Ігровий ноутбук або ігровий ПК - що вибрати?

  • Що краще для ігор: ноутбук чи ПК? Особливості та порівняння характеристик
  • Продуктивність процесора
  • Продуктивність відеокарти
  • Оперативна пам'ять
  • Накопичувачі інформації: варіанти та можливості
  • Особливості систем охолодження
  • Вбудований дисплей або зовнішній монітор
  • Можливість підключення периферійних пристроїв
  • Мобільність та автономність
  • Можливості кастомізації
  • Переваги та недоліки ігрових ноутбуків та комп'ютерів
  • Переваги ігрового ПК
  • Недоліки ігрового ПК
  • Переваги ігрових ноутбуків:
  • Недоліки ігрових ноутбуків:
  • Геймерський ноутбук VS геймерський комп'ютер: тестування в іграх
  • Результати порівняння ігрових систем
  • Вартість ігрового комп'ютера та ноутбука
  • Висновок: що вибрати?

Коли мова заходить про вибір пристрою для комп'ютерних ігор, важливим питанням хвилюючим геймерів стає: «що краще ігровий ноутбук або ПК»? З одного боку, стаціонарний ПК є класикою, яка пропонує незаперечні переваги у плані продуктивності, можливості апгрейду та гнучкості налаштування. З іншого боку, ігровий ноутбук забезпечує портативність та мобільність, що робить його привабливим вибором для тих, хто хоче грати у будь-який час та будь-якому місці.

Цей вибір стає ще складнішим в умовах постійного розвитку технологій, коли ноутбуки стають все більш потужними і можуть повноцінно конкурувати з комп'ютерами. У цій статті ми розглянемо основні аспекти, які потрібно враховувати геймеру, що вирішує купити ноутбук або стаціонарний ПК для геймінгу. Зробимо об'єктивне порівняння основних можливостей і комплектуючих, а також розглянемо переваги та недоліки кожного типу пристроїв.

Що краще для ігор: ноутбук чи ПК? Особливості та порівняння характеристик

Перед тим як визначитися з питанням, що краще купити ігровий ноутбук чи комп'ютер, потрібно детально розібратися в особливостях та перевагах кожного типу пристроїв. Давайте порівняємо основні комплектуючі та властивості, котрі прямо впливають на продуктивність системи та комфорт її використання в геймінгу.

Продуктивність процесора

Процесор (ЦП) – це серце будь-якого ігрового пристрою. У стаціонарних ПК встановлюють повнорозмірні камені Intel або Ryzen з високою тактовою частотою та великою кількістю ядер. У той час як у ноутбуки на Ryzen або Intel, встановлюють дещо урізані версії, що також мають багато ядер, але з меншою тактовою частотою та тепловою потужністю.

При ідентичній кількості ядер та потоків, сучасні ноутбучні процесори працюють на 8-12% повільніше, ніж стаціонарні аналоги. При цьому їх теплова потужність нижче практично вдвічі, що дозволяє їм досить комфортно виконувати поставлені завдання в компактному корпусі лептопа. Важливо, що сучасні процесори в ПК та ноутбуках приблизно рівні за продуктивністю, тому можуть вирішувати ігрові завдання на +/- аналогічному рівні.

Але є застереження: на максимальних навантаженнях ЦП для ноутбуків упираються в стелю TPD, що може призводити до тротлінгу та примусового автоматичного зниження частоти. Цю проблему в стаціонарних ПК вирішують шляхом встановлення потужнішої системи охолодження. У ноутбуках можна використовувати лише штатне охолодження.

Продуктивність відеокарти

Відеокарта є ключовим компонентом в ігровій системі. Вона відповідає за швидкість і якість обробки зображення – чим вища продуктивність відеокарти, тим вищі налаштування в улюбленій грі може встановити користувач.

У стаціонарні ігрові ПК можна встановити потужні повнорозмірні відеокарти з високим рівнем тепловиділення, тоді як у ноутбуке на Intel Core i7 або Ryzen встановлюють мобільні чіпи, оптимізовані під нижчий рівень енергоспоживання та тепловиділення. Наприклад, при ідентичній назві відеокарти, продуктивність істотно відрізнятиметься на користь ПК:

  • Nvidia GeForce RTX 4080 VS Nvidia GeForce RTX 4080 ноутбучна (+35%);
  • Nvidia GeForce RTX 4060 VS ноутбук Nvidia GeForce GTX 4060 ноутбучна (+20%);
  • Nvidia GeForce RTX 4070 Super VS Nvidia GeForce GTX 4070 ноутбучна (+65%).

