Як уникнути втоми очей під час роботи за монітором: корисні налаштування екрана
- Чому очі втомлюються від комп'ютера?
- Які чинники впливають на втомлюваність очей?
- Вплив яскравості та контрастності монітора на втому очей
- Роздільна здатність екрану
- Частота оновлення
- Зниження частоти моргання очей
- Відстань до екрану
- Неправильна поза при роботі
- Ознаки стомлення очей під час використання ПК
- Як налаштувати монітор та правильно працювати за комп'ютером?
- Як запобігти втомі очей?
Монітори стали невід'ємною частиною життя сучасної людини. Вони візуалізують контент, дозволяють виконувати роботу, спілкуватися з людьми, розважатися та вирішувати безліч повсякденних завдань. Разом з цим екран є серйозним джерелом навантаження для органів зору, його погане налаштування або неправильне використання може призводити до швидкої втоми очей, загального дискомфорту, аж до погіршення зору.
Щоб ваші очі не втомлювалися, а використання ПК викликало лише позитивні емоції, необхідно відповідально підійти до вибору монітора та його налаштування. У цій статті ми дізнаємося: чому втомлюються очі при роботі за монітором, які фактори на це впливають, як виконати правильне налаштування монітора, також надамо рекомендації, які дозволяють працювати за комп'ютером з максимальним комфортом.
Чому очі втомлюються від комп'ютера?
Втома очей від комп'ютера найчастіше з'являється після тривалого перебування перед екраном – її формування може тривати від хвилин до кількох годин. Швидкість розвитку втоми залежить від фізіологічних особливостей організму конкретної людини, якості монітора, правильності його налаштувань і низки інших факторів.
Механізм розвитку втоми очей досить простий – чим більше навантажується зір, тим швидше й сильніше втомлюються очі. Під час роботи за монітором людина постійно концентрує погляд, переводить фокус на ближні та далекі дистанції, а також переглядає інформацію на всьому полі дисплея. Це призводить до інтенсивного скорочення очного «циліндричного м'яза», що має певний ресурс роботи, при зниженні якого людина відчуває характерну втому.
Основні причини появи втоми очей при роботі за комп'ютером:
- Тривала робота за монітором.
- Неправильне налаштування монітора.
- Підвищена або недостатня освітленість у приміщенні.
- Фізіологічна сухість поверхні очей, недостатня кількість моргань у періоди концентрації уваги.
- Неправильне використання контактних лінз під час роботи за ПК.
- Нестача мікро/макроелементів та вітамінів в організмі.
- Хронічні захворювання або патології органів зору (катаракта, глаукома, Синдром Сухого Ока, дисфункція рефракції та ін.).
Зазначимо, що навіть якісні монітори не спроможні забезпечити повну природність передачі зображення на органи зору людини. Зображення на екрані формують пікселі, що постійно міняють колір та мерехтять, а поверхня экрана відблискує при впливі зовнішнього природного/штучного світла. Все це сприяє підвищеній втомлюваності очей.
Які чинники впливають на втомлюваність очей?
На втомлюваність очей під час роботи за монітором впливає цілий комплекс чинників. Ви можете контролювати їх у процесі експлуатації системи, але також важливо звертати увагу на характеристики дисплея під час придбання монітора або придбання моноблока. Нижче розберемо основні.
Вплив яскравості та контрастності монітора на втому очей
Занадто яскравий екран викликає дискомфорт і надмірну напругу м'язів очей, особливо при роботі в темних приміщеннях. Рівень яскравості (кд/м2) необхідно налаштовувати так, щоб читання тексту не напружувало очі. Контрастність також відіграє важливу роль у комфорті роботи. Підвищена контрастність втомлює очі – це відбувається через різкі перепади між темними і світлими областями екрану.
Підбір оптимальних налаштувань яскравості та контрастності монітора, здійснюється в параметрах дисплея – це дозволяє істотно знизити навантаження на зорові м'язи і запобігти швидкій стомлюваності зору. Для кожної людини цей параметр індивідуальний, тому на запитання: «яка яскравість монітора краще для очей» можна відповісти лише в процесі персонального налаштування.
Роздільна здатність екрану
При малій роздільній здатності монітора (кількість пікселів на одиницю площі), графічна картинка стає нечіткою – це призводить до того, що мозок змушує очі додатково напружуватися для більш детального сприйняття картинки, через що очі швидко втомлюються. При цьому дуже висока роздільна здатність призводить до того, що текст на екрані стає занадто дрібним – це також негативно впливає на комфорт користувача (розмір тексту на моніторі з високою роздільною здатністю можна збільшити в налаштуваннях масштабування «параметри дисплея системи»).
Більшість моніторів продаються з оптимальною роздільною здатністю, яка гарантує достатню чіткість для комфортного сприйняття картинки користувачем. Для більшості моніторів 22" і 24" дюйми стандартною роздільною здатністю є 1920х1080 пікселів, для 27" моніторів: 1920х1080 або 2560х1440 пікселів (але бувають винятки). Налаштувати роздільну здатність монітора можна в параметрах екрана.
Частота оновлення
Стандартна частота для більшості офісних моніторів становить 60/75 Гц, для просунутих та ігрових моделей 100/144/165 Гц і більше. Налаштування частоти монітора виконується у розширених параметрах дисплея. Оптимальна частота оновлення екрана для очей – не менше 60 Гц.
Низька частота оновлення зображення на моніторі викликає малопомітне або виразне мерехтіння, що викликає втому очей, особливо при тривалій роботі за комп'ютером. Висока частота робе зображення більш стабільним і комфортним для сприйняття – очі менше втомлюються.
