Які компоненти ПК найбільше впливають на енергоспоживання
- Як перевірити енергоспоживання комп'ютера?
- Енергоспоживання компонентів комп'ютера
- Вплив типу та продуктивності процесора
- Роль відеокарти в енергоспоживанні ПК
- Роль материнської плати в енергоспоживання та ефективність її управління
- Важливість ефективності блоку живлення зниження енергоспоживання
- Моніторинг енергоспоживання комп'ютера
Розрахунок енергоспоживання комп'ютера в першу чергу залежить від типу пристрою, використовуваних програм, інтенсивності експлуатації. Також цей параметр впливає витрата окремих компонентів ПК. Рівень споживання в активному режимі може обчислюватися десятками та сотнями Ватт за годину. Сьогодні користувачеві доступні різні способи контролювати цей процес. Контролювати та раціонально витрачати енергію, допоможуть енергоефективні комплектуючі, а також використання спеціальних моніторингових програм.
Як перевірити енергоспоживання комп'ютера?
Споживання енергії ПК може змінюватися під впливом багатьох факторів, серед яких налаштування та спосіб використання обладнання, встановлені програми, технічні елементи. Середнє енергоспоживання комп'ютера під час інтенсивних навантажень знаходиться в діапазоні 240-350 Ватт на годину. Прорахувати кількість необхідної приладу енергії можна, перемноживши два числа – потужність техніки та тривалість роботи у годинах.
Параметр енерговикористання багато в чому залежить від того, як власник користується пристроєм. Розглянемо типові приклади витрати за різних способів експлуатації ПК.
- Бездіяльність – коли комп'ютер увімкнено, але не використовується, він споживає невеликі обсяги ресурсу, в середньому 78 Вт.
- Режим сну – перебуваючи в такому стані, прилад витрачає від 20 до 40 Вт. Точна цифра залежатиме від продуктивності конкретної моделі.
- Енергозбереження – найекономніший варіант – близько 10 Вт на годину. Подача струму йде на блок живлення, материнську плату та живлення пам'яті.
- Активне користування, максимальні навантаження - тут велике значення мають ресурсомісткі програми, ігри, які вимагають багато енергії на запуск та роботу. Рівень витрат коливається від 170 до 200 Вт.
Ці зміни очевидні за зовнішніми ознаками – на стадії очікування чи сну ПК працює безшумно та економить електрику, а варто запустити ємну програму, він починає шуміти, інтенсивно працює охолодження, процесор функціонує максимум.
Чи впливає рівень енергетичних витрат робота монітора? Так, колір, яскравість та інші параметри екрана по-різному використовують енергоресурс. Темні відтінки більш економні, ніж яскраві та насичені кольори. Для відображення останніх відтворюється більше світла. Біле тло, яскрава заставка робочого столу відрізняються більш високим споживанням. Цікаво опрацьовано цей фактор в OLED моніторах: у чорному тлі світлодіоди залишаються відключеними, енергія йде лише на підсвічування символів. Зменшення яскравості, контрастності, користування спеціальними автоматичними регулюваннями цих параметрів, залежно від освітлення в навколишньому середовищі, дозволять оптимізувати витрати електрики.
Використання енергії різними типами ПК.
- Звичайний комп'ютер. Типовий користувач займається серфінгом в інтернеті, спілкуванням із соціальних мережах, переглядом фільмів, для яких не завжди потрібний потужний процесор та відеокарта. Втрати становлять від 110 до 160 Вт. Помітну роль відіграє монітор та його 40 Вт.
- Геймерські моделі. Сучасні ігри з високоякісною графікою можуть показувати цифру 400 Вт і більше. Коли не запущено жодних важких програм – 140 Вт.
- Ноутбук. Багато хто працює з ноутбуком, не відключаючи його від електромережі, що цілком виправдане, адже його споживання невисоке – 45-65 Вт. Це залежить від характеристик діагоналі дисплея, начинки та інтенсивності користування. Ігрова модель сягає 170 Вт.
Кожна деталь у пристрої має номінальний індекс потужності. Серед комплектуючих є такі, що у режимі очікування значно знижують рівень енергоємності. Отже, маючи список встановлених компонентів, можна оцінити його загальний номінальна витрата.
Хорошим способом, як переглянути енергоспоживання комп'ютера, є онлайн-калькулятори. Завантаживши всі показники, користувач побачить бажаний результат, а також зможе зрозуміти, яка потужність блоку живлення буде оптимальною.
Точні дані про ємність ПК може дати таке обладнання, як ватметр. Можна перевірити потокове споживання та протестувати техніку в різних циклах.
Енергоспоживання компонентів комп'ютера
Визначаючи, як дізнатися про енергоспоживання комп'ютера, слід звернути увагу на місткість основних комплектуючих – процесора, материнської плати, відеокарти, блока живлення. Звичайно, для точного результату слід врахувати ще жорсткий і SSD диски, монітор та периферію, яка живиться від того ж БЖ, що й сам ПК.
Вплив типу та продуктивності процесора
Енерговикористання центрального процесора залежить від кількох критеріїв: кількість ядер, особливості виготовлення та частота роботи. Супроводжувальна документація містить інформацію про розрахункову потужність ЦП. Величина означає максимум споживання при стовідсотковому навантаженні.
Кількість ядер та його тактова частота мають значний вплив використання енергії. Робота з графічними редакторами, відеомонтажем, проєктуванням, геймінгом вимагають потужних ЦП. Більше ядер, витрата вища.
