Як правильно заряджати зовнішній акумулятор power bank?
- Батареї у повербанках: типи та їх відмінності
- Літій-іонні батареї
- Літій-полімерні батареї
- Нікель-метал-гідридні батареї
- Способи зарядки повербанків
- Оптимальні умови зарядки повербанку
- Правила зарядки повербанку відразу після покупки та при щоденному використанні
- Скільки часу заряджаються повербанки з різною ємністю
- Як перевірити рівень заряду на акумуляторі повербанку
- Правила безпеки при зарядці повербанку
- Часті помилки при зарядці повербанків: як продовжити термін служби батареї
Повербанки завжди рятували в ситуації, коли електромережа була недоступна - у поїздках, туристичних походах, якщо потрібно було зарядити смартфон та інші мобільні гаджети. Віддаючи енергію іншим пристроям, PowerBank теж потребує заряджання. Якщо робити це правильно, пауербанк служить довго і добре виконує свою роль. Але деякі користувачі примудряються робити помилки при зарядці повербанка, що призводить до його поломки або нестабільної роботи. Давайте розбиратися, як правильно заряджати зовнішній акумулятор, і яких помилок слід уникати, щоб не зіпсувати пристрій.
Батареї у повербанках: типи та їх відмінності
У повербанках використовуються різні типи батарей, але найпоширенішими є літій-іонні (Li-Ion), літій-полімерні (Li-Pol) та нікель-метал-гідридні (NiMH) моделі.
Літій-іонні батареї
Пауербанки з літій-іонним акумулятором – одні з найпоширеніших. Перші дослідження літієвих батарей розпочалися у 60-х роках минулого сторіччя. У 90-х компанією Sony була випущена перша комерційна літій-іонна батарея. З того часу технологія постійно вдосконалювалася, доки не призвела до такого виду літій-іонних акумуляторів, які використовуються зараз у смартфонах, повербанках, ноутбуках, різній портативній електроніці, а також у перших електромобілях.
Пауербанки Li-Ion мають легку вагу, хорошу енергоємність і компактність. У Li-Ion батарей висока продуктивність і тривалий термін служби, також у них немає ефекту пам'яті - заряджати їх можна, не чекаючи повного розряду. У середньому такий акумулятор працює 500 повних циклів заряджання-розрядки без втрат (кількість циклів залежить від виробника та ємності). Після цього його енергоємність починає швидко знижуватись.
Недоліком літій-іонних батарей є їхня здатність поступово втрачати заряд навіть у період спокою, коли пристрій не використовується. З цієї причини слід стежити за рівнем заряду та періодично заряджати акумулятор. Також Li-Ion моделі батарей при тривалій експлуатації починають втрачати стабільність, можуть здуватися, спалахувати або навіть вибухати під час заряджання. Навіть якщо пауербанк на літій-іонній батареї не використовується, його ємність поступово зменшується. Крім того, він чутливий до перегріву та неефективно працює при низьких та високих температурах.
Літій-полімерні батареї
Літій-полімерні батареї використовують полімерний електроліт, дослідження якого розпочалося у 60-ті роки минулого століття.
Вже в середині 80-х було створено гелеві полімерні електроліти, які використовувала французька компанія Bolloré для виготовлення перших Li-Pol батарей. Завдяки гелевому електроліту батареї мали легкість і могли приймати будь-яку форму. З кінця 90-х їх використовували в пристроях, де важлива товщина і вага (наприклад, смартфонах або ноутбуках), а також в іншій портативній електроніці – навушниках, розумних годинниках, радіокерованих моделях, квадрокоптерах і, звичайно, повербанках.
PowerBank з літій-полімерним акумулятором мають високу енергоємність, гнучку форму - можна створювати надтонкі повербанки з відмінним дизайном. Li-Pol моделі більш безпечні, ніж літій-іонні, вони не схильні до самозаймання, довго зберігають заряд у стані очікування, можуть працювати при низьких температурах (на морозі).
Недоліком цього типу зовнішніх акумуляторів є їх короткий термін служби, а також чутливість до проколів та пошкоджень, оскільки всередині містять гелевий електроліт. Ушкодження можуть призвести до втрати працездатності. Літій-полімерні батареї коштують дорожче, ніж літій-іонні.
Нікель-метал-гідридні батареї
Перші нікель-метал-гідридні батареї з'явилися 1990 року. Вони прийшли на зміну більш токсичним нікель-кадмієвим акумуляторам, що мають низьку ємність. Спочатку такі батареї використовувалися в портативній електроніці – бездротових телефонах та відеокамерах, але у 1997 році компанія Toyota створила на їх основі перший гібридний автомобіль – Toyota Prius. Сьогодні такий тип батарей використовується у ліхтариках, радіоприймачах, іграшках, а також там, де важлива стабільність та невисока ціна.
