Роутер Wi-Fi для ігор: як вибрати оптимальний варіант
- Навіщо гравцям потрібен спеціалізований роутер WiFi?
- Основні характеристики ігрових Wi-Fi роутерів
- Пропускна спроможність та швидкість: що важливо для ігор?
- Підтримка множинних підключень: як переконається, що всі пристрої отримають доступ?
- Додаткові функції: QoS та підтримка ігрових платформ
- Вибір антен та діапазонів сигналу: як це впливає на ігровий процес?
- Огляд популярних моделей ігрових роутерів на ринку
- Поради щодо вибору ідеального роутера для ігор
Купили потужну ігрову приставку або ПК, знайшли ідеальну ігрову мишу з клавіатурою, обзавелися стильним монітором з великою герцовкою та RGB-підсвічуванням – можна починати насолоджуватися професійним геймінгом? Не тут то було! Для повного занурення у світ якісного онлайн геймінгу доведеться приділити особливу увагу мережевому обладнанню, від якого залежить стабільність підключення, швидкість завантаження і ping в іграх.
Незважаючи на те, що поняття "ігровий роутер" є умовним, дані пристрої все ж таки мають ряд відмінностей від класичних маршрутизаторів, в першу чергу, за рахунок розширених функціональних можливостей, а також яскравого привабливого дизайну, часто з RGB-підсвічуванням. У цій статті ми розглянемо основні питання про те, що таке роутери Wi-Fi для ігор, навіщо вони потрібні, які характеристики мають, а також який роутер вибрати для ігор.
Навіщо гравцям потрібен спеціалізований роутер WiFi?
Щоб насолоджуватися комфортним геймінгом на професійному рівні, потрібно мати швидке та стабільне з'єднання без істотних затримок для онлайн ігор. При цьому більшість представлених на ринку роутерів, особливо в бюджетному та середньоціновому сегменті, не мають всього комплексу необхідних налаштувань, а також не можуть забезпечити необхідну якість з'єднання ігрового ПК з обладнанням провайдера.
Wi-Fi роутери для ігор – це вид маршрутизаторів, створений для кращої продуктивності в онлайн іграх та задоволення потреб професійного геймінгу. Вони забезпечують мінімальний рівень затримки сигналу, більш ефективно керують ігровим трафіком, а також дають можливість користувачу налаштувати маршрутизатор під конкретні онлайн-ігри, для кращого користувацького досвіду.
Як це працює на практиці? Користувач має можливість в налаштуваннях ігрового роутера встановити пріоритет ігрового трафіку над іншими мережевими завданнями – це гарантує, що ігровий сеанс, незалежно від мережевих завдань, що паралельно виконуються, буде працювати з максимально можливою продуктивністю.
Важливою додатковою функцією в хороших роутерів для ігор є батьківський контроль. Він особливо важливий у випадках, коли батьки дозволяють дитині реалізувати свої бажання та таланти у сфері геймінгу, але хочуть контролювати час, який дитина проводить за комп'ютером – пристрій відключає можливість грати через певний час, або самостійно контролює час, проведений користувачем у грі протягом певного періоду.
Основні характеристики ігрових Wi-Fi роутерів
Високі вимоги до швидкості та стабільності інтернет з'єднання, порушують питання про те як вибрати роутер для ігор, щоб він вирішував всі поставлені геймером завдання. Для цього необхідно знати основні характеристики та можливості ігрових WI-FI роутерів.