У цій битві ігрового ноутбука проти ПК, однозначним переможцем виходить стаціонарна система

Оперативна пам'ять

Покоління, обсяг і частота оперативної пам'яті впливають на загальну продуктивність в іграх, незалежно від типу використовуваної системи. При цьому техпараметри пам'яті для ПК та ноутбуків практично не відрізняються: модулі мають однаковий об'єм, частоту та таймінги. Різниця лише у форм-факторі (повнорозмірна DIMM – для ПК, компактна SO-DIMM – для ноутбуків).

У сучасних потужних геймерських ПК та ноутбуках використовують модулі ОЗП типу DDR5, що працюють при напрузі 1,1Вт та на частоті 4800-6400 МГц (за рідкісним винятком).

Важливою відмінністю ігрових ноутбуків від ПК є те, що в них встановлюються лише базові модулі без додаткової системи охолодження, у той час як на ПК можна встановити модулі з додатковими радіаторами, що забезпечують ефективніший відвід тепла. Але в цілому продуктивність ОЗП в ігрових ноутбуках та ігрових ПК приблизно рівна.

Накопичувачі інформації: варіанти та можливості

Ігрові ноутбуки продаються лише з встановленими SSD-накопичувачами, об'ємом від 500 Гб до 4 Тб. Дозволяють встановлювати сучасні «важкі» ігри та зберігати файли. Але такі ноутбуки не дозволяють розширювати пам'ять за рахунок встановлення традиційного HDD-диска або ще одного SSD-накопичувача (за дуже рідкісним винятком), що обмежує можливості користувача.

У стаціонарних ігрових ПК тут можливостей набагато більше. Користувач може легко встановити кілька високошвидкісних SSD-накопичувачів і більших HDD жорстких дисків. Можна реалізувати цілі масиви зберігання даних, встановлювати десятки «важких» ігор і зовсім не турбуватися за вільне місце, що залишилося.

За можливостями накопичувачів інформації, ігровий ноутбук проти ПК програє.

Особливості систем охолодження

Система охолодження – критичний компонент будь-яких сучасних ігрових комп'ютерів. Геймерські пристрої дуже вимогливі до продуктивності заліза, а це веде до високого рівня енергоспоживання та нагрівання комплектуючих у процесі роботи.

Стаціонарні ігрові ПК мають великий корпус, в який можна встановити водяну систему охолодження (СРО), баштовий кулер на ЦП з високим TPD, відеокарту з повноцінною системою охолодження, а також розмістити велику кількість вентиляторів на стінках корпусу (для максимальної продувності системи та ефективного відведення тепла).

Ігрові ноутбуки мають компактні, практично закриті корпуси з обмеженою та досить складною системою охолодження. Тому під високим навантаженням вони мають тенденцію до перегріву та автоматичного зниження продуктивності ЦП, відеокарти та інших компонентів – спрацьовує захист від перегріву (тротлінг).

Вбудований дисплей або зовнішній монітор

Розглядаючи питання про те, що краще комп'ютер чи ноутбук для ігор, особливу увагу приділяйте характеристикам монітора. Адже саме через нього гравець візуально поринає у світ віртуальних розваг.

Стаціонарні ПК надають користувачеві право вибору будь-якого монітора – це дозволяє геймеру підібрати оптимальне рішення за ключовими характеристиками. Наприклад, сьогодні актуальними є монітори діагоналлю 24-32 дюйми, частотою оновлення 120 Гц і вище, а також роздільною здатністю 2-4К, підтримкою ігрових технологій G-Sync або FreeSync і т.д.

Ігрові ноутбуки завжди оснащуються вбудованими дисплеями, які можуть мати високі характеристики за частотою, роздільною здатністю, якістю передачі кольору та іншими параметрами, але вони суттєво обмежені за габаритними розмірами – від 14 до 18 дюймів.

Можливість підключення периферійних пристроїв

Однозначну перевагу по підключенню різних периферичних пристроїв відразу можна віддати стаціонарному ПК. Мало того, що на материнській платі передбачено безліч роз'ємів, виведених на задню панель корпусу, ще додатково на передню панель виводяться USB-порти і аудіовходи.

Найкрутіші ігрові ноутбуки мають лише базові виходи на корпусі. Найчастіше 2-3 USB-порти, аудіо виходи, HDMI, роз'єм для живлення та картрідер. Тут виробники надають пріорітет підключенню периферії по Bluetooth, Wi-Fi та іншим бездротовим технологіям.

Мобільність та автономність

Ігрові ПК – це потужні стаціонарні системи, призначені для використання в одному місці. Їх перенесення та транспортування викликає суттєві труднощі для будь-якого користувача. У свою чергу ноутбуки – дуже мобільні системи. Достатньо покласти ноутбук у рюкзак та ігрова платформа подорожує з вами хоч на інший континент.

