Як зарядити ноутбук від повербанка: 3 лайфхаки від експертів
- Чи вийде зарядити ноутбук від повербанку?
- Заряджання ноутбука через powerbank: поширені способи
- Підключення ноутбука до пауербанку через роз'єм usb
- Підключення ноутбука до пауербанку через роз'єм мережевого кабелю
- Як не нашкодити ноутбуку під час заряджання від повербанку
- Як вибрати повербанк для заряджання ноутбука
- Альтернативні способи заряджання ноутбука
- Портативна зарядна станція
- Комплект резервного живлення
- Сонячна панель
- Автомобільний адаптер
- Висновки
В умовах постійної експлуатації будь-яка портативна техніка потребує заряджання. Ноутбуки також не є винятком. Але як зарядити ноутбук, якщо традиційне джерело енергії – від розетки – не доступне? Це можна зробити за допомогою повербанку. Давайте розберемося, як зарядити ноутбук від повербанку та що для цього потрібно знати.
Чи вийде зарядити ноутбук від повербанку?
Мобільні пристрої можуть заряджатися через USB-порти. Це як смартфони, планшети, розумний годинник, бездротові навушники, так і ноутбуки. Для заряджання зазвичай використовується порт USB Type-C, який може не лише зчитувати інформацію з пристроїв (наприклад, флешок), а й передавати енергію.
Але чи можна зарядити ноутбук від повербанку? Можна, але для цього потрібно купити потужний повербанк. Традиційні PowerBank, якими забиті всі прилавки магазинів електроніки, для такої місії не підходять. Ноутбуки складаються з багатьох електронних компонентів, які споживають багато енергії для своїх завдань.
Акумуляторні батареї лептопів мають велику енергоємність і функціонують при підвищеній напрузі. Наприклад, більшість ноутбуків розраховані на 12-20 В і вище, тоді як смартфони працюють на 3,7-5 В. Звичайний пауербанк, розрахований на напругу 5 В, зарядить смартфон, але для ноутбука його буде недостатньо. Ноутбуку 20 В знадобиться зовнішній акумулятор, розрахований на відповідну напругу. Якщо до ноутбука підключити Power Bank з меншою напругою, відбудеться зарядка останнього.
Щоб саме пауербанк заряджав ноутбук, його потрібно підключати до USB-порту 3.1 Type-C, що підтримує технологію Power Delivery. У ранніх версіях юсб-портів, таких як USB 2.0 і USB 3.0 заряджання ноутбука не підтримується через брак потужності. Наприклад, USB 2.0 має напругу 5, струм 2 А і потужність 10 Вт. Для живлення ноутбука з напругою 12-20 В і струмом 6 А цього недостатньо, про зарядку взагалі не йдеться.
Порти USB 3.1 Type-C з технологією PD можуть передавати потужність до 100 Вт – цього достатньо для живлення ноутбука від повербанку. Зв'язка спрацює за умови, що обидва пристрої підтримують технологію.
Заряджання ноутбука через powerbank: поширені способи
Як же від повербанку зарядити ноутбук? Існують лише два перевірені та безпечні способи – від порту USB або через роз'єм мережевого кабелю. Розглянемо ці способи докладніше.
Підключення ноутбука до пауербанку через роз'єм usb
Щоб зарядити лептоп від пауербанку, потрібно знайти USB-порт Type-C версії 3.1. Зазвичай такий порт позначається значком вилки або маркуванням D/Display Port. На ноутбуках Mac такі порти позначаються символом блискавки. До немаркованих портів USB ранніх версій підключатися марно - вони не підтримують напругу вище 4,5 В. Такі порти зазвичай встановлені на старих моделях ноутбуків.
Підключення ноутбука до пауербанку через роз'єм мережевого кабелю
Для старих лептопів є інший варіант – підключення через гніздо мережевого кабелю. Для цього знадобиться відповідний перехідник, який перетворюватиме силу струму Power Bank до потрібних значень.
Також можна придбати повербанк із роз'ємом у вигляді стандартної розетки, до якої можна підключати блок живлення ноутбука.
