Як дивитися 3d фільми на звичайному моніторі
- Як створюються 3Д фільми?
- Огляд варіантів перегляду 3D на звичайному моніторі
- Метод анагліфа для перегляду 3D
- Затворний метод
- Принцип роботи технології чергування кадрів у 3D
- Поляризаційні окуляри
- Безпека перегляду тривимірних фільмів
Неймовірно видовищні 3D фільми – одна з улюблених і доступних розваг для багатьох. Кіно в такому форматі має приголомшливу реалістичність, викликає особливо яскраві враження. Однак, для походу в кінотеатр, як правило, потрібно знайти час - а це буває непросто у сучасному темпі життя. Сьогодні ми все частіше вважаємо за краще дивитися фільми, не залишаючи дому. А чи можна дивитися фільми у форматі 3D на звичайному моніторі?
Як створюються 3Д фільми?
Не варто думати, що 3Д фільми, які стали особливо популярними в останні роки, є досягненням найскладніших комп'ютерних технологій. Людство давно прагнуло створення стерео зображень. А перші кроки в цьому напрямі було зроблено ще на початку минулого століття. Вже до кінця 20 століття широко застосовується технологія "анагліф", що передбачає використання особливого обладнання. У класичному варіанті - це були камери з ідентичними характеристиками або одна камера з двома об'єктивами. Під час перегляду таких фільмів використовують прийом колірного кодування. Використовуючи синьо-червоні окуляри для перегляду такого фільму, спостерігач може отримати вражаючий ефект присутності завдяки об'ємній картинці, що створюється під час перегляду фільму.
Огляд варіантів перегляду 3D на звичайному моніторі
Удосконалення сучасних моніторів, що дозволяють нам, не виходячи з дому, насолоджуватися яскравим і чітким зображенням, не тільки перетворює нас на переконаних домосідів, але нерідко спонукає створювати справжні домашні кінотеатри. Однак перед тим, як дивитися фільми 3D на звичайному моніторі, доведеться придбати спеціальні окуляри. Сьогодні у продажу ви знайдете широкий вибір таких аксесуарів, що відрізняються дизайном, ціною та принципом дії. Настав час розібратися, які з них доступніші, безпечніші та ефективніші?
Метод анагліфа для перегляду 3D
Якщо ви прагнете досягти ефекту 3D на моніторі домашнього комп'ютера без зайвих витрат, вам варто придбати спеціальні окуляри, які вирізняються вкрай простою конструкцією. Головна їхня відмінність – лінзи різного кольору. Під час перегляду стереофільмів можуть бути використані лише чотири комбінації лінз:
- синя з червоною;
- червона з бірюзовою;
- малинова із зеленою;
- жовта з синьою.
Такі окуляри були запропоновані ще півстоліття тому Стівеном Гібсоном, який запатентував систему DeepVision. Суть винаходу полягала у заміні світлофільтра зеленого кольору бірюзовим. В оригінальному варіанті окулярів для перегляду стереофільмів червона лінза завжди розташовується праворуч, а бірюзова – ліворуч.
Важливою умовою того, щоб насолодитися переглядом фільму 3д на звичайному моніторі, є висока якість відеоконтенту. На практиці це означає, що один і той же фільм, записаний у звичайному і стерео-форматі, матиме суттєву вагу - на жаль, не на користь останнього!
Інша, не менш важлива особливість методу – висока ймовірність подвоєння зображення, а також – спотворення кольорової гами картинки. Що легко пояснюється використанням двох світлофільтрів, кожен з яких дозволяє оку сприймати зображення, яке формується одним колірним каналом. На практиці це може призвести до того, що ваші очі швидко втомлюватимуться за умови використання таких окулярів. Ефект подвоєння пояснюється тим, що червоний світлофільтр частково пропускає зображення, призначене для іншого каналу. Зазначимо, деякі недосконалості методу призвели до поступового зниження його популярності серед любителів перегляду стереофільмів.
Затворний метод
Не менш цікавий метод затвора, що використовується в ряді більш «просунутих» окулярів для перегляду стереофільмів на звичайних моніторах. Суть методу – у чергуванні картинок за часом – для правого та лівого ока. При цьому, кожен з кадрів сприймається тільки правим або тільки лівим оком.
Потрібний ефект досягається періодичним затемненням лінз, яке має відбуватися на високій швидкості, щоб не порушити безперервність зображення. Ефект обумовлений інертністю сітківки людського ока, і навіть особливостями сприйняття видимих ??образів. Поки око закрите, мозок продовжує сприймати та обробляти інформацію, отриману від нього доля секунди тому. При цьому зі зменшенням інтервалу часу між відкритим і закритим положенням рідкокристалічної «шторки» лінзи підвищується якість і реалістичність зображення.
Сьогодні на ринку побутової електроніки та аксесуарів можна знайти безліч окулярів для перегляду 3D контенту, що працюють на основі активної технології, різняться між собою за низкою критеріїв. До прикладу:
- Розмір «шторок» - чим вони більші, тим вища якість зображення.
- Прозорість – зниження яскравості у неактивному стані. Щоб підвищити якість зображення, виробники рекомендують підвищити яскравість на моніторі під час перегляду стереофільмів.
