Як підвищити продуктивність ноутбука
- Що впливає на погіршення функціонування ноутбука?
- Методи оптимізації ноутбука для покращення його ефективності
- Чищення внутрішніх елементів
- Очищення ПЗ
- Заміна старих компонентів
- Програмна оптимізація
- Додаткові способи підвищення швидкості роботи ноутбука
- Висновки
Навіщо потрібна оптимізація ноутбука? Як прискорити його роботу? Якщо користувач зауважує, що техніка починає раптово відключатися, або програми «підвисають», з'явився синій або чорний «екран смерті» – це є причини зайнятися модернізацією обладнання.
Є два методи, що допомагають прискорити продуктивність – апаратним чи програмним способом. У першому випадку застосовується ССД, тоді як у другому поліпшується програмна оболонка. Рекомендується протестувати всі варіанти, але перед цим слід розібратися, чому ПО починає функціонувати зі збоями, якщо термін гарантії від виробника ще не закінчився.
Що впливає на погіршення функціонування ноутбука?
Чому іноді доводиться прискорити роботу ноутбука? Продуктивність часто падає з об'єктивних причин, що навіть не стосуються людини, яка сидить по той бік екрану. Проте буває, що винний і він. Важливо враховувати, що нові комп'ютерні ігри та програми висувають значні вимоги до системи. Через це перевантажуються матриця, оперативна пам'ять, страждає графіка. Єдине рішення – оновлювати «залізо» відповідно до актуальних стандартів або вибирати «легші» програми (якщо дозволяють робота, навчання, хобі).
Суб'єктивні причини набагато ширші. Якщо пристрій давно не очищався від пилу, то постраждає швидкість завантаження відео, звуку, картинки, ігри. Вентиляція забивається, через що вся система перегрівається. Висихає термопаста, шлейф спрацьовує через один раз, після чого екран функціонує з перебоями.
Чому знижується продуктивність ОС:
- зараження вірусами
- фрагментація диска, що давно не проводилася
- засмічення системних реєстрів
- значні проблеми з автозавантаженням
Варто розуміти, що краще відразу звертатися за допомогою до спеціалізованого сервісного центру, а не намагатися розібратися з поломками самостійно. Не завжди методи з Інтернету допомагають у домашній практиці. Іноді втручання лише посилює ситуацію.
Методи оптимізації ноутбука для покращення його ефективності
Як підвищити продуктивність ноутбука? Якщо випадок не критичний, є пара способів. Головне, щоб попередньо техніка вмикалася і не видавала після кожного запуску програми синій екран смерті.
Іноді достатньо замінити термопасту, прибрати пил, висушити обладнання (якщо раптом на нього проливалася рідина). Тоді вентилятори нормально функціонуватимуть, а ноутбук не стане відключатися через перегрівання або видавати сильний сторонній шум.
Більше серйозне втручання – заміна старих компонентів або повне проведення програмної оптимізації. Основна умова – завантажувати всі файли з офіційних джерел, щоб не зв'язуватися з шахрайськими ресурсами, що намагаються вкрасти особисті дані або отримати доступ до ноутбука. Обережність та вивчення відгуків, ресурсів – головні та розумні кроки.
Чищення внутрішніх елементів
Що зробити, щоб ноутбук працював швидше? Перший момент – чищення від пилу та зовні, і всередині. Важливо не пошкодити обладнання, інакше порушать гарантійні умови (якщо вони ще діють). Тоді не вдасться звернутися до виробника за заміною, безкоштовним ремонтом чи поверненням коштів.
Сигнали того, що потрібне чищення ноутбука від пилу:
- низький рівень продуктивності
- шумне функціонування вентилятора
- сильний перегрів
- неприємний запах (паленої пластмаси)
- непередбачувана поведінка техніки
Якщо процедуру не проводити регулярно, тоді спостерігатимуться постійні збої у системі. Скоротиться термін експлуатації, скаче температурний режим, швидкість роботи також зійде нанівець. Часто буває, що клавіатура перестає відгукуватися на дотики, на екрані з'являється інформація про «залипання» клавіш. Не функціонує і тачпад, через що ноутбук перестає справлятися із закладеними завданнями.
Набір засобів та інструментів для здійснення маніпуляції:
- м'яка тканина
- ватні палички
- рідина для чищення
- пензлик
- серветки
- термопаста
- пінцет
- викрутки
- ізопропиловий спирт
Все починається з розбирання пристрою. Його треба від'єднати від мережі та загалом вимкнути. Далі знімається акумулятор і будь-які зовнішні аксесуари, що були приєднані раніше. Необхідно розібрати вентилятор, кулер і видалити пил звідусіль описаними вище матеріалами. Головне витирати кожен елемент насухо. Не можна створювати підвищену вологу. Якщо місця важкодоступні, рекомендується використовувати ватяні палички та ізопропіловий спирт. Заборонено застосовувати мильний розчин, розглядається тільки рідина, що чистить, за типом спирту.
Очищення ПЗ
Якщо продуктивність та загальна робота ноутбука сповільнилися, рекомендується очистити систему від непотрібних файлів та програм. Некорисний софт займає зайве простір, провокує виникнення системних помилок, перегрів, збої, позапланові перезавантаження.
Безпечний метод – деінсталяція за допомогою системного керування. Так, не доведеться встановлювати сторонні додаткові програми. Достатньо знайти через пускову систему утиліти, видалити їх (про кошик теж забувати не варто).
