Як уберегти свій ПК від перегріву
- Чому перегрів небезпечний для ноутбука та ПК?
- Як дізнатися, коли ваш ноутбук перегрівається?
- Причини перегріву
- Неправильна експлуатація пристрою
- Висихання термопасти
- Накопичилося багато пилу
- Вийшла з ладу система охолодження
- Запуск ресурсомістких програм
- Що зробити, щоб ноутбук не грівся?
Робота з ПК стала невід'ємною частиною життя. Іноді виникають непередбачені ситуації, які можуть зменшити продуктивність або поставити під загрозу всю роботу. Наприклад, перегрівання комп'ютера. Саме тому потрібно чітко розуміти, як захистити ноутбук від перегріву.
Чому перегрів небезпечний для ноутбука та ПК?
Процесор є основою ноутбука чи комп'ютера, яка контролює виконання будь-яких обчислювальних завдань. Перегрів процесора несе небезпеку для всієї системи ноутбука.
Оптимальна робоча температура ПК варіюється, залежно від моделі. Майстри радять не нагрівати комп'ютер більш ніж на 65 градусів (за умови максимального навантаження).
Перевищення робочої температури призводить до зниження тривалості експлуатаційного терміну, а також може повністю вивести ноутбук із робочого стану. Такі пошкодження можуть непоправно пошкодити всі дані або повністю знищити їх без можливості відновлення. Крім того, існує ризик виведення з ладу самого процесора, материнської плати та інших запчастин.
Ремонтні роботи коштуватимуть дуже дорого, але частіше при перегріві ноутбук просто перетворюється на «цеглу». Уникнути цього можна, якщо розуміти, як працює захист процесора від перегріву.
Як дізнатися, коли ваш ноутбук перегрівається?
Будь-який комп'ютер буде нагріватися в процесі експлуатації, але теплий корпус і занадто гарячий - різні поняття. Наприклад, якщо кнопки стали дуже гарячими, а вентилятори працюють на максимум – варто замислитись.
Є кілька факторів, які вказують на перегрів. Розглянемо найпопулярніші їх.
- Занадто нагрітий корпус. Якщо ви використовуєте ноутбук, ви відчуєте руками, у випадку з комп'ютером можна доторкнутися до процесора. Достатньо кількох секунд, щоб зрозуміти, що йде сильне перегрівання пристрою.
- Система охолодження почала працювати дуже голосно. Зазвичай роботу системи охолодження практично не чути, але якщо ви помітили, що ноутбук або комп'ютер почали сильно шуміти, значить, система охолодження працює на межі (за умови, що немає інших причин шумної роботи комп'ютера).
- Гальмування ноутбука та зависання деяких програм. Перегрів процесора безпосередньо уповільнює роботу всього пристрою, як було сказано раніше. Помітити це дуже просто, адже програма не тільки висне, а й одразу ж кулери починають працювати інтенсивніше.
- Поява артефактів на моніторі. Один із наслідків перегріву, яке полягає у появі пікселів, спотворенні зображення або його частини, а також поява смуг або спотворення кольору.
Найсерйознішою ознакою перегріву ноутбука є самостійне вимкнення в процесі роботи. Регулярне ігнорування проблеми призведе до того, що комп'ютер або ноутбук вимикатиметься через 10–15 хвилин після завантаження. Результат буде наступним: ноутбук не ввімкнеться, поки повністю не охолоне.
Причини перегріву
Причин виникнення проблеми може бути кілька. Найпоширенішими вважаються:
- неправильна експлуатація пристрою
- висихання термопасти
- накопичення великої кількості пилу
- вихід з ладу системи охолодження
- запуск ресурсомістких програм
Залежно від причини майстер підбирає спосіб ремонту, наприклад, чищення або повноцінна заміна. Про це далі.
Неправильна експлуатація пристрою
Неправильна експлуатація вважається однією з основних причин проблеми перегріву. З комп'ютером все набагато простіше, адже процесор спочатку стоїть на рівній та твердій поверхні.
Що стосується ноутбука, його часто беруть із собою в ліжко. Експлуатація на м'якій поверхні негативно впливає стан процесора. Ліжко, диван чи навіть ковдру не дозволяють ноутбуку повноцінно провітрюватися зсередини. Саме це призводить до того, що тепло накопичується в пристрої, нагріваючи його повністю.