Ключові характеристики ігрових маршрутизаторів:
- Пропускна здатність та швидкість – ігрові роутери відрізняються високою пропускною здатністю та підтримкою новітніх стандартів бездротового зв'язку, таких як Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E та Wi-Fi 7. Вони забезпечують більш швидке та стабільне з'єднання, ніж більшість побутових роутерів, а також меншу затримку, ніж стандарти зв'язку минулих поколінь. Висока пропускна здатність важлива для оперативного завантаження та оновлення ігор, потокової передачі та забезпечення плавного ігрового процесу;
- Підтримка множинних підключень – важливо, щоб ігровий роутер справлявся з великою кількістю одночасно підключених пристроїв без зниження якості з'єднання: ПК, смартфонів, планшетів, ноутбуків, телевізорів та інших smart-пристроїв. Тому в ігрових рішеннях застосовуються такі технології для багатокористувацького підключення:
- MU-MIMO – реалізує одночасну підтримку кількох потоків для рівномірної передачі даних від роутера до кількох пристроїв;
- OFDMA – технологія поділяє основний канал на безліч підканалів, кожен із яких використовується для передачі даних окремому пристрою. Це підвищує ефективність використання мережі та знижує затримки;
- Beamforming – технологія спрямованої передачі сигналу, дозволяє роутеру сфокусувати сигнал у напрямку підключених пристроїв, що покращує дальність дії та якість з'єднання.
- Пріоритизація ігрового трафіку (Quality of Service) – забезпечує максимальну продуктивність маршрутизатору для виконання ігрових завдань, зменшує затримки та підвищує відгук в іграх, де кожна мілісекунда має значення та може змінити хід бою.
- Підтримка ігрових платформ – сумісність із популярними ігровими платформами: PlayStation, Network, Xbox Live та іншими, для покращення якості гри та зниження затримок під час передачі пакетів від пристрою до сервера та назад.
При виборі гарного роутера для ігор, важливо звертати увагу на характеристики заліза, а саме: потужність процесора (від 800 МГц), кількість оперативної пам'яті (від 128 Мб) та наявність портів LAN (їх швидкості та кількості).
Детальне розуміння ключових характеристик у пристроях ігрового типу, дає користувачеві розуміння який роутер купити для ігор та які можливості надасть пристрій під час використання. Найкращі роутери для ігор мають більшість перерахованих вище характеристик та функцій.
Пропускна спроможність та швидкість: що важливо для ігор?
Найважливіші параметри для ігрових роутерів, що прямо впливають на якість онлайн-з'єднання та плавність роботи онлайн ігор. Розглянемо, що таке швидкість та пропускна здатність докладніше:
- Швидкість інтернету – показник передачі даних між ігровим пристроєм і глобальним інтернетом. Вимірюється в мегабітах за секунду (Мбіт/с) або гігабітах за секунду (Гбіт/с), складається з двох компонентів:
- Швидкість завантаження – відображає наскільки швидко дані можуть бути завантажені з інтернету на ваш пристрій;
- Швидкість передачі – показує, як швидко дані з вашого пристрою можуть бути надіслані до інтернету.
- Пропускна здатність – це максимальний обсяг даних, який може бути переданий через мережу за певний час. Вимірюється в аналогічних швидкості одиницях, але відрізняється від неї за своєю суттю, що включає:
- Обсяг даних – показує загальну підтримуючу ємність каналу зв'язку;
- Теоретичний максимум – фізично можливий максимум даних, які можуть бути передані через мережу за одиницю часу в ідеальних умовах.
Варто зазначити, що для комфортного геймінгу важливими є обидва параметри. При цьому висока пропускна здатність дозволяє мінімізувати затримки при виконанні різних сценаріїв використання інтернет-потоків підключеними пристроями.
Чим вище пропускна спроможність, тим плавніший і комфортніший ігровий процес. Кращий роутер для ігор онлайн має повністю розкрити потенціал мережі.
Підтримка множинних підключень: як переконається, що всі пристрої отримають доступ?
У сучасному будинку є кілька smart-пристроїв, що потребують постійного або періодичного підключення до інтернету: від смартфонів та планшетів до пральних машин і холодильників – всі вони створюють навантаження на обладнання і можуть уповільнювати його роботу. Тому перед тим як вибрати роутер для ігор, необхідно переконатися, що пристрій, який розглядається, підтримує технології множинних підключень без втрати якості з'єднання, а після покупки перевірити придбаний роутер на практиці.
