Як вибрати БВ ноутбук? Поради як перевірити бв ноут з рук
- Основні переваги вживаних ноутбуків
- Недоліки б/в ноутбуків
- Важливі апаратні характеристики бв ноутів
- Процесор
- Оперативна пам'ять
- Жорсткий диск або SSD-накопичувач
- Відеокарта
- Материнська плата ноутбука
- Оптичний привід
- Дисплей ноутбука
- Кнопки та наклейки
- Акумулятор
- Операційна система та драйвери
- Вік
- Підіб'ємо підсумки
Швидкий розвиток комп'ютерних технологій і щорічне оновлення модельних лінійок лептопів призводить до насичення ринку актуальними вживаними пристроями, здатними вирішувати практично будь-які завдання. Купівля бувшого у використанні ноутбука є популярним способом заощадити значну суму грошей і отримати продуктивний пристрій для роботи, навчання та розваг.
Щоб зробити вдалу покупку та не зіткнутися з неприємними сюрпризами, важливо знати як вибрати б в ноутбук правильно. Необхідно враховувати безліч факторів: від технічних характеристик та зовнішнього стану до зношеності його ресурсів та причини продажу попереднім власником. У цій статті ми детально поговоримо про те, на що звернути увагу при покупці ноутбука з рук і дамо цінні рекомендації з тестування основних комплектуючих.
Основні переваги вживаних ноутбуків
Вирішуючи, купити ноутбук новий або бв важливо знати, які переваги можуть забезпечити моделі лептопів, що були в експлуатації. Розглянемо основні переваги, які часто впливають на відповідь, чи варто купувати бв ноутбук:
- Економія коштів – вживані ноутбуки зазвичай коштують істотно дешевше ніж нові моделі (на 30-40% і більше), це дозволяє отримати пристрій за відносно невеликі гроші та заощадити бюджет;
- Багато перевірених моделей – більшість моделей вживаних ноутбуків вже давно на ринку. Тому ви можете вибрати саме ту модель, яка зарекомендувала себе з найкращого боку. В той час, як нові моделі ноутбуків на Ryzen, Intel або інші процесори ще не встигли себе проявити і не мають достатньої кількості об'єктивних відгуків;
- Унікальні функції – деякі старі моделі мають функції, які вже відсутні у нових рішеннях, наприклад, наявність DVD-приводу, що може бути важливим для конкретного користувача;
- Можливість отримати потужніший пристрій – за аналогічну суму, яку ви готові витратити на новий ноутбук, можна придбати більш потужну модель. Наприклад, замість нового ноутбука на Intel Core i7, можна взяти ноутбук на Intel Core i9 або Ryzen 9.
Всі вищезгадані переваги роблять покупку старого пристрою привабливою для потенційного користувача. При цьому дуже важливо знати як перевірити бв ноутбук щоб не придбати неякісний товар з дефектами.
Недоліки б/в ноутбуків
Незважаючи на очевидні переваги, купівля вживаних ноутбуків пов'язана з певними ризиками – їх варто враховувати при виборі ноутбука нового чи бв. Об'єктивна оцінка цих ризиків, а також знання як перевірити ноутбук при покупці з рук, дозволять уникнути невдалого придбання. Основні недоліки:
- Відсутність гарантії – у разі поломки або неправильної роботи компонентів ноутбуку, діагностику та ремонт пристрою доведеться виконувати власним коштом. При цьому деякі магазини б/в техніки все ж таки надають короткострокову гарантію на реалізовану техніку, найчастіше це 1-3 місяці;
- Зношування компонентів – усі комплектуючі ноутбуку мають свій робочий ресурс, який знижується з часом, особливо це стосується акумулятору, клавіатури, тачпаду, корпусу та жорсткого диску/SSD;
- Моральне старіння – технології розвиваються швидко, тому ноутбук випущений кілька років тому може значно поступатися новим моделям. Це може стати серйозною проблемою, якщо вам потрібний пристрій для роботи з ресурсомісткими додатками або іграми. Перед тим як вибрати б в ноутбук, переконайтеся, що він повністю відповідає вашим потребам;
- Естетичні дефекти – зовнішній вигляд більшості б/в пристроїв не є ідеальним. На корпусі або на дисплеї можуть бути подряпини, сколи та інші дефекти.
Частими недоліками пристроїв, що були у використанні, також є обмежені можливості по апгрейду, невідома історія експлуатації (можливі ремонти або заміни комплектуючих), проблеми з установкою ПЗ (наприклад, для встановлення Windows 11 необхідна підтримка досить сучасної технології TPM 2.0) та ін.
Важливі апаратні характеристики бв ноутів
При виборі старого ноутбуку важливо приділити увагу його апаратним характеристикам – це дозволить оцінити, наскільки пристрій відповідає вашим вимогам і як довго він зможе виконувати свої функції. Розглянемо докладніше на що звернути увагу при покупці ноутбука з рук.