- Показники непрозорості – здатність лінз пропускати світло у разі неповного закриття шторки. Наслідком такого явища стане взаємопроникнення ракурсів.
- Ергономічні параметри, що впливають зручність експлуатації такого девайса.
Цілком очевидно, що такий аксесуар для перегляду відео в 3D форматі має кілька своїх переваг та проблемних моментів. До беззаперечних переваг окулярів, що працюють за затворним методом, ми віднесемо:
- збереження дозволу та відсутність спотворення передачі кольору;
- отримання на екрані максимально живого та реалістичного зображення.
Серед недоліків таких окулярів – досить висока вартість та відчутна вага, яка обумовлена необхідністю в джерелі автономного харчування.
Принцип роботи технології чергування кадрів у 3D
Для кіноманів, які бажають насолодитися візуальним стереоефектом без втрати якості, найбільш прийнятним є використання можливостей технології чергування кадрів. Під час відтворення відео на моніторі, швидкість оновлення кадру, як правило, не менше 120 Гц, що дозволяє уникнути мерехтіння під час перегляду.
Як ми пам'ятаємо, 3D ефект досягається створенням кадрів для правого та лівого ока. Технологія чергування полягає у почерговому (як і випливає з назви) виведенні кадрів – для кожного ока. Таким чином, протягом 1/60 долі секунди спостерігач бачить картинку для правого ока, а в наступний, такий самий часовий інтервал – кадр, знятий для лівого ока.
Нерідко виробники моніторів, для яких актуальна технологія чергування кадрів, комплектують їх окулярами з рідкокристалічним затвором.
Поляризаційні окуляри
Для створення стереоскопічного ефекту під час перегляду 3D фільмів, ви можете придбати поляризаційні окуляри, основним завданням яких є розділення зображення для правого та лівого ока з мінімальними втратами. Щоб зрозуміти принцип дії поляризаційних окулярів, пригадаємо, що кожен піксель на екрані монітора випромінює світловий потік, в якому є хвилі синього, червоного та зеленого кольору. При цьому завдяки наявності поляризаційного фільтра, яким забезпечений монітор, він здатний випромінювати хвилі двох напрямків – для лівого та правого ока.
У поляризаційних окулярах використовуються також фільтри, що пропускають світлові хвилі, «сортуючи» їх за напрямком та відсіваючи решту. Таким чином, кожне око може бачити лише призначену для нього картинку. Завдяки особливостям візуального сприйняття, мозок спостерігача об'єднує їх у єдине зображення, доповнене необхідною глибиною.
Поляризаційні окуляри мають низку важливих переваг. Вони легкі, зручні у використанні. І, що особливо приємно, вирізняються доступною вартістю. Однак і без «мінусів» не обійшлося. Під час використання поляризаційних окулярів, зменшується ракурс зображення.
Важливо врахувати, що поляризаційні окуляри, з усіма їхніми перевагами, працюють тільки в тандемі з монітором, що має необхідні характеристики. Широкий вибір моніторів від кращих світових брендів ви знайдете на сторінці https://click.ua/ru/shop/monitoryi.
Безпека перегляду тривимірних фільмів
Тривимірні фільми сьогодні набули неймовірної популярності. У зв'язку з цим людей, які дбають про своє здоров'я, хвилює проблема впливу перегляду фільмів у форматі 3d – у кінотеатрі або на звичайному моніторі. На думку офтальмологів, перегляд стереофільмів справді може створити короткочасний дискомфорт, спричинений перевтомою очей. Деякі люди після сеансу скаржаться на запаморочення, стан нудоти та дезорієнтації. Такі явища фахівці пояснюють необхідністю сприйняття десинхронізованої інформації, що надходить від органів зору, і не є звичним явищем для центральної нервової системи.
Є й інше джерело проблеми. У сучасних фільмах швидкість зміни зображення дуже висока. А це також є додатковим навантаженням для очей. Сьогодні медики навіть виділили категорії глядачів, для яких перегляд 3D фільмів протипоказаний:
- Діти молодші восьми років – оскільки зоровий апарат перебуває у стадії розвитку та адаптації. У разі надто частого перегляду стереофільмів це може стати однією з причин, що викликають порушення формування очного апарату у дітей молодшого віку.
- Люди, які мають суттєві порушення – проблеми з бінокулярним зором, косоокістю. Їхня зорова система виявиться надмірно перевантаженою, що може негативно позначитися на самопочутті.
Розібравшись у тому, як дивитися 3d на звичайному моніторі, слід зазначити, що велике значення має якість окулярів, які використовуються для перегляду 3д фільмів. Їхні лінзи не повинні мати пошкоджень, подряпин, відколів. Відмінний асортимент товарів, здатний задовольнити найвибагливішого покупця представлений на сторінці https://click.ua/ru/shop/monobloki.
Намагайтеся придбати якісні аксесуари від відомих виробників, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю. Не менш важливо приділити належну увагу характеристикам монітора, щоб перегляд будь-якого контенту приносив задоволення, не шкодячи вашому здоров'ю.
Інші наші статті
Читайте також