Що робити, щоб комп'ютер не перегрівався? Майстри з ремонту рекомендують використовувати ноутбук на жорсткій поверхні, наприклад, на столі. Часта робота в ліжку або, наприклад, на дивані, має на увазі використання спеціальної підставки.
Висихання термопасти
Термопастій називають спеціальний склад, який наноситься на охолоджувальну систему та підтримує оптимальну температуру пристрою. Висихання термопасти не дозволяє повноцінно охолоджувати процесор і гріє ноутбук чи комп'ютер.
Термопасту потрібно міняти регулярно, це допоможе продовжити термін експлуатації.
Накопичилося багато пилу
Охолоджувальна система з часом накопичує пил, який заважає провітрюванню. Пил не тільки порушує роботу процесора та перегріває пристрій, а й провокує збій інших систем ПК.
Так само, як і у випадку з термопастою, ноутбук потрібно регулярно відносити на чищення від пилу до сервісного центру.
Вийшла з ладу система охолодження
Попередні причини можна виправити за кілька годин (йдеться про заміну термопасти або чищення від пилу), а от у випадку з пошкодженням системи охолодження справи складніші.
Цьому можуть сприяти:
- неправильне використання пристрою
- несправний радіатор чи вентилятор
- встановлення неякісних запчастин (найчастіше після неякісного та дешевого сервісного обслуговування)
- некомпетентність майстра сервісу
- порушення контакту між чіпом та тепловою пластиною
Ви нещодавно змінювали термопасту та чистили ПК від пилу, а пристрій все одно перегрівається та шумно працює – справа саме в системі охолодження. Достатньо звернутися до фахівця, який виконає якісний огляд та ремонт (якщо буде потрібно).
Запуск ресурсомістких програм
Запуск ресурсомістких ігор або, наприклад, редакторів, вимагатиме набагато більше потужності від ноутбука, ніж стандартні програми. Результат один – пристрій перегріватиметься доти, доки ви не закриєте програму.
Серед причин також може бути висока температура приміщення, в якому знаходиться пристрій, особливо влітку. Уникнути перегріву можна за допомогою провітрювання кімнати.
Самостійно розв'язувати проблеми перегріву не можна, ви можете лише погіршити проблему. Краще віднести ноутбук майстру або викликати його додому, якщо йдеться про комп'ютер. Тільки професіонал зможе правильно з'ясувати причину та виправити її.
Що зробити, щоб ноутбук не грівся?
Зіткнувшись один раз із подібною проблемою, виникає питання, як зробити так, щоб процесор не перегрівався.
Існує кілька способів, які допоможуть уникнути перегріву ноутбука. Насамперед необхідне регулярне сервісне обслуговування: стандартне чищення від пилу та заміна термопасти знизить ризик виникнення проблеми.
- Купівля спеціальної підставки, що охолоджує процесор. При покупці ігрового ноутбука охолодна підставка є обов'язковим аксесуаром, але для робочого ПК вона також підійде. Існує велика кількість різних моделей, які відрізняються кількістю кулерів (один, два або більше) та показниками потужності.
- Використання під кондиціонером. Влітку можна влаштувати робоче місце під кондиціонером, його повітря обдуватиме ноутбук, знижуючи ймовірність перегріву. Спосіб підійде лише в тому випадку, якщо в кімнаті чи на роботі є кондиціонер.
- Підставка предметів під корпус. Відсутність охолоджуючої підставки або кондиціонера дає можливість знизити навантаження на охолоджувальну систему, підставивши два однакові предмети під ноутбук. Така конструкція дозволить повітрю вільно циркулювати під ноутбуком.
Налаштування драйверів дозволить прискорити кулери у пристрої через БІОС. Враховуйте, що збільшиться рівень шуму. Використання різноманітних програм також може прискорити роботу системи охолодження ПК. Краще звернутися до фахівця з таким проханням, щоб не погіршити роботу ноутбука.
Мінімальне розуміння того, коли перегрів комп'ютера, що робити, дозволить швидко зреагувати та усунути проблему.
Інші наші статті








Читайте також