Як не нашкодити ноутбуку під час заряджання від повербанку
Як правильно зарядити ноутбук від повербанка через Type-C, щоб не зашкодити йому:
- Не використовувати саморобні блоки живлення, тому що вони виготовляються кустарним способом без дотримання правил безпеки. Крім того, вони можуть бути не розраховані на високі навантаження. Ці помилки можуть призвести до пошкодження як ноутбука, так і повербанка.
- Не можна підключати акумуляторну батарею безпосередньо до PowerBank. Це може пошкодити акумулятор, оскільки він позбавлений захисних функцій, які надають йому електронні плати ноутбука.
- Використовувати оригінальні чи сертифіковані аксесуари – кабелі, перехідники, адаптери, блоки живлення, зарядні пристрої. Використання несертифікованих та підроблених аксесуарів може призвести до пошкодження пристроїв.
І, нарешті, не намагайтеся підключити пауербанк до портів USB версії 2.0 та 3.0 – вони не призначені для передачі енергії до акумуляторної батареї ноутбука. Ви зможите зарядити повербанк від ноутбука, але не навпаки.
Як вибрати повербанк для заряджання ноутбука
Які характеристики повинен мати пауербанк для ноутбука:
- Номінальна напруга. Більшість ноутбуків мають номінальну напругу 12-20 В. Якщо цей параметр у Power Bank буде меншим, лептоп просто не заряджатиметься. Якщо планується заряджати одночасно лептоп та мобільні гаджети, потрібно вибрати PowerBank з великою номінальною напругою.
- Вихідний струм. Більшість ноутбуків підтримують струм від 2 до 6 А, залежно від моделі. Якщо сила струму буде нижчою за потрібну, зарядка займе дуже багато часу. Якщо крім ноутбука від повербанка заряджатиметься смартфон, вихідний струм має бути ще вищим.
- Потужність. Мінімальна потужність зарядних пристроїв лептопів – 40 Вт, більшість сучасних ноутбуків мають потужність 65 Вт та більше. Потужність пауербанку має бути, як мінімум, відповідною, а краще – більшою.
- Місткість. Батарея повербанку повинна мати велику ємність. Перед тим, як зарядити ноутбук від Power Bank, потрібно вибрати відповідний зовнішній акумулятор. Поширені моделі до 10000 мАч не підійдуть - їхня ємність не відповідає вимогам лептопа. Краще звернути увагу на моделі 20000-30000 мАг та вище. Наприклад, зовнішній акумулятор на 30 000 мАг може зарядити батарею лептопа кілька разів.
- Технологія швидкого заряджання. Щоб лептоп заряджався від повербанка швидше, обидва пристрої повинні підтримувати технологію швидкої зарядки, таку як Power Delivery, Quick Charge або фірмові брендові Apple PD, Samsung Adaptive Fast Charging, HUAWEI Super Charge та інші.
Крім того, пауербанки для лептопів зазвичай масивніші і мають велику вагу в порівнянні з аналогічними гаджетами для зарядки мобільних пристроїв. Наприклад, для домашнього використання можна вибрати надійний та потужний пристрій вагою до 2 кг. Якщо планується брати ноутбук у подорожі, то повербанк до нього має бути компактним та легким, щоб його було зручно носити із собою.
Для туристичних походів, експедицій та активного відпочинку на природі краще вибрати PowerBank з удароміцним корпусом, стійким до пошкоджень та зношування. Такі моделі не бояться вологи, пилу, падінь, подряпин та перепадів температур. Більш легкі та компактні моделі зазвичай мають корпус із пластику або тонкого металу, які менш захищені від пошкоджень.
Вибираючи пауербанк для лептопа, зверніть увагу на додаткові функції. Зовнішній акумулятор повинен мати достатньо портів для підключення різних пристроїв. Деякі моделі мають вбудований ліхтарик, сонячну панель, цифровий дисплей, що відображає стан акумуляторної батареї, рівень заряду та процес заряджання. Всі ці опції роблять портативний акумулятор функціональнішим, надаючи більше комфорту при використанні.
Також при виборі краще віддати перевагу PowerBank від відомих брендів. Вони надійні і мають високу продуктивність. Якщо взяти невідомий ноунейм, він може зіпсувати акумуляторну батарею.