В ігрових роутерах повинні бути передбачені технології множинних підключень: MU-MIMO, OFDMA та Beamforming. Щоб переконатися у їхній штатній роботі, необхідно виконати тестування обладнання – тести варто проводити у різних частинах будинку, а також одночасно на кількох пристроях. Це робиться за кілька кроків:
- Вимірювання швидкості мережі – використовуйте спеціалізовані онлайн-сервіси, щоб перевірити швидкість завантаження та вивантаження для кожного пристрою;
- Перевірка затримки (Ping) – введіть у командний рядок команду “ping” або використовуйте спеціалізовані онлайн-сервіси;
- Аналіз завантаження мережі – зайдіть в адміністративну панель вашого роутера та перевірте, які пристрої підключені до мережі, а також скільки трафіку вони споживають – це допоможе визначити актуальність поточної пропускної спроможності обладнання.
Важливу роль у забезпеченні якості зв'язку маршрутизатора з усіма підключеними пристроями грає правильне розміщення ігрового роутера у домі. Найкраще встановити маршрутизатор у приміщенні з ігровим пристроєм або в центральній частині будинку на висоті від 1 метра над підлогою. Зовнішні антени роутера необхідно налаштувати таким чином, щоб сигнал був направлений безпосередньо на ігрові пристрої, що підключаються.
Додаткові функції: QoS та підтримка ігрових платформ
Розширені функціональні можливості є найважливішим фактором для користувачів, які розмірковують над тим, який роутер вибрати для ігор. Всі сучасні ігрові Wi-Fi роутери оснащені додатковими функціями, що покращують продуктивність маршрутизатору та стабільність підключення пристроїв до мережі. Двома найважливішими функціями для геймерів є: Quality of Service (QoS) та підтримка ігрових платформ. Розглянемо їх докладніше:
- Quality of Service (QoS) – технологія, яка дозволяє пріоритизувати інтернет-трафік у мережі. Це означає, що користувач може самостійно задавати пріоритети для різних типів даних та пристроїв. Використання цієї технології особливо важливе для плавної роботи та мінімальної затримки в онлайн-іграх.
Користувач може задавати пріоритети за такими напрямками як: ігровий трафік, потокове відео та відеоконференції, фоновий трафік. Тобто, основним пріоритетом призначати ігровий трафік, а наступні напрямки пріоритетів по затребуваності.
Також користувач може керувати пропускною смугою (обмежувати її для певних програм або пристроїв) та виконувати розподіл ресурсів (вручну або автоматично, для забезпечення кращої продуктивності).
Деякі ігрові роутери мають функцію автоматичного налаштування QoS (вбудовані профілі для ігор), в інших – користувач налаштовує її самостійно.
- Підтримка ігрових платформ – включає оптимізацію роботи роутера з різними ігровими консолями та сервісами. Це дає можливість покращити продуктивність, зменшити затримки та забезпечити стабільне з'єднання для ігор.
Функція підтримки ігрових платформ передбачає роботу роутера в спеціальних режимах, що забезпечують низькі затримки з'єднання при підключенні консолей: PlayStation Network (PSN), Xbox Live, Nintendo Switch Online, а також ігрових сервісів: Steam, Epic Games, Origin, NVIDIA GeForce Now, Google Stadia та інших.
Вибір антен та діапазонів сигналу: як це впливає на ігровий процес?
Правильний вибір антен та діапазонів сигналу є критично важливим фактором для забезпечення стабільного та швидкого інтернет-з'єднання, особливо для онлайн-ігор.
Чим більше антен у роутера, тим краще він справляється з багатодіапазонною передачею даних. Багатоантенні та багатодіапазонні ігрові роутери можуть передавати дані одночасно на декількох частотах, покращуючи загальну продуктивність мережі. Також користувач може підвищувати якість прийому сигналу пристроєм шляхом налаштування оптимального положення антен роутера (від вертикального до горизонтального). Якщо роутер знаходиться надто далеко, варто розглянути варіант купівлі додаткової точки доступу.
