Вигнуті екрани монітора: переваги та недоліки технології
- Як з'явився вигнутий монітор – трохи історії
- Що таке вигнутий монітор: особливості технології
- Як визначити вигнутість монітора?
- Чи шкідливий для зору вигнутий монітор
- Чи варто купувати вигнутий монітор і для яких сценаріїв використання він максимально зручний?
- Плюси та мінуси вигнутих моніторів
Вигнутий екран у моніторі – це новаторське рішення від компанії Samsung, що з'явилося на ринку в 2014 році і поширилося на лінійки інших виробників. Через 10 років вони продовжують привертати увагу та виділятися серед плоских конкурентів. Але незважаючи на оригінальний зовнішній вигляд та низку технологічних переваг, вигнуті монітори так і не змогли завоювати світовий ринок комп'ютерних дисплеїв, сьогодні на них припадає не більше 15-20% від усіх продажів.
У цій статті ми розглянемо питання: що таке вигнутий екран монітора, для чого він потрібен, які переваги та недоліки має в порівнянні з плоскими конкурентами, та чи варто купувати вигнутий монітор для того чи іншого сценарію використання.
Як з'явився вигнутий монітор – трохи історії
Історія появи вигнутого монітора сягає початку 21 століття, коли інженери та дизайнери провідних виробників дисплеїв почали експериментувати з новими способами поліпшення користувальницького досвіду роботи – це стосувалося як моніторів для ПК, так і телевізорів.
Початкові спроби створити вигнутий монітор були обмежені технологічними можливостями та високою вартістю виробництва. Але компанія Samsung зробила ривок і випустила серійну модель раніше за інші, в 2014 році. Це був Samsung S27D59OC зі стандартною роздільною здатністю 1920х1080 пікселів. Він позиціонувався як рішення для перегляду мультимедійного контенту з ефектом занурення, основний попит на пристрій створювали ентузіасти та геймери.
Приблизно через рік після релізу Samsung S27D59OC інші великі виробники, такі як ASUS, LG, BenQ та інші, випустили власні моделі вигнутих моніторів – це істотно знизило ціну на пристрої, розширило асортимент і дозволило мільйонам користувачів протестувати плюси і мінуси вигнутого монітора особисто.
Що таке вигнутий монітор: особливості технології
Вигнутий монітор – це повноформатний дисплей для ПК, який має специфічну форму вигину корпусу. Його головною особливістю вважається створюваний ефект занурення під час перегляду графічного контенту. Для більшості моделей цей показник знаходиться в межах 1500-3000R, в окремих випадках вигин екрану може становити 4000R.
Дана технологія дозволила покращити сприйняття картинки користувачем – вигин краще охоплює периферичний зір, через що користувач чіткіше бачить зображення, розміщене по боках дисплея. Дослідження даного ефекту проводилося фахівцями Медичної школи Гарварду, в якому вони підтвердили, що головною особливістю та перевагою вигнутого екрану є зниження розфокусування зору та підвищення загального комфорту під час перегляду мультимедійного контенту.
Як визначити вигнутість монітора?
Щоб отримати якісну картинку та забезпечити максимальний ефект занурення під час роботи за вигнутим монітором, необхідно правильно співвіднести такі параметри як: діагональ монітора, рівень вигнутості екрана та відстань користувача до нього.
Вигин монітора позначається у форматі радіуса кривизни (R). Чим менший показник кривизни, тим більше дисплей вигнутий, наприклад:
- 1500R – монітори з дуже великою кривизною екрану. Охоплюють велике поле зору користувача, створюючи значний ефект занурення. Популярний параметр для ігрових та мультимедійних моніторів;
- 1800R – монітори із середньою кривизною дисплея. Позиціонуються як компромісне рішення, що дозволяє вирішувати відразу два завдання: занурюватися у світ мультимедійної та ігрової насолоди, а також ефективно виконувати повсякденні завдання;
- 3000R – монітори з невеликим вигином екрану. Позиціонуються як рішення для офісної роботи, але також застосовуються як широкоформатні дисплеї.
Вигнуті монітори з радіусом 4000R і більше мають мінімально помітний вигин, який з відстані складно відрізнити від стандартного плоского рішення. У такому випадку, можна поставити запитання, чи потрібен вигнутий монітор, якщо ефект практично непомітний?
Вибір оптимального радіусу кривизни виконується виходячи з особистих уподобань користувача, а також завдань, які будуть вирішуватися на пристрої, наприклад перегляд фільмів, ігри, дизайн, робота в офісних додатках та інше.