Зниження частоти моргання очей
Зниження частоти моргання є природною фізіологічною реакцією організму, що проявляється у моменти підвищеної зорової концентрації. При роботі за монітором, цей період може тривати годинами, що призводить до сухості рогівки, погіршення розподілу слізної рідини та швидкої стомлюваності очей.
Щоб знизити негативний ефект та нормалізувати рівень вологості очних яблук, рекомендується робити паузи під час роботи та частіше моргати – це допоможе знизити втому.
Відстань до екрану
Якщо користувач сидить надто близько до монітора (менше 50-60 сантиметрів), його очі сильніше напружуються для фокусування на екрані. Якщо відстань занадто велика (від 80-100 см), користувачеві складніше вивчати контент, текст стає занадто дрібним – це також надмірно напружує зір.
При виборі оптимальної відстані варто враховувати, що важливу роль відіграє розмір монітора та його роздільна здатність: на великих моніторах з малою роздільною здатністю – оптимальна відстань буде більшою, тоді як для маленьких моніторів з високою роздільною здатністю – менше.
Неправильна поза при роботі
Робота за комп'ютером навіть із правильними налаштуваннями екрана для очей – це не гарантія того, що зір не буде втомлюватися. Частою помилкою є неправильне положення монітора, коли користувач змушений дивитися на дисплей під кутом сильно опускаючи голову. Така поза призводить до розвитку проблем хребта, патологічної роботи судин та нервових закінчень, а також порушень зору. Оптимальне положення монітора – перед користувачем на рівні очей або з мінімальним нахилом. Допускається розміщення моніторів ліворуч, праворуч та вище основного монітора.
Ознаки стомлення очей під час використання ПК
Втома очей при використанні ПК є сигналом того, що організму потрібен відпочинок та попередженням про можливі проблеми із зором, які можуть виникнути за відсутності безпечних для очей налаштувань монітора.
Ознаки стомлення очей під час використання комп'ютера:
- Сухість очей – супроводжується почервонінням повік, наростаючим печінням, бажанням почухати очі. Дискомфорт тимчасово зникає при вмиванні;
- Нечіткий зір – зображення починає розпливатися, людині важче сфокусуватися, особливо під час роботи з текстами чи дрібними графічними елементами;
- Чутливість до світла – втомлені очі стають більш чутливими до денного світла та яскравого освітлення, болісно сприймаються різкі зміни яскравості світла;
- Тертя очей і моргання – людина не усвідомлено починає терти очі і часто моргати. Моргання супроводжується довгими паузами при закритті повік;
- Головні болі – стомлені очі викликають напругу в області тім'яної частини голови та чола, що провокує головний біль, іноді запаморочення.
Вищезазначені ознаки можуть проявлятися як окремо, так і в комбінації. При їх появі рекомендуємо зробити правильне налаштування монітора і дотримуватися здорового режиму використання комп'ютера.
Як налаштувати монітор та правильно працювати за комп'ютером?
Немає універсальних налаштувань екрана для очей – це пояснюється тим, що фізіологія кожної людини індивідуальна (ідеальні налаштування монітора для одного користувача можуть зовсім не підійти іншому і навпаки). Тому ми рекомендуємо встановлювати безпечні для очей налаштування монітора тільки під себе та свої очі:
- Використовуйте відповідну роздільну здатність (найкраще стандартну для конкретної моделі дисплея). Зображення має бути чітким, а текст добре читанним. Оптимальний варіант для моніторів 22-24” – 1920х1080 пікселів;
- Встановіть оптимальні налаштування яскравості та контрастності монітора. Очі не повинні втомлюватися під час тривалого читання тексту або перегляду дрібних графічних елементів. Це можна зробити в параметрах «калібрування кольорів монітора»;
- Використовуйте максимальну частоту оновлення дисплею. Чим вище частота оновлення зображення, тим менше втомлюється зір. Частота оновлення екрана – для очей найважливіший параметр. Рекомендуємо монітори щонайменше 60 Гц, найкраще 144 Гц і більше;
- Використовуйте спеціальні функції ОС, наприклад, «нічне світло» у Windows. Ця функція робить картинку «теплішою», що менше навантажує очі.
Більшість представлених на ринку моніторів має кілька встановлених колірних режимів. Вибирати той чи інший режим варто для різних сценаріїв використання монітора, наприклад: для ігор, перегляду фільмів, роботи в графічних редакторах і т.д. Також можна проводити тонке налаштування кожного параметра під себе «Налаштування користувача».
Як запобігти втомі очей?
Щоб запобігти втомі очей ще до появи проблеми, крім налаштування монітора, рекомендуємо дотримуватися наступних правил:
- Розміщайте монітор на столі, під кутом не нижче 30° щодо голови користувача;
- Не встановлюйте монітор навпроти вікна;
- Віддайте перевагу моделям з матовим або антивідблисковим покриттям;
- Працюйте на відстані від монітора в межах 60-80 см;
- Робіть перерви у роботі на 10-15 хвилин кожні 1,5-2 години. У процесі перерви можна провести гімнастику для очей та розім'ятися;
- Сидіть за столом рівно, притулившись до спинки стільця, ступні та п'яти повинні розташовуватися на одному рівні.
Дотримуючись перерахованих вище правил, ви зможете істотно підвищити комфорт використання комп'ютера і збережете зір.
Впевнені, що інформація цієї статті, а також наші рекомендації допоможуть вам уникнути втоми очей при використанні комп'ютера. Тепер ви допоможете не тільки собі, але також зможете розказати знайомим про те, яка яскравість монітора краща для очей і як правильно провести налаштування системи для збереження зору!
Інші наші статті
Читайте також