У сучасних ігрових роутерах зустрічається три основні діапазони частот: 2,5 Ггц 5 Ггц і 6 Ггц;
- 2,5 Ггц – базова частота, що дозволяє підключати будь-яке обладнання, зокрема застаріле. Схильна до більшого числа перешкод, ніж частоти 5 і 6 ГГц;
- 5 ГГц - Забезпечує високу швидкість передачі даних з низьким рівнем перешкод. Відмінний варіант, якщо ігровий пристрій знаходиться в одному приміщенні з роутером;
- 6 ГГц – найкращий варіант серед ігрових рішень. Пропонує максимальну швидкість передачі даних та мінімальні затримки. Також діапазон 6 ГГц буде менш завантажений, тому що він підтримується тільки найсучаснішими пристроями.
Особливу увагу при виборі ігрового роутера, варто приділити коефіцієнту підсилення антени (dBi). Чим вище коефіцієнт підсилення, тим сильніше і далі антена може передавати сигнал – це особливо важливо у випадку, якщо ігрове обладнання знаходиться на суттєвому віддаленні від маршрутизатора або в іншому приміщенні через стіну.
Огляд популярних моделей ігрових роутерів на ринку
На ринку представлено безліч моделей ігрових роутерів, з різною вартістю та функціональністю. Але саме ці моделі, приходять першими на думку, при питанні від покупців, який роутер купити для ігор найкраще:
- Asus ROG Rapture GT-AX11000 – це потужний ігровий роутер, який підтримує стандарт Wi-Fi 6 (802.11ax) та забезпечує передачу даних зі швидкістю до 11 Гбіт/с. Оснащений потужним чотириядерним процесором 1,8 Гц і має вісім зовнішніх антен для розширеного покриття, високої продуктивності та підключення великої кількості користувачів. Підтримує всі сучасні ігрові функції та має вбудований захист від атак AiProtection Pro та VPN Fusion;
- Asus ROG Rapture GT-BE98 – суперсучасний, дуже продуктивний і дорогий роутер з підтримкою стандарту Wi-Fi 7 (802.11be). Має вісім функціональних антен, підтримує вражаючу швидкість до 23 Гбіт/с. Володіє сучасним функціоналом, включаючи Game Boost і QoS. Вважається ідеальним рішенням для вибагливих геймерів;
- Asus TUF Gaming AX4200 – це недорогий ігровий роутер з підтримкою Wi-Fi6 (802.11ax), який забезпечує стабільне швидкісне підключення до 4,2 Гбіт/сек. Оснащений чотирма зовнішніми антенами, володіє практично всім сучасним функціоналом та підтримкою технології QoS для пріоритизації ігрового трафіку.
Представлені вище моделі є не тільки найкращими роутерами для онлайн ігор у різних цінових категоріях, а й стильними пристроями, здатними стати прикрасою у геймерській кімнаті.
Поради щодо вибору ідеального роутера для ігор
Розглядаючи найкращі роутери для ігор і вибираючи ідеальний варіант для себе, рекомендуємо дотримуватися наступних порад:
- Визначте свої потреби – оцініть скільки пристроїв буде підключено до роутера та які завдання вони виконуватимуть;
- Зверніть увагу на підтримувані стандарти – Wi-Fi 6 та Wi-Fi 7 найкращі варіанти для професійного геймінгу;
- Перевірте наявність функцій QoS та MU-MIMO – вони мінімізують затримки та дозволяють налаштувати пріоритети, що дуже важливо у ігрових рішеннях.
Крім вищевказаних порад, варто детально вивчити всі характеристики і функціональні можливості моделі ігрового роутера, що розглядається. Якщо вони відповідають вашим потребам – можна сміливо купувати. Більше інформації про вибір роутера, можна дізнатися у нашій статті “Як вибрати роутер для дому”.
Тепер ви знаєте все необхідне про ігрові роутери. Впевнені, що наша стаття обов'язково допоможе зробити правильний вибір!
Інші наші статті
Читайте також