Заміна старих компонентів
Як модернізувати систему Windows? Рекомендується здійснити апгрейд – це заміна одного або кількох елементів на нові, досконаліші, а не ідентичні. З роками характеристики втрачають свою актуальність, через що погіршується і продуктивність ноутбука. Навіть якщо встановити таку саму запчастину, це не виправить ситуацію. Щоб домогтися прискорення, потрібно взяти потужний диск, процесор, матрицю, блок живлення, вентилятор або інші компоненти.
Комплектуючі ноутбуки легко модернізуються. Необов'язково вибирати модель від того ж виробника, є й аналоги, головне, щоб підходили методом установки. Єдине, що не вдасться оновити – материнська плата, тож з нею рекомендується бути максимально обережним.
Найчастіше прискорити функціонування дозволяють новий процесор, жорсткий диск чи розширення обсягу пам'яті. Це популярні запити клієнтів, що звертаються до сервісного центру, якщо вірити статистиці. Чим кращі характеристики нового елемента – тим продуктивніша техніка. Однак, без навичок краще не збирати систему, оскільки є ризик пошкодити ту саму матрицю або зламати контакти для підключення акумулятора, аудіосистеми, дисплея.
Програмна оптимізація
Оперативне втручання у роботу ноутбука відбувається, якщо провести програмну оптимізацію. Необхідно перевірити систему на наявність вірусів та оновити всі елементи. Важливо встановлювати лише офіційне програмне забезпечення. Багато користувачів намагаються заощадити та обирають піратський софт, через що антивірус пише про спробу злому системи або її повного зараження, але люди продовжують процес та власноруч погіршують продуктивність обладнання. Спочатку все може здаватися нормальним, але після пари запусків регулярно з'являтиметься «екран смерті», і є ймовірність, що в інший раз ноутбук більше не ввімкнеться.
Не потрібно плутати налаштування та оптимізацію: без навичок складно розібратися з різницею між ними. У глобальному сенсі налаштування і так називається оптимізацією, але другий процес більш тонкий з точки зору застосування модифікації. У цьому контексті зачіпаються як загальні, а й глибинні механізми операційної системи.
Оптимізація ПЗ ноутбука буває частковою та повною. Під останньою маються на увазі комплексний підхід, впровадження глобальних змін, модифікацій, прискорення роботи всіх програм і загалом швидкої відповіді системи. Часткова ж спрямована вирішення конкретної проблеми (наприклад, якщо певна програма раптово відключається і хоче нормально функціонувати).
Оптимізувати реально будь-яку операційну систему, незалежно від її специфіки. За класикою люди використовують такі варіанти, як Windows, Linus і МАС. Часто додатково повністю встановлюється ОС, оскільки вона вже і не надає актуальний набір опцій.
Додаткові способи підвищення швидкості роботи ноутбука
Чому треба оновлювати не лише додатки, а й саму операційну систему? Розробники того ж windows регулярно оптимізують програмну оболонку. Деякі власники ноутбуків відмовляються встановлювати нову версію і в командному центрі просто відхиляють цей запит, через що користуються старим форматом, який з кожним місяцем функціонує дедалі гірше. «Залізо» має відповідати останній версії оновлення, інакше підвищується ймовірність атаки хакерів.
Якщо необхідно трохи прискорити роботу техніки, то рекомендується включати ноутбук від розетки. Тестування показало, що так відгук на завдання справді підвищується на кілька секунд, і в сукупності зміни помітні.
Додатково фахівці радять змінити налаштування електроживлення. Краще вибрати "Високу продуктивність". Тоді обладнання при від'єднанні до мережі функціонуватиме ще швидше.
Якщо графіка ноутбука зависає під час гри, то розумно вибирати ігровий режим. Тоді всі сторонні процеси на час запуску програми будуть вимкнені. Таким чином, вдасться значно звільнити для процесора обчислювальні потужності та загалом прискорити функціонал. Варто відключити повідомлення: вони завжди працюють на «фоні» та активуються, якщо в конкретній соціальній мережі або месенджері надійшло повідомлення (проте, при цьому система все одно гальмує).
Якщо потрібно звести до мінімуму навантаження на оперативну пам'ять, потрібно прибрати анімацію. Це робиться через налаштування в пару кліків. Так, усі зайві елементи тимчасово підуть у сплячий режим, і операційна система віддаватиме ресурси для інших цілей.
Виробник ОС впровадив зручну опцію ReadyBoost, призначену для прискорення Windows, але активувати кнопку і скористатися нею вийде, тільки якщо ноутбук оснащений вінчестером HDD.
Висновки
Існує три класичні методи, як збільшити час потенційної роботи та швидкість ноутбука. Розумні рішення – встановити ССД, очистити пристрій від пилу чи оновити операційну систему, провести оптимізацію. Ці кроки повинні вирішити проблему з «екраном смерті», раптовими відключеннями або тривалим завантаженням. Рекомендується наносити свіжу термопасту двічі на рік, а чистити ноутбук від забруднень та дрібного сміття – кожні три місяці. Багато пилу накопичується між кнопками в області тачпада. Якщо вода проливалася або солодкі напої, треба терміново очистити простір і висушити (але без фена).
Побутові базові проблеми вирішуються оновленням ПЗ ноутбука або чищенням підручними засобами. Якщо необхідно встановити нові потужніші комплектуючі, тоді краще звертатися до професіоналів. Без навичок, знань та інструментів не вдасться укомплектувати техніку, через що вона не ввімкнеться.
Інші наші статті
Читайте також