Процесор
Відповідає за обчислювальну потужність ноутбука. Від типу, кількості ядер та тактової частоти залежить продуктивність пристрою в цілому. Наприклад, моделі з процесорами Intel Core i7 або AMD Ryzen дозволяють вирішувати практично будь-які сучасні завдання.
Як перевірити процесор б/в ноутбука: запустіть ноутбук і подивіться модель ЦП у «Диспетчер задач», перевірте стабільність роботи каменю за допомогою тесту в AIDA або CPU-Z.
Оперативна пам'ять
Виконує тимчасове зберігання даних, необхідних для роботи операційної системи та програм. Чим більший обсяг ОЗП і вища її частота, тим швидше працює ноутбук у різних завданнях. Комфортний обсяг ОЗП у сучасному лептопі – 8 Гб.
Як перевірити ОЗП в б/в ноутбуці: зайдіть у розділ «Довідки про систему» або «Диспетчер завдань» та перегляньте обсяг встановленої пам'яті. За допомогою утиліти CPU-Z переконайтеся, що пам'ять працює у багатоканальному режимі. Використовуйте MemTest86 для тестування ОЗП на помилки.
Жорсткий диск або SSD-накопичувач
Служать для зберігання даних, встановлення операційної системи, програм, ігор та інших додатків. Мають обмежений ресурс, тому їх необхідно перевіряти насамперед.
Як перевірити бв ноутбук: запустіть системну утиліту «Керування дисками» або програму «CrystalDiskInfo», там можна переглянути поточний стан диску та його ресурс, що залишився. За допомогою CrystalDiskInfo також можна перевірити накопичувач на помилки, биті сектори та інші проблеми.
Відеокарта
Відповідає за обробку графіки та виведення зображення на дисплей. Вбудовані відеокарти підходять для вирішення повсякденних невимогливих завдань, у той час як дискретні, мають більш високу обчислювальну потужність, здатну вирішувати складніші завдання і запускати ігри.
Як перевірити відеокарту в б/в ноутбуці: визначте модель відеокарти через "Диспетчер пристроїв" або програму GPU-Z. Запустіть стрес-тест відеокарти у програмі 3DMark або FurMark. Якщо тест проходить нормально, а на екрані не з'являються артефакти, значить пристрій справний.
Материнська плата ноутбука
Є сполучною платою, яка поєднує всі комплектуючі комп'ютера. Її характеристики та стан визначають можливість нормальної роботи системи та подальшого апгрейду.
Як перевірити материнку ноутбуку: дізнайтеся модель плати через «CPU-Z», перевірте працездатність всіх портів (USB, HDMI, аудіо), переконайтеся у відсутності слідів ремонту або видимих пошкоджень (знявши задню кришку корпусу).
Оптичний привід
Призначений для читання та записування CD/DVD дисків. Зустрічається у досить старих моделях ноутбуків. Його перевірку можна зробити дослідним шляхом: вставте CD/DVD диск з інформацією та скачайте її на ноутбук. Запишіть інформацію на чистий CD/DVD диск. Якщо ці операції пройшли без проблем – пристрій працює штатно.
Дисплей ноутбука
Найважливіший компонент, який відповідає за графічне відображення інформації. Прямо впливає на комфорт роботи користувача за пристроєм та природність передачі кольорів.
Як перевіряти ноутбук при покупці з рук: уважно огляньте включений екран на предмет засвіток та наявності битих пікселів. Оцініть якість зображення під різними кутами.
Кнопки та наклейки
Перевірте кожну клавішу на предмет якості натискання та відсутність залипань. Якщо на клавіатурі є наклейки, оцініть чіткість літер/символів.
Акумулятор
Відповідає за автономність роботи пристрою, є одним з компонентів, що найбільш швидко зношуються. Перевірити акумулятор можна за допомогою системної утиліти «Енергоспоживання» або інших програм, наприклад BatteryInfoView.
Операційна система та драйвери
Штатна робота ОС та драйверів є важливим фактором стабільної роботи ноутбука при виконанні різноманітних завдань. Ліцензію Windows можна перевірити за допомогою параметрів Windows. Наявність необхідних драйверів перевірте через «Диспетчер пристроїв».
Вік
Є важливим показником ноутбуку, що прямо впливає на його стан та залишковий ресурс. Старі пристрої можуть мати більше проблем із продуктивністю, зносом та сумісністю ПЗ. Дізнатися дату виготовлення ноутбуку можна на нижній частині корпусу, в документації (за її наявності) або в пошуковій системі (ввести модель пристрою).
Підіб'ємо підсумки
Купівля б/у ноутбука – це завжди певний ризик, але при правильному підході він стає виправданим. Перш ніж ухвалити рішення про купівлю, ретельно вивчіть характеристики моделі, оцініть зовнішній стан та працездатність ключових компонентів.
Чи варто купувати бу ноутбук - Вирішувати тільки вам!
Інші наші статті
Читайте також