Нікель-метал-гідридні пауербанки зустрічаються дуже рідко. Вони мають невисоку енергоємність, масивні і мають велику вагу і малу кількість циклів зарядки-розрядки, швидко втрачають заряд, навіть якщо не використовуються. Якщо таку батарею розряджати не повністю, вона поступово втрачає ємність. Заряджається такий повербанк набагато повільніше, ніж літій-іонні або літій-полімерні аналоги подібної ємності. При інтенсивному використанні Power Bank з нікель-металгідридною батареєю дуже швидко зношується та потребує заміни.
Основна їхня гідність - це екологічність, вони не містять токсичних речовин і важких металів, таких як свинець або кадмій. Батареї NiMH не схильні до деградації при глибокому розряді, а також перегріву, спалаху та вибухам, як літій-іонні. Виробництво таких батарей недороге, тому їхня ціна дуже доступна.
Щоб будь-який з перерахованих вище Power Bank служив максимально довго для свого типу і забезпечував живленням мобільні пристрої, необхідно знати, як правильно заряджати повер банк.
Способи зарядки повербанків
Існують різні способи того, як заряджати повербанк:
- Від USB-порту ноутбука чи настільного ПК. Це безпечний спосіб, коли повербанк через шнур підключається у USB-порту. Недолік способу в тому, що через USB-порт Power Bank заряджатиметься повільно, процес може зайняти багато часу, особливо якщо потрібно зарядити зовнішній акумулятор великої ємності.
- Від розетки 220 В. Найзручніший варіант заряджання за наявності зарядного адаптера. Повер банк від мережі заряджається набагато швидше, ніж від ноутбука або ПК.
- Від автомобільного прикурювача. Для зарядки від прикурювача знадобиться спеціальний адаптер. Цей спосіб актуальний для тих, хто часто мандрує автомобілем.
- Від сонячної панелі. Деякі моделі зовнішніх акумуляторів обладнані сонячними панелями, завдяки яким їх можна заряджати під час туристичних походів, експедицій та активного відпочинку на природі. Як заряджати пауербанк від сонячної панелі? Потрібно знайти найбільш освітлене сонцем місце та залишити там пристрій. У міру зміни азимуту сонця потрібно змінювати положення повер банку, щоб його панель поглинала більше сонячного світла. Процес зарядки від сонця може тривати багато часу, оскільки ККД сонячної панелі дуже низький.
- Від смартфона. Деякі повербанки підтримують опцію зворотного заряджання. Достатньо підключити портативний акумулятор до смартфона за допомогою кабелю. Такий спосіб є актуальним тоді, коли недоступні інші джерела енергії.
Всі перелічені вище способи того, як правильно заряджати портативний акумулятор мають свої переваги і недоліки, але є безпечними для пристрою. Ще для безпечної зарядки пауербанку можна використовувати портативні зарядні станції.
Оптимальні умови зарядки повербанку
Щоб зберегти високу продуктивність і продовжити термін роботи повербанку, потрібно дотримуватись правил заряджання пристрою. Розглянемо їх нижче.
Правила зарядки повербанку відразу після покупки та при щоденному використанні
Як правильно заряджати новий повербанк після покупки? Щойно куплений пауербанк має певний рівень заряду. Щоб пристрій працював нормально, виробники рекомендують:
Підключити повер банк до мережі або до комп'ютера через USB-порт. Джерело електроживлення має бути стабільним і надійним.
Дочекайтеся зарядки гаджета на 100%. Це може тривати кілька годин.
Відстежувати рівень заряду на деяких моделях можна на цифровому табло, також допоможуть світлодіодні індикатори.
Вимкніть пристрій після заряджання на 100%.
Якщо ви заряджали мобільні пристрої від PowerBank і частково розрядили його, рекомендується одразу поставити його на зарядку. Важливо уникнути глибокого розряду, який може призвести до деградації акумуляторної батареї повербанка. Якщо Power Bank довго не використовується, періодично перевіряйте його рівень заряду. Оптимальний рівень – 50-70% для збереження продуктивності та ємності батареї.
Скільки часу заряджаються повербанки з різною ємністю
Швидкість зарядки пауербанку залежить від його енергоємності. Чим вища ємність, тим більше часу йде на зарядку батареї:
- Місткість 1000-5000 мАг. На повну зарядку акумулятора малої ємності в середньому потрібно 1-2 години, якщо заряджати від мережі через адаптер. При зарядці від USB часу піде більше.
- Місткість 5000-10000 мАг. На повну зарядку потрібно 2-4 години, якщо заряджати через адаптер від мережі. Час залежить від ємності й характеристик адаптера.
- Місткість 10000-20000 мАг. На повну зарядку піде 4-8 годин, якщо заряджати від мережі.
- Місткість понад 20000 мАг. Потужні пауербанки з батареєю великої ємності заряджаються повністю за 8-12 годин. За допомогою їх можна кілька разів зарядити мобільний телефон, планшет та інші гаджети (наприклад, бездротові навушники).
