Інвертор або зарядна станція: що краще вибрати для енергопостачання?
- Що таке зарядна станція і для чого використовується
- Для чого використовується набір з інвертора, акумулятора та зарядного пристрою
- Відмінності фабричних зарядних станцій та комплектів
- Складність приладу (його ланцюга живлення)
- Час перемикання на роботу від батареї
- Форма вихідної напруги
- Вихідна (ефективна) потужність
- Монтаж та місце розміщення
- Що спільного є у комплекту резервного живлення та зарядної станції
- Який пристрій для резервного живлення підійде вам: комплект або зарядна станція?
Сьогоднішнє життя неможливе без електроприладів – вони оточують нас удома, на роботі та на вулиці, роблячи життя комфортнішим. Через часті блекаути та відсутність енергії в електромережі використання електроприладів стало неможливим, але вихід є. Можна придбати зарядну станцію або скористатися альтернативним варіантом – комплектом з інвертора, акумуляторної батареї та зарядного пристрою. Такий комплект може зробити будь-який досвідчений електрик, деякі магазини теж почали пропонувати готові рішення. Давайте розбиратися, що краще вибрати для дому – зарядну станцію або інвертор + акумулятор + зарядний пристрій.
Що таке зарядна станція і для чого використовується
Портативна зарядна станція – це компактний пристрій, у корпусі якого міститься інвертор, акумуляторна батарея, зарядний пристрій, є безліч різнотипних портів та роз'ємів для підключення техніки, а також інші компоненти (вентилятори, контролери, стабілізатори напруги). Портативна електростанція – це великий повербанк, який накопичує енергію при підключенні до джерела електроживлення та може віддавати її іншим пристроям, коли електрика зникає.
Зарядні станції можуть мати різну потужність, енергоємність, кількість портів та роз'ємів, габарити та вагу. Залежно від характеристик вибираються побутові прилади та мобільні гаджети, які планується підключати:
- електростанції малої потужності (до 300 Вт) та ємності (до 200 Вт*год) частіше використовують для заряджання мобільних пристроїв та ноутбуків;
- до приладів середньої потужності (від 500 Вт) та ємності (від 400 Вт*год) крім перерахованих вище пристроїв можна підключити газовий котел і мікрохвильову піч;
- до станції великої потужності (від 1 кВт) та ємності (від 1 кВт) можна підключати велику техніку, таку як холодильники, водяні насоси, бойлери, телевізори тощо.
Чим потужніша зарядна станція, тим більше пристроїв можна до неї підключити, але ціна її теж буде високою. Тому при виборі оптимальної портативної електростанції зазвичай вирішують, яка техніка підключатиметься до нього під час блекауту, на скільки годин, яка сумарна потужність усіх цих електроприладів.
Зарядні електростанції також потрібно періодично заряджати від розетки 220 В, автомобільного прикурювача або сонячної панелі. Для цього є спеціальні роз'єми. Деякі моделі станцій допускають одночасне заряджання від розетки та підживлення інших пристроїв. Це функція безперебійного живлення UPS.
Нещодавно портативні зарядні станції були затребувані виключно у мандрівників, туристів і любителів активного відпочинку на природі далеко від цивілізації. Пристрій постачав енергією ліхтарі, мобільні гаджети, дорожні холодильники та інші прилади в місцях, де не було доступу до електромережі. Сьогодні портативну електростанцію найчастіше купують через часту відсутність електропостачання в містах та інших населених пунктах.
Для чого використовується набір з інвертора, акумулятора та зарядного пристрою
Проблему резервного живлення при відключенні енергопостачання можна вирішити іншим способом – зібрати комплект із інвертора, акумуляторної батареї та зарядного пристрою. Зібрати такий комплект можна самостійно за наявності певних знань у галузі електротехніки або попросити допомоги у кваліфікованого електрика.
Як працює цей комплект:
- Центральним компонентом є інвертор – пристрій для перетворення постійного струму від акумулятора на змінний для заряджання інших пристроїв.
- Акумулятор є джерелом постійного струму і акумулює енергію від електричної мережі або сонячної панелі.
- Зарядний пристрій керує процесом заряджання акумулятора, забезпечуючи оптимальну продуктивність, захист від перегріву, короткого замикання, надлишкового заряду.
