Який вибрати блок живлення для ПК
- Критерії підбору блока живлення для ПК
- Потужність БЖ
- Система рейтингу 80plus
- Вихідні лінії
- Конектори живлення
- Модульність
- Як вибрати тихий БЖ
- Поради щодо вибору БЖ для комп'ютерів від експертів click.ua
Під час комплектації комп'ютера багато хто припускається однієї й тієї самої помилки — не приділяють достатньої уваги вибору блока живлення. Насамперед концентруючись на процесорі та відеокарті, купуючи БЖ за принципом "щоб було", не розуміючи, що навіть найдосконаліші й найдорожчі комплектуючі не виживуть у разі збою в електромережі. Блок, що не впорався з перевантаженням, не захистить комп'ютер.
Критерії підбору блока живлення для ПК
БК є єдиним джерелом енергії для всіх компонентів ПК. Це пристрій, який перетворює змінний струм на постійний і знижує напругу до необхідних параметрів. Під час підбору блока живлення для ПК рекомендується ознайомитися з необхідними критеріями підбору.
Потужність БЖ
Потужність блока живлення для ПК залежить від характеристик самого ПК і його компонентів. Зазвичай, для середньостатистичного комп'ютера, достатньо блоку живлення потужністю від 400 до 600 Вт. Якщо в системі використовується потужний процесор і/або відеокарта, то може знадобитися блок живлення з більшою потужністю.
Наприклад, для ігрового ПК з потужною відеокартою і процесором рекомендується вибирати блок живлення потужністю від 600 до 1000 Вт. Важливо звернути увагу на якість і продуктивність блока живлення, щоб уникнути можливих проблем із перевантаженням і перегрівом компонентів.
Можливо самостійно визначити необхідну потужність блока. Необхідно підсумувати споживання всіх компонентів, включно з жорстким диском, відеокартами, шинами pci-express, дискетами тощо, після чого додати зверху 20-30%. Це необхідно для стабільної роботи під час перепаду напруги в мережі та під час подальшої модернізації ПК.
Система рейтингу 80plus
Система рейтингу 80Plus є міжнародним стандартом, розробленим компанією Ecova Ecos Consulting, Inc., для оцінювання енергоспоживання блоків живлення комп'ютерів. Рейтинг ґрунтується на ефективності перетворення електричної енергії в блоці живлення і включає такі рівні:
- 80 PLUS: блоки живлення, що забезпечують ефективність щонайменше 80% за номінального навантаження
- 80 PLUS Bronze: блоки живлення, що забезпечують ефективність щонайменше 82% за 20% навантаження і 85% за 50% навантаження і 82% за номінального навантаження
- 80 PLUS Silver: блоки живлення, що забезпечують ефективність щонайменше 85% за 20% навантаження і 88% за 50% навантаження і 85% за номінального навантаження
- 80 PLUS Gold: блоки живлення, що забезпечують ефективність щонайменше 87% за 20% навантаження і 90% за 50% навантаження і 87% за номінального навантаження
- PLUS Platinum: блоки живлення, що забезпечують ефективність щонайменше 90% за 20% навантаження і 92% за 50% навантаження і 89% за номінального навантаження
- 80 PLUS Titanium: блоки живлення, що забезпечують ефективність щонайменше 90% за 10% навантаження, 92% за 20% навантаження, 94% за 50% навантаження і 90% за номінального навантаження
Рейтинг 80Plus дає змогу обирати ефективніші та екологічно безпечніші блоки живлення для своїх комп'ютерів.
Вихідні лінії
Зазвичай блок живлення для ПК має такі вихідні лінії:
- 3.3 В
- 5 В
- 12 В
- -12 В (мінус 12 вольт)
- 5 В у стендбаї (у режимі очікування)
Кожна лінія призначена для живлення різних компонентів усередині комп'ютера. Наприклад, лінія 3.3 В використовується для живлення процесора, пам'яті та деяких інших компонентів. Лінія 5 В забезпечує живлення для USB-портів, жорстких дисків та інших пристроїв. Лінія 12 В призначена для живлення відеокарти, а -12 В - для деяких аудіопристроїв та інших компонентів. Лінія 5 В у режимі очікування живить деякі компоненти, коли комп'ютер перебуває в режимі очікування.
