так гостро. На щастя, сучасні РК-монітори практично позбавлені мерехтіння.
- Нам далеко не завжди вдається точно вибрати ідеальну відстань до монітора, яка є безпечною для зору. При наборі тексту, роботі у різноманітних програмах, пошуку інформації, проведенні обчислень, користувач, практично підсвідомо, прагне приблизити монітор. Однак, при перегляді фільму або в процесі гри, той самий користувач відчуває більш високий рівень комфорту, відсунувши монітор подалі.
Оптимальна відстань до екрана
Якою має бути відстань до монітора, щоб негативний вплив на органи зору був найменшим? Відповідь на це питання залежить від того, які завдання ви перед собою поставили: провести продуктивний робочий день біля комп'ютера, поринути у світ улюбленої комп'ютерної гри або присвятити дозвілля перегляду кінопрем'єри.
Яка відстань рекомендується для роботи в офісі?
На якій відстані має бути монітор? Взаємодію з офісним монітором ваш мозок сприймає як «ручну працю» - хоч би якою інтелектуальною вона не була. При багатогодинному пошуку інформації, наборі тексту або роботі з графічними редакторами найзручнішою для сприйняття буде відстань у межах 55 – 70 см (не далі витягнутої руки).
При цьому, в процесі роботи у вас є можливість, трохи змінивши положення тіла, при необхідності збільшити або скоротити відстань від монітора до очей на 5 – 10 см, коли потрібно краще бачити дрібні деталі або бачити все зображення в цілому. Як правильно сидіти за комп'ютером? Ваші очі менше втомлюватимуться в процесі роботи, якщо основна частина робочого простору знаходиться не на рівні очей, а нижче.
Такі правила роботи на комп'ютері гарантують продуктивнішу діяльність і знижують втому.
Яка має бути відстань до монітора для ігор?
Тривалі ігрові сесії також потребують високого рівня комфорту для очей геймера. Офтальмологи, технологічні асоціації та виробники моніторів багато років намагаються знайти ідеальне співвідношення між розміром ігрового монітора та відстанню від нього до очей. Цілком очевидно, що зі збільшенням діагоналі екрану, гравець інтуїтивно вибиратиме найбільш зручне положення, щоб оцінювати всі зміни зображення по всьому полю монітора.
На практиці встановлено, що при використанні монітора з діагоналлю 27 і роздільною здатністю 1440 пікселів, найбільш комфортна дистанція для користувача становить від 80 см до 1 м. Проте, в цьому випадку, велике значення має:
- наявність проблем із зором;
- розміри монітора та його характеристики;
- особисті переваги;
- особливості характеру гри.
Ідеальна дистанція для комфортного перегляду
Ідеальна комбінація для перегляду відео контенту – це поєднання великого екрану з високою роздільною здатністю та досить великою діагоналлю. При цьому, якщо перегляд фільму на екрані, із класичним співвідношенням сторін не спонукає «приблизити» зображення, можливо, ви правильно вибрали відстань до монітора.
Яка має бути відстань до додаткового монітора?
Деякі види професійної діяльності потребують додаткового монітора. При цьому його оптимальне положення визначається залежно від частоти його використання. Оптимальним прийнято вважати відстань від 50 до 80 см і кут 30°.
При цьому, якщо додатковий монітор використовується не надто часто і є джерелом другорядної інформації, ви можете вибрати найбільш зручне положення додаткового монітора відповідно до власного відчуття комфорту.
Залежність відстані від розміру екрана
Цілком очевидно, що комфортна, безпечна для очей відстань до монітора буде залежати від діагоналі вашого монітора. Експерти рекомендують дотримуватися таких співвідношень:
- Якщо діагональ монітора не перевищує 16 дюймів, оптимальна відстань до нього складе 50 см.
- При використанні моніторів з діагоналлю від 16 до 23 дюймів таку відстань рекомендується збільшити до 60 – 70 см.
- Робота з монітором від 24 до 29 дюймів буде комфортнішою з відстані не менше 80 см.
Зрозуміло, вибираючи монітори з великою діагоналлю, важливо враховувати усі показники та характеристики його роботи. Відмінний асортимент моніторів від найкращих світових брендів представлений на сторінці https://click.ua/ru/shop/monitoryi.