Бажано для комплекту вибирати інвертори із чистою синусоїдою, щоб можна було без проблем підключати чутливу побутову техніку. Маючи автомобільну батарею ємністю 61 Аг можна забезпечити живленням холодильник, телевізор, комп'ютер та кілька джерел світла.
Щоб зарядити акумулятор з комплекту, потрібно через спеціальні клеми під'єднати її до зарядного пристрою, включеного в електромережу. На зарядному пристрої потрібно настроїти режим заряджання. Далі процес заряджання можна відстежувати на цифровому дисплеї пристрою. Після закінчення заряджання зарядний пристрій потрібно від'єднати від акумулятора.
Щоб користуватися комплектом для резервного живлення техніки, інвертор потрібно підключити до зарядженої батареї через клеми. На табло інвертора можна відстежувати параметри струму, напруги та рівень заряду акумулятора. Краще купити акумуляторну батарею великої ємності, щоб забезпечувати живленням всю необхідну техніку.
Відмінності фабричних зарядних станцій та комплектів
І портативні зарядні станції, і комплекти з інвертора, акумулятора та зарядного пристрою призначені для забезпечення резервного живлення різної техніки. Щоб розібратися, що краще зарядна станція або інвертор з акумулятором, потрібно розглянути їх технічні особливості.
Складність приладу (його ланцюга живлення)
У комплекті найскладнішим приладом є інвертор, який перетворює постійний струм на змінний. У пристрої є перетворювач, вентилятори охолодження, запобіжники від перегріву, короткого замикання, перевантажень, органи управління, дисплей. У порівнянні із зарядною станцією його пристрій простіше.
У портативної електростанції теж є інвертор, але він має подвійну функцію:
- спочатку змінний струм від джерела живлення він перетворює на постійний для акумуляції в батареї;
- при відключенні енергопостачання постійний струм від акумулятора перетворює на змінний, щоб ним користувалися споживачі (побутова техніка, гаджети, електроінструменти).
Крім інвертора в зарядній станції є:
- акумуляторна батарея;
- зарядний пристрій;
- вентилятори;
- контролери;
- електронна плата керування;
- цифровий екран;
- система захисту від перегріву, короткого замикання, перевантаження;
- у деяких моделях – стабілізатор напруги;
- інші компоненти.
Як бачимо, зарядна електростанція є складнішим і продуманішим приладом, ніж комплект із інвертора та батареї. Крім цього, система електростанції більш продумана та адаптована для різних умов роботи.
Час перемикання на роботу від батареї
Комплект з інвертора та акумулятора не може швидко перейти на живлення споживачів при відключенні електрики. Зазвичай перемикання потрібно робити вручну. Це означає, що при зникненні світла настільний комп'ютер точно вимкнеться і всі робочі дані будуть втрачені.
Зарядна станція перемикається автоматично – на це йде короткий час (загалом кілька мілісекунд). Якщо в паспорті електростанції вказано час перемикання 5 мілісекунд, то за цей час настільний комп'ютер та інша техніка не встигнуть вимкнутись.
Форма вихідної напруги
Як зарядні станції, так і інвертори з комплекту можуть мати вихідний сигнал двох типів з чистою або модифікованою синусоїдою. До приладів із чистою синусоїдою можна підключати будь-яку техніку, у тому числі чутливу, таку як серверне обладнання або медичні апарати.
До станцій та інверторів із модифікованою синусоїдою можна підключати комп'ютери, ноутбуки, смартфони, планшети, освітлювальні прилади. Не рекомендується підключати до пристроїв з модифікованим вихідним сигналом газові опалювальні котли, циркулярні насоси, оскільки підвищується загальне зношування техніки та можливе перегрів. Деякі пристрої погано реагують на модифікований сигнал – просто не вмикаються або видають помилки.
Вихідна (ефективна) потужність
Більшість інверторів, які можна купити для комплекту резервного живлення, мають номінальну потужність трохи більше 2 кВт. Звичайно, зустрічаються моделі потужніше - на 3 або 4 кВт, але коштують вони набагато дорожче. Стандартного інвертора на 2 кВт цілком вистачає для забезпечення живленням деякої потужної домашньої техніки на зразок праски або електрочайника.