Щоб не витрачати багато часу на заряджання, слід звернути увагу на моделі Power Bank з функцією швидкої зарядки. Ця функція значно скорочує час заряджання. Крім того, швидкість заряджання залежить від характеристик адаптера, таких як вихідна потужність, а також на процес впливає якість кабелів. Краще використовувати оригінальні кабелі та зарядні пристрої, щоб уникнути пошкоджень та прискорити процес заряджання.
Як перевірити рівень заряду на акумуляторі повербанку
Як згадувалося вище, банки мають вбудовані цифрові табло або світлодіодні індикатори, за допомогою яких можна відстежувати процес зарядки. У різних моделей Power Bank це працює по-різному.
У деяких світловий індикатор спалахує, наприклад, червоним кольором, сигналізуючи, що повербанк розряджений. Коли акумулятор заповнено, червоний колір змінюється на синій. Також є моделі з кількома індикаторами, які спалахують у міру заповнення батареї.
Щоб активувати цифрове табло, потрібно натиснути кнопку увімкнення на корпусі. На табло відображається стан акумулятора (рівень заряду).
Дізнатися про рівень заряду пауербанку можна також через мобільний додаток (функція доступна у деяких моделей). Для цього достатньо скачати програму на телефон і підключити його до PowerBank. Програма покаже рівень заряду у поточному стані, а також статистику попередніх підключень.
Правила безпеки при зарядці повербанку
Процес зарядки повербанку вимагає дотримання певних правил безпеки, оскільки маємо справу з електрикою. Дотримуючись правил, можна забезпечити безпеку мобільних пристроїв, що заряджаються, а також подовжити термін експлуатації самого пауербанку.
Рекомендується використовувати оригінальні кабелі, адаптери, блоки живлення та перехідники, які постачаються в комплекті з повербанком. Допускається також використання сертифікованих аксесуарів від інших виробників. Якщо використовувати неякісні несертифіковані або підроблені аксесуари, можна зіпсувати повербанк через перегрівання або перевантаження акумулятора.
Перегрів Power Bank може призвести до його поломки і навіть спричинити серйозну пожежу. Щоб цього не сталося, слід запам'ятати таке:
- не розташовувати зовнішній акумулятор під прямим сонячним промінням;
- не користуватися смартфоном під час заряджання від портативного акумулятора;
- не тримати повербанк постійно на зарядці - це може призвести до перезаряду;
- зберігати пристрій у прохолодному сухому місці, попередньо зарядивши його на 50-70%;
- якщо під час роботи зовнішній акумулятор дуже сильно нагрівається, відключити його і дати охолонути.
Дотримання таких простих правил безпеки підтримає працездатність повербанку на потрібному рівні та продовжить термін служби.
Часті помилки при зарядці повербанків: як продовжити термін служби батареї
Знаючи, як правильно заряджати портативний акумулятор, дотримуючись правил безпеки, можна суттєво продовжити термін його служби. Але деякі користувачі продовжують робити такі типові помилки під час експлуатації пауербанку:
Використання підроблених і несертифікованих аксесуарів може призвести до перегріву та пошкодження батареї. Краще використовувати оригінальні кабелі та зарядні пристрої, надані виробником у комплекті із зовнішнім акумулятором. Також допускається використання сертифікованих аксесуарів від інших брендів, які відповідають повербанку за характеристиками.
Перегрівання батареї може статися з різних причин. Найбільш поширені випадки – це використання портативного акумулятора в спеку, розташування його під прямими сонячними променями, надто довга зарядка. Краще тримати гаджет у прохолодному сухому місці та не допускати тривалої зарядки.
Повна розрядка до 0% (глибока розрядка) може призвести до деградації батареї. Якщо так часто робити, акумулятор просто перестане утримувати заряд, тобто заряджатися. Потрібно дотримуватись правил - заряджати пауербанк, коли його рівень заряду наблизився до 20-30%.
Довге зберігання без заряду. Якщо PowerBank довго не використовується, потрібно обов'язково перевіряти його рівень заряду, оскільки з часом він може опуститися до 0%, що обернеться пошкодженням батареї від глибокого розряду. Перед зберіганням обов'язково слід зарядити акумулятор на 50-70%, періодично перевіряти його стан і за необхідності заряджати.
Перевантаження – це використання повербанка для підзарядки інших гаджетів у його власної зарядки. Перевантаження також може спричинити поломку батареї. Слід утриматися від живлення мобільних пристроїв під час заряджання Power Bank.
Залишення зарядки на ніч часто стає причиною перезарядження та виходу батареї з ладу. Якщо не вимкнути зарядку вчасно, коли батарею заповнено на 100%, можна пошкодити повербанк. Якщо у зовнішньому акумуляторі передбачено функцію автоматичного вимкнення після повної зарядки, краще її активувати. В іншому випадку краще утриматися від нічної зарядки гаджета.
Сподіваємося, ця стаття буде корисною тим, хто цікавився, як правильно заряджати повербанк. Наші поради щодо правильної експлуатації та дотримання правил безпеки допоможуть підтримати ефективність, продуктивність акумуляторної батареї та продовжити термін її служби.
Інші наші статті
Читайте також