Варто врахувати, що старі моделі відрізняються високою витратністю. Застарілі двоядерні зразки витрачатимуть електрики більше, ніж нові восьмиядерні.
Роль відеокарти в енергоспоживанні ПК
Своїм рівнем енергоємності відеокарти набагато перевищують інші елементи ПК – ЦП, ОЗП, накопичувачі. Критерії навантаження на процесор залишаються актуальними й відеокарти. Головною відмінністю є те, що це навантаження здійснюється лише при запуску певних функцій: ігри, 3D програми, відеоперегляд у високій роздільній здатності. Стандартна офісна робота та серфінг сприяють функціонуванню пристрою на мінімальному споживанні.
Середній показник ємності досягає 100-150 Вт на годину, у режимі спокою – до 55 Вт, а за активного використання – до 300 Вт.
Сучасне виробництво впроваджує цифрові інструменти управління живлення, тому точні датчики контролюють та регулюють рівень енерговитрати відеокарти.
Роль материнської плати в енергоспоживання та ефективність її управління
Системна плата є досить економним механізмом. Середній показник знаходиться у межах 30-60 Вт.
Різні ресурси можуть вказувати різні дані споживання душі. Відмінності пояснюються:
- оснащенням та вбудованими компонентами – аудіо-, відео-, мережева карта, графічний процесор, кулери та система охолодження
- типи пристрою – серверні, домашні, простіші та складніші
- різні виробники - Asus, MSI, Gigabyte
Інформація не завжди вказана в документації товару, тому користувачеві доведеться користуватись загальними даними, самостійно вимірювати мультиметром або дізнатися, як порахувати енергоспоживання комп'ютера за допомогою онлайн-калькуляторів.
Важливість ефективності блоку живлення зниження енергоспоживання
Потужність блоку живлення зазвичай вказана на його корпусі. Сучасні зразки мають різне значення – від 300 Вт для офісних ПК до 1600 Вт у геймерських. Показник означає максимальну видачу блоку, але з його споживання.
Вибираючи БЖ з орієнтацією на енергоефективність, слід обов'язково врахувати два параметри – ККД та сертифікацію 80 Plus. Корисно взяти прилад із запасом потужності 20-30% для можливих оновлень усієї системи в майбутньому.
Сертифікація 80 Plus підтверджує високу ефективність блоку, а саме зниження електровитрат та економію енергії у довгостроковій перспективі. Рівень сертифікації можна вибрати на основі своїх потреб та можливостей.
Коефіцієнт корисної дії БЖ також є важливим для раціональної витрати електрики. Він відображає якість перетворення вхідної енергії. Високий ККД означає, що пристрій ефективно використовує струм для живлення ПК і мінімально втрачає його у вигляді теплоутворення.
Таким чином, два зазначені критерії є важливими факторами для зниження енерговитрат та стабільної роботи комп'ютера.
Моніторинг енергоспоживання комп'ютера
Енергозбереження ПК – це важливий процес, який дозволить зменшити енерговитрати, зберігши хороший рівень продуктивності. Досягти таких результатів можна декількома способами, включаючи використання спеціальних програм та режимів роботи, визначення періодів бездіяльності та відключення техніки.
Розглянемо кілька простих способів, як настроїти енергоспоживання комп'ютера.
- Регулювання яскравості монітора – через меню налаштувань можна налаштувати екран до комфортного ступеня. Відображення не повинно бути яскравим, але й надто темним його робити не слід.
- Використовувати режим енергозбереження – функція дозволить автоматично відключати екран, коли ПК не використовується.
- Вибирати енергоефективні монітори – купуючи новий дисплей, слід звернути увагу на такі моделі, як LED, OLED, товари з невеликою діагоналлю та з меншою роздільною здатністю. Економічність та ефективність підтверджується сертифікатами Energy Star, EPEAT.
- Вимкнути автооновлення програм. Багато хто скаже, що ця функція корисна, адже дає можливість пристрою постійно мати нові версії ПЗ, але вона помітно впливає на використання електрики. Деактивувати її можна двома способами: відключити у розділі «Оновлення» в налаштуваннях ПК, встановити спеціальні програми для моніторингу та керування завантаженнями.
- Налаштувати режим сну – після певного часу бездіяльності комп'ютер перетворюється на стан сну і менше ресурсів використовує. Вихід зі сну менш енергоємний, ніж стрибки при включенні та розгоні.
- Купуючи нові прилади, перевіряти рівень енергозбереження та відповідність сертифікації.
- Вимикати техніку в кінці робочого дня замість залишення її в режимі очікування. Підключені до розеток пристрої також використовують живлення, тому краще відключати їх.
- Зменшити потреби ігрового комп'ютера за допомогою скорочення кадрової частоти. Відеоадаптер почне брати менше енергії, а якість картинки постраждає трохи.
Кожне нове покоління комп'ютерної техніки та її комплектуючих стає дедалі економічнішим. Користувачеві достатньо поцікавитись сертифікатами та вибрати ефективні продукти.
Збалансований підхід до своїх потреб та продуктивності ПК дозволить досягти високої успішності виконуваних завдань та функцій при розумних витратах. Кінцевий результат полягає не тільки в заощадженні коштів користуючись з електрики, але і в активній турботі про екологію. Раціональне споживання – це гарантія зниження вуглецевого сліду навколишнім середовищі, зменшення надспоживання, економія природних ресурсів.
Інші наші статті
Читайте також