Як перевірити блок живлення на ПК
- Ознаки несправності блока живлення ПК
- Як перевірити блок живлення комп'ютера
- Поради щодо правильної експлуатації БЖ комп'ютера
Іноді трапляється так, що комп'ютер раптово перестає працювати. Щоб таких спонтанних ситуацій не траплялося, рекомендується періодично перевіряти блок живлення ПК, оскільки найчастіше причина поломки криється саме там.
Ознаки несправності блока живлення ПК
Зазвичай необхідність у ремонті або повній заміні деталі ПК обумовлюється двома основними факторами: блок живлення не працює, комп'ютер не вмикається (але в такому разі потрібна допомога кваліфікованого фахівця).
Активний користувач комп'ютера відразу ж помітить будь-які перебої в БЖ, якщо такі виникнуть. Причини бувають різними - збої в материнці, проблема з відеокартою або ж з оперативною пам'яттю. Однак, усе набагато глобальніше, і слід перевірити саме блок живлення (збої не дають мікросхемам функціонувати нормально).
Які сигнали про несправність компонента:
- комп'ютер часто зависає або довго провантажується
- час від часу спостерігаються спонтанні перезавантаження та вимкнення
- видається помилка в оперативній пам'яті
- зупиняється вентилятор
- блок живлення перегрівається через короткий час після запуску
- відзначається сильна напруга
- присутній запах диму і гару (це можуть бути перегорілі трансформатори або конденсатори, що роздулися)
- комп'ютер перестав визначати і "бачити" будь-які зовнішні пристрої (флеш-накопичувач, відеокарту, принтер або будь-який інший кабель)
- з блоку живлення доноситься сильний писк (зазвичай такі звуки видає вентилятор, тому його досить просто змастити)
Якщо користувач бачить хоча б один із перерахованих вище симптомів, йому слід перевірити та протестувати весь блок живлення (якщо проблема в ньому, вона так само вирішується, тільки в сервісі). Якщо немає жодних сумнівів у тому, що БЖ справний, краще викликати майстра додому для комплексного огляду всіх компонентів комп'ютера. Потрібно пам'ятати, що перевірка набагато бюджетніша, ніж ремонт або повна заміна пристрою.
Як перевірити блок живлення комп'ютера
Будь-які ознаки несправності — привід перевірити блок живлення. Зробити це можна кількома способами (яким - вибирати вам).
1. Огляд усього блоку.
Почати огляд слід з відкриття кришки корпусу і відключення живлення від мережі. Головне - запам'ятати, які дроти куди під'єднані, щоб не заплутатися при приєднанні їх назад.
Подібна діагностика відіграє важливу роль, оскільки саме візуально можна виявити основну проблему. Далі слід розібрати блок, щоб подивитися всі елементи зсередини. Якщо є недоліки, варто їх прибрати - протерти пил, оцінити стан вентилятора і конденсаторів (другі не повинні здуватися).
Рекомендується взяти та вольтметр, щоб повноцінно перевірити блок живлення.
2. Застосування мультиметра.
Після того як ви вимкнули комп'ютер, потрібно взяти мультиметр для діагностики. Потім — знайти шлейф із проводами 20 або 24, а також підготувати роз'єми різних кольорів (рожевий, жовтий, чорний і червоний).
Тепер необхідно увімкнути блок живлення і перевірити його напругу. Оптимальні показники:
- 3,3 В — на чорному і рожевому роз'ємах
- 5 В — на чорному і червоному
- 12 В — на чорному і жовтому
Похибка в 5 Вольт (більш-менш) допускається, якщо прилад показує точні дані. Якщо по-іншому: проблема явно є, але не в блоці живлення.
3. Спеціальне програмне забезпечення.
Вам не доведеться навіть розбирати корпус і ритися всередині, якщо ви скачаєте і встановите спеціалізоване програмне забезпечення для перевірки ПК. Розробники пропонують кілька програм, користувачі вибирають їх на свій розсуд.
Наприклад, ADIA64 - проста у використанні утиліта, з якою впорається навіть дитина. Мінус тільки один — її треба купити (безкоштовної версії немає). Після придбання залишається справа за малим - виконати кілька простих кроків.
Додатково варто звернути увагу і на функціонування вентиляторів під час перевірки. Дані відображаються у вкладці "Статистика", але краще побачити все на власні очі.
4. Оcct-програма.
Програма має значну перевагу на тлі тієї ж ADIA64 - вона безкоштовна. За бажанням можна вибрати часові рамки тестування — тридцять хвилин або одну годину.
Після запуску діагностики на моніторі відобразиться графік з усією необхідною інформацією. По суті, програма створює навантаження на блок живлення, тому якісна збірка без порушень у роботі ці навантаження витримає. Однак, якщо ви турбуєтеся за своє обладнання, краще віддати перевагу чомусь легкому і щадному.
Жоден зі способів не допоміг виявити будь-які порушення в БЖ? Або справа не в ньому, або потрібно щось міняти. Можна звернутися до фахівців: вони ретельно і якісно оглянуть пристрій і приймуть рішення щодо заміни.
Поради щодо правильної експлуатації БЖ комп'ютера
Експерти дають рекомендації, які допоможуть продовжити працездатність блока живлення на тривалий термін. Правила прості, але дуже важливі:
- постійно чистити елементи від пилу (усередині блока живлення багато різних мікросхем, деталей, дротів і кабелів, радіаторів тощо, на них осідає пил і накопичується пил (навіть коли функціонує вентилятор); можна взяти електричне повітровіддування, щоб видути пил із тих місць, куди не дістане рука)
- краще вибрати БЖ з установкою нижнього типу (така установка зменшує забруднення пилом, особливо, якщо встановлено пиловий фільтр)
- встановити комп'ютер у підходящому і правильному місці (від місця залежать температура і темп нагрівання блоку живлення, тому потрібно забезпечити простір з усіх боків компонента; забудьте про встановлення на ворсистому килимі або комп'ютерному столі)
- краще користуватися системою контролю стрибків у напрузі (додаткове безперебійне джерело живлення стабілізує напругу в мережі та подовжить термін служби блока)
- грамотно користуватися роз'ємами (кабелі треба під'єднувати дуже акуратно, оскільки роз'єми мають властивість зношуватися згодом; важливо правильно під'єднувати й від'єднувати кабелі, не смикати їх; за потреби підтискати контакти в роз'ємах)
- забудьте про бюджетні перехідники (не завжди дешево - це добре; слід пам'ятати це під час вибору пристосувань; краще витратити гроші, але придбати якісний прилад)
- якщо комп'ютером не користуються, треба його вимикати (щоб ПК не перебував "на чергуванні" постійно, потрібно давати "відпочити"; одна кнопка економить ресурс не лише комп'ютера, а й усіх пов'язаних із ним девайсів (принтера чи колонок)
- за можливості рекомендується вибрати блок живлення із "запасом" потужності (додаткові 20-40% дадуть змогу подовжити термін експлуатації, оскільки він не працюватиме на повну)
- сучасна "начинка" (схеми та інші елементи сучасного виробництва здатні витримати будь-яке навантаження і напругу без будь-якого ризику для пристрою)
Блок живлення — основа комп'ютера, і саме від нього залежить загальний стан усієї системи. Іноді простіше запобігти несправності або масштабній поломці, ніж потім перевіряти всі деталі блоку живлення і шукати першопричину. Профілактичні заходи та дотримання рекомендацій допоможуть підтримувати комп'ютер і заощадять фінанси.
Інші наші статті
Читайте також