Портативні зарядні станції мають ширший діапазон номінальної потужності. Переважна більшість моделей також має не більше 2 кВт, але є варіанти на 5-6 кВт з піковою потужністю 10 кВт. Таких електростанцій із лишком вистачає для забезпечення автономності для всіх домашніх приладів протягом тривалого часу.
Довідково: На номінальній потужності техніка працює постійно. Пікову потужність використовують при включенні короткочасно (зазвичай трохи більше хвилини) деякі прилади. Наприклад, домашній холодильник під час роботи споживає 500-800 Вт, але при включенні потрібно 1-1,2 кВт.
Монтаж та місце розміщення
Зарядні станції не вимагають професійного монтажу, оскільки вони компактні та можуть переноситися з місця на місце вручну. Більш габаритні моделі обладнані колесами або спеціальними візками. Їх розміщують у зручному місці ближче до джерела живлення, а за потреби переміщують.
Комплекти резервного живлення в цьому плані не такі зручні. Акумуляторна батарея зазвичай має пристойну вагу, часто з місця на місця її не потягаєш. Інвертори можуть мати різні габарити, залежно від моделі. Деякі з них є компактними і можуть бути розміщені на столі. Також є моделі, що кріпляться на стіну або мають ніжки для встановлення на підлозі.
Що спільного є у комплекту резервного живлення та зарядної станції
Час автономності та комплекту резервного живлення та портативної електростанції безпосередньо залежить від ємності акумуляторної батареї. Якщо потрібно, щоб домашня техніка була забезпечена живленням конкретний відрізок часу (наприклад, 2-4 години планового блекауту), потрібно підбирати відповідну акумуляторну батарею для комплекту або вибирати відповідну зарядну станцію.
Акумулятора ємністю 100 Аг вистачить приблизно на годину (теоретично), але практично цей час менший, тому що потрібно ще врахувати коефіцієнт корисної дії, який зменшує цей проміжок часу. Комплект з інвертора та акумулятора в цьому плані гнучкіші – можна просто докупити ще кілька батарей і автономність стане більш тривалою. Для деяких моделей зарядних станцій можна докупити акумуляторні батареї, але більшість електростанцій обмежена тим, що вбудовано в корпус.
Який пристрій для резервного живлення підійде вам: комплект або зарядна станція?
Який пристрій резервного живлення – зарядну станцію або комплект з інвертора та акумулятора – вибрати, вирішується в індивідуальному порядку, виходячи із потреб конкретної сім'ї.
Розглянемо кілька типових сценаріїв:
- Під час відключення електрики потрібно, щоб працювало освітлення в кімнаті, телевізор і була можливість зарядити пару мобільних гаджетів – вибирайте бюджетний комплект із інвертора, автомобільного акумулятора та зарядного пристрою.
- Якщо критичною умовою є автономна робота настільного ПК, краще взяти зарядну станцію з достатньою потужністю і енергоємністю.
- Якщо ви живете у приватному будинку та в гаражі у вас є автомобіль, достатньо буде купити недорогий автомобільний інвертор. Крім того, якщо завести автомобіль і підключити до нього інвертор, ви отримаєте подобу паливного генератора, не витрачаючи ресурс акумулятора.
- Якщо планується підключати різну побутову техніку, при покупці зарядної станції або комплекту резервного живлення звертайте увагу на форму вихідної потужності. Краще вибрати апарат із чистою синусоїдою.
- Якщо потрібно заживити весь будинок, вибирайте потужну зарядну станцію. Але як альтернатива можна розглянути варіант зеленої енергетики – придбати інвертор, сонячні панелі та АКБ для генерації енергії.
Який варіант ви в результаті не вибрали, будь-який з них має право на існування. Навіть згаданий вище аспект про те, що комплект перемикається на споживачів живлення вручну і це займає якийсь час, а настільний ПК за цей час відключається - це не проблема. Для такого випадку можна до комплекту купити недороге джерело безперебійного живлення, яке забезпечить комп'ютеру живлення на кілька хвилин. Однак якщо враховувати безпеку використання обох типів пристроїв, то зарядна станція в цьому плані надійніша, ніж саморобний комплект з окремих приладів. Якщо параметри цих приладів будуть підібрані неправильно, може статися коротке замикання та пожежа.
Інші наші статті
Читайте також