Альтернативні способи заряджання ноутбука
Зарядити лептоп можна іншими перевіреними способами.
Портативна зарядна станція
Принцип роботи цієї станції схожий на повербанк – вона також накопичує енергію у своїх акумуляторах і після відключення електроенергії може віддавати її різній техніці. Але це складніший прилад, при розробці якого багато уваги було приділено безпеці та стабільності. Крім ноутбука та мобільних гаджетів за допомогою домашньої електростанції можна живити побутову техніку та електроінструменти.
Комплект резервного живлення
Це набір з інвертора, акумуляторної батареї та зарядного пристрою. Його можна зібрати самостійно за наявності знань у галузі електротехніки. Працює так само, як портативна зарядна станція, але, на відміну від неї, є більш гнучким у плані модернізації або коли потрібно масштабувати потужності. Використання такого пристрою небезпечно, якщо допущені помилки при виборі компонентів комплекту, але все ж таки має місце бути.
Сонячна панель
Відмінна альтернатива, коли немає доступу до електрики. Щоб зарядити лептоп знадобиться:
- сонячна панель;
- контролер для захисту перепадів напруги та перевантажень (іноді він може бути вбудований у панелі);
- інвертор для перетворення постійного струму на змінний;
- акумулятори для накопичення енергії.
Такий набір забезпечить повну автономність подачі енергопостачання. Сонячна панель поглинатиме сонячні промені і перетворюватиме його на електричну енергію, яка накопичуватиметься в акумуляторах. Інвертор буде перетворювати постійний струм від батарей на змінний, щоб можна було підключати техніку, у тому числі лептоп.
Сучасні сонячні панелі мають непоганий ККД, особливо у ясні дні. Вони мають складну конструкцію, тому їх зручно брати з собою в похід або поїздку. Однак панелі не є ефективними, коли погода похмура, вимагають багато місця для розташування, зарядка від них займає дуже багато часу.
Автомобільний адаптер
Автомобільний адаптер підключається до роз'єму прикурювача та перетворює постійну напругу від автомобільного акумулятора (12 В – у легкових авто, 24 В – у вантажівках) у потрібні для ноутбука значення.
Автомобільні адаптери бувають двох видів:
- Інвертори, що перетворюють постійну напругу на змінну (220 В). Підходять як для ноутбуків, так і для іншої техніки, споживають багато енергії і менш компактні.
- Адаптер для ноутбука в авто. Більш компактний варіант, який одразу видає потрібну напругу для ноутбука. Зазвичай, випускається під конкретну модель лептопа.
Цей спосіб зарядки підійде тим, хто багато часу проводить у дорозі або відпочиває в автокемпінгу.
Висновки
Ноутбуки можна і потрібно заряджати за допомогою повербанків. Для цього потрібно вибрати PowerBank з відповідними параметрами, такими як потужність, номінальна напруга, вихідна сила струму та іншими. Пауербанки для ноутбуків потужніші і більші в порівнянні з аналогічними гаджетами для зарядки смартфонів, а також коштують дорожче.
Щоб зарядити лептоп від Power Bank, можна скористатися двома способами – заряджання через USB або роз'єм мережного кабелю. У першому випадку повербанк потрібно підключати до USB-порту Type-C версії 3.1, що підтримує технологію PD. Такий порт може передавати дані та потоки енергії. Інші типи USB для цього не підходять. Якщо ноутбук немає такого порту, можна підключитися іншим способом – до гнізда мережевого кабелю. Для цього знадобляться спеціальні перехідники.
Заряджання ноутбука від повербанка займає більше часу, ніж від звичайної розетки. Але процес можна прискорити, якщо використовувати пристрої, що підтримують технологію швидкого заряджання.
Крім зарядки лептопа від Power Bank можна використовувати альтернативні джерела енергії – сонячні панелі, зарядні станції, автомобільні адаптери та комплекти резервного живлення (інвертор, акумулятор, зарядний пристрій).
Якщо ваш лептоп швидко вимикається після відключення електроенергії, можливо, настав час купити ноутбук із більш ємною батареєю, яка забезпечує автономну роботу протягом 4-12 годин (залежить від моделі).
Інші наші статті
Читайте також