Конектори живлення
Конектор живлення дає змогу уникнути процесу паяння під час монтажу завдяки роз'ємам. Це зручно і швидко. Досить вставити кінець стрічки в контактну групу (конектор) і після цього опустити та замкнути пластмасову кришку.
Конектори мають відмінності за своїм функціональним призначенням:
- з'єднувальний — стрічка-стрічка, що дає змогу з'єднувати два відрізки стрічки
- з'єднувальний кутовий — стрічка-стрічка гнучкий, з клемами з'єднання, що дає змогу з'єднувати відрізки стрічки під будь-яким кутом
- живильний — стрічка-блок живлення для з'єднання стрічки з блоком живлення
Роз'єми розрізняються за допомогою маркування:
- 20+4 pin ATX
- 4+4 pin EPS
- SATA
- Molex
- PCIe (6-pin і 8-pin)
- Floppy (жорсткий диск формату 3.5″)
- Peripheral (для підключення вентиляторів і освітлення)
Модульність
Модульність блока живлення ПК належить до здатності заміни або обслуговування окремих компонентів блока живлення. У модульному блоці живлення, кабелі, що під'єднуються до інших компонентів комп'ютера, від'єднуються від блока живлення і можуть бути замінені на інші кабелі, якщо це необхідно. Це зручно під час встановлення та обслуговування комп'ютера, оскільки дає змогу швидко замінити пошкоджені кабелі або додати нові компоненти без потреби заміни всього блока живлення.
Як вибрати тихий БЖ
Вентилятор на всіх блоках живлення стоїть однаковий, напівпасивного режиму ніде немає - отже, шум буде однаковий. Єдине, на що можна звернути увагу – на відгуки для конкретних моделей від користувачів, які вказують про рівень шуму та порівняння його з минулим БП.
Поради щодо вибору БЖ для комп'ютерів від експертів click.ua
Команда експертів інтернет-магазину комп'ютерної техніки click.ua підготувала для своїх клієнтів кілька рекомендацій під час купівлі блоку живлення для ПК через наш сайт:
- Потужність: вибирайте блок живлення із запасом потужності, щоб забезпечити надійну роботу компонентів комп'ютера. Зазвичай це означає, що блок живлення повинен мати потужність не менше 500 Вт для середньої конфігурації.
- Якість: купуйте БЖ перевірених виробників. В онлайн-каталозі нашого сайту представлені моделі компаній, які вкладаються в якість своїх виробів, і їхні БЖ володіють високою ефективністю і довговічністю.
- Ефективність: виберіть блок живлення з високою ефективністю - це зменшує втрати енергії, обмежує нагрівання та економить електрику.
- Кількість портів: переконайтеся, що БЖ має достатню кількість портів для під'єднання всіх компонентів.
- Шум: якщо важлива тиха робота комп'ютера, вибирайте БЖ із низьким рівнем шуму. Зазвичай виробники вказують на рівень шуму в специфікаціях.
- Відповідність стандартам: перевірте, чи відповідає обраний блок живлення стандартам і вимогам вашої країни. Деякі країни мають особливі вимоги до електробезпеки та енергоефективності.
- Гарантія: обирайте БЖ з гарантією виробника, це підтверджує надійність виробу і захищає від необхідності витрат на ремонт або заміну.
Оформити замовлення і купити блок живлення, будь-яку комп'ютерну техніку та аксесуари до неї, можна в один клік через кошик сайту. Дбайлива й оперативна доставка по території України, оплата зручним способом.
Інші наші статті








Читайте також