Методи зменшення втоми очей
Безпечна відстань до монітора під час роботи за комп'ютером – лише одна з умов зменшення втоми очей. Однак, ви можете розглянути ще кілька досить простих та ефективних способів знизити навантаження на зір:
- Розташуйте монітор таким чином, щоб отримати можливість час від часу фокусувати погляд на віддалених об'єктах у межах приміщення. А ось потік яскравого світла з вікна, що б'є у вічі під час роботи, може стати джерелом додаткового стресу.
- При облаштуванні робочого місця подбайте, щоб на екрані не виникало відблисків, наприклад – при включенні верхнього світла у приміщенні. Крім того, якщо освітлення офісу надмірно яскраве, можна використовувати затемнені окуляри.
- Робіть перерви - це корисно не тільки для здоров'я очей, але і для загального самопочуття, а також для більш високої продуктивності роботи.
- За різні функції очей відповідають певні групи м'язів. А щоб вони ефективно працювали, їм потрібні спеціальні вправи, які допоможуть зберегти чудовий зір та високу працездатність.
- Подбайте про оптимальні налаштування монітора, щоб забезпечити максимум комфорту для ваших очей.
Налаштування екрана для зниження навантаження на очі
Нерідко причиною дискомфорту та швидкої втоми очей стають неправильні налаштування монітора. Ось найважливіші з них:
- Роздільна здатність монітора. Вибравши в меню монітора пункт «Параметри», відкрийте відповідну вкладку та встановіть роздільну здатність, рекомендовану виробником.
- Налаштуйте яскравість. Якщо вона надмірно висока чи низька, це стомлюватиме очі. Для налаштування яскравості панелі керування потрібно перейти до вкладки «Електроживлення». Оптимальний рівень яскравості зазвичай налаштовують відповідно до індивідуальних уподобань.
- Налаштування контрастності здійснюється у розділі калібрування кольорів монітора.
Які вправи корисні для зору?
Щоб знизити навантаження для очей, допомогти їм швидше відновитися при виконаній роботі, рекомендується не тільки дотримуватися певних правил роботи на комп'ютері, , але й виконувати кілька простих вправ:
- Замружте і потім широко відкрийте очі, щоразу повільно рахуючи до п'яти. Повторіть шість разів.
- Швидко поморгайте протягом однієї-двох секунд, щоб покращити кровообіг.
- Слідкуйте за пальцем, повільно наближаючи його до очей до моменту двоїння зображення. Така вправа допомагає тренувати м'язи очей і сприяє зниженню втоми при роботі за монітором.
- Легко помасажуйте повіки подушечками пальців, здійснюючи кругові рухи протягом хвилини.
Як погіршується зір у разі неправильного використання монітора?
Сьогодні офтальмологи всього світу проводять активні дослідження, вивчаючи вплив моніторів на зір користувача. На щастя, поки не виявлено прямого зв'язку між тривалою роботою за комп'ютером та незворотними патологічними змінами в органі зору.
Тим не менш, не можна заперечувати, що необхідність фокусувати око на близько розташованих об'єктах також може негативно вплинути на гостроту зору. Очні, а також внутрішньоочні м'язи, в цьому випадку, змушені тривалий час зберігати протиприродну нерухомість.
У природному стані погляд людини зосереджується на об'єктах, що знаходяться на різній відстані, а значить, цим групам м'язів властиво чергувати фази напруги та розслаблення.
Не менш небезпечні фактори – мерехтіння моніторів, обумовлене низькою частотою роздільної здатності, відблиски на екрані, а також недостатньо висока якість зображення.
Підсумки: Чи варто переходити на 4K?
Сьогодні монітори з роздільною здатністю 4К набувають все більшої популярності, дозволяючи отримати високу якість і деталізацію зображення. Такі монітори найбільш актуальні при роботі з редагуванням фото та відео матеріалів, перегляду фільмів у високій якості на екранах з діагоналлю більше 32 дюймів, а також для більш реалістичного занурення в ігровий світ.
Для офісної рутини, роботи з текстовими редакторами експерти вважають найбільш оптимальними монітори з роздільною здатністю Full HD, які сьогодні демонструють поєднання відмінних експлуатаційних характеристик та цілком доступної вартості. У каталозі на сторінці https://click.ua/ru/shop/monobloki ви знайдете широкий вибір моноблоків для реалізації найрізноманітніших завдань. Головне – правильно налаштувати монітор та грамотно облаштувати робоче місце.
Інші наші статті
Читайте також