Перед тим, як остаточно вибрати монітор, рекомендуємо визначитися: «для чого потрібен вигнутий монітор мені і чи зможе він ефективно вирішити поставлені завдання»?
Чи шкідливий для зору вигнутий монітор
Використання моніторів, які повторюють згинання поля зору людини, знижує навантаження на очі під час роботи. Це означає, що органи зору менше втомлюються, у порівнянні з плоскими дисплеями – однозначна перевага вигнутого екрану. При цьому численні дослідження показують, що будь-які сучасні дисплеї при правильній експлуатації нешкідливі для зору.
Щоб додатково убезпечити зір під час роботи за ПК, рекомендуємо:
- Робити регулярні перерви в роботі та розслаблювати очі;
- Правильно розташувати монітор перед користувачем (на рівні очей, на відстані 60-80 см від користувача);
- Використовувати в приміщенні комфортне для очей освітлення (надати перевагу теплому або нейтральному світлу 3000-4000К);
- Встановити оптимальні налаштування екрана (яскравість, контрастність, роздільна здатність тощо).
Чи потрібний вигнутий монітор, щоб максимально убезпечити зір? Напевно ні! Плоскі монітори, як і вигнуті конкуренти, не є шкідливими для зору за умови правильної експлуатації.
Чи варто купувати вигнутий монітор і для яких сценаріїв використання він максимально зручний?
Вигнуті монітори, завдяки своєму оригінальному дизайну та унікальним характеристикам, мають стабільний попит серед власників ПК. Але, перш ніж зважитися на покупку, важливо розуміти для яких завдань він підходить найкраще. Розглянемо основні сценарії найпродуктивнішого використання:
- Ігри – вигнутий екран охоплює периферійний зір та реалізує захоплюючий геймерський досвід, глибше занурює користувача у віртуальний ігровий світ;
- Фільми та інша мультимедіа – забезпечує більш повний кінематографічний ефект. Завдяки вигнутій формі дисплея користувач краще відчуває ефект об'ємної присутності, що робить перегляд більш комфортним і реалістичним;
- Дизайн та редагування відео – завдяки меншому викривленню на краях екрану та більш природному сприйняттю простору, вигнуті монітори дозволяють точніше працювати з візуальними матеріалами, що підвищує комфорт роботи для дизайнерів, архітекторів, відеографів, блогерів та інших фахівців.
Використання вигнутих екранів для вирішення більшості повсякденних завдань, таких як серфінг в інтернеті, робота з документами та інше, не має однозначних переваг над плоскими безрамковими конкурентами, а скоріше навпаки. Тому купувати цей пристрій чи ні користувач повинен визначити самостійно, виходячи з того, для чого потрібен вигнутий монітор у конкретному випадку.
Плюси та мінуси вигнутих моніторів
Вигнуті монітори, як і інші види представлених на ринку дисплеїв мають свої переваги і недоліки, які можуть відіграти ключову роль для користувача в процесі вибору. Розглянемо головні плюси та мінуси вигнутих моніторів:
До переваг відносимо:
- Забезпечують більш захоплюючий досвід перегляду мультимедійного та ігрового контенту, за рахунок більшого охоплення периферійного зору;
- Менше викривляють картинку по краях, покращують повноту природного огляду для користувача;
- Зменшують навантаження на зір і знижують втому очей, завдяки більш рівномірній відстані від очей до поверхні дисплея;
- Мають широкий кут огляду для комфортної роботи з графікою;
- Дозволяють комфортніше працювати з кількома вікнами та великими обсягами даних одночасно.
До недоліків відносимо:
- Більш високу вартість, ніж у плоских аналогів, через складну технологію виробництва;
- Сильніше відбивають світло, що може призводити до появи відблисків, які заважають роботі за ПК, особливо в яскраво освітлених приміщеннях або при розміщенні монітора біля вікна;
- Займають більше місця та вимагають виділення більшого робочого простору;
- Необхідність дотримання оптимальної відстані від екрана до користувача. Якщо сісти надто далеко – ефект вигину втрачається, що сильно знижує комфорт використання;
- Проблеми з сумісністю деяких програм, які можуть працювати некоректно з моніторами даного типу.
Вигнуті монітори мають як важливі переваги, так і суттєві недоліки для різних сценаріїв використання. Зваживши всі за і проти, ви зможете ухвалити обґрунтоване рішення, чи підходить вам такий монітор.
У цій статті ви дізналися, що таке вигнутий екран, які особливості він має і для яких завдань підійде найкраще. Тепер ви не тільки зможете зробити правильний вибір, а й дасте цінні рекомендації людям зі свого оточення!
Інші наші статті
Читайте також