Особливу увагу при виборі варто приділити автономності. Ігрові ПК на 100% залежать від підключення до електромережі, чи мінімум потужній зарядній станції. У цей час ігрові ноутбуки мають вбудований акумулятор, якого вистачає на кілька годин активного геймінгу – ідеально для подорожей.

Можливості кастомізації

Лептоп є готовим рішенням із мінімальними варіаціями щодо кастомізації. Єдине, що в ньому можна змінити/поліпшити – це SSD-накопичувач, оперативну пам'ять, а також наклеїти наклейки на зовнішню частину корпусу. Простір для інших внутрішніх модифікацій відсутній.

Ігровий ПК у плані кастомізації справжній «король». У ньому можна замінити все: від дизайну корпусу та підсвічування, до внутрішніх комплектуючих та системи охолодження. Тут доступні будь-які інструменти для моддингу: накладки, LED-стрічки, наклейки, вбудовані модулі контролю роботи системи і т.д.

Якщо вам важлива можливість кастомізації – питання про те, що краще купити ігровий ноутбук чи комп'ютер, відпадає сам собою!

Переваги та недоліки ігрових ноутбуків та комп'ютерів

Точної відповіді на запитання, що краще комп'ютер чи ноутбук для ігор немає. Кожен із пристроїв має свої переваги та недоліки, які можуть відіграти визначальну роль для конкретного користувача та вибраного сценарію використання системи.

Переваги ігрового ПК

  • Підвищена продуктивність при аналогічному залізі (особливо відеокарта та ЦП);
  • Можливість швидкого апгрейду будь-якої комплектуючої: від корпусу та монітора, до відеокарти та внутрішніх накопичувачів;
  • Ефективне охолодження, що дозволяє справлятися з гарячими збірками;
  • Підключення будь-якої периферії завдяки великій кількості портів;
  • Можливість повноцінної кастомізації під смак та уподобання користувача.

Недоліки ігрового ПК

  • Стаціонарність! Комп'ютер прив'язаний до одного місця, його перенесення та транспортування викликають суттєві труднощі для користувача;
  • Великі габарити та вага, вимагають суттєвого простору для встановлення та експлуатації системи;
  • Високе енергоспоживання за рахунок більш ресурсомістких комплектуючих;
  • Потреба купувати окремі додаткові пристрої: миша, клавіатура, монітор і т.д.

Переваги ігрових ноутбуків:

  • Мобільність та портативність, що дозволяє легко брати ноутбук із собою, грати в дорозі чи будь-яких інших місцях;
  • Готовність до використання відразу після розпакування. Не потрібно виконувати додаткові підключення та докуповувати периферію;
  • Нижче споживання електрики завдяки енергоефективним комплектуючим;
  • Автономна робота завдяки вбудованому акумулятору.

Недоліки ігрових ноутбуків:

  • Обмежена продуктивність (особливо при тривалій грі у вимогливі ігри, які суттєво навантажують ЦП, відеокарту);
  • Мінімальні можливості з апгрейду;
  • Маленькі екрани, які часто не дозволяють повноцінно поринути в ігрову атмосферу;
  • Високий ризик перегріву та тротлінгу, через суттєві обмеження охолодження;
  • Невелика кількість портів для підключення сумісних пристроїв;
  • Мінімальні можливості кастомізації пристрою.

Вибираючи ігровий ноутбук або ПК для геймінгу, потрібно обов'язково зважувати всі вищезгадані переваги та недоліки кожного типу системи.

Геймерський ноутбук VS геймерський комп'ютер: тестування в іграх

Наочне порівняння геймерського ноутбука та ПК, з аналогічними або дуже близькими технічними характеристиками (як мінімум на папері), дозволяє користувачеві більш об'єктивно оцінити, що краще ігровий ноутбук чи ПК для конкретного сценарію використання.

  • Характеристики ігрового ПК: ЦП Intel Core I7 13700K (16 ядер та 24 потоки) 5,3 ГГЦ, відеокарта NVIDIA GeForce RTX 3070 8Гб GDDR6, ОЗП 32 Гб DDR5 5200 МГц, накопичувач 1Тб SSD NVMe, блок живлення 850Вт;
  • Характеристики ігрового ноутбука: ЦП Intel Core i7 13700H (14 ядер та 20 потоків) 5 ГГц, відеокарта NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti 8 Гб, ОЗП 32 Гб DDR5 5200 МГц, накопичувач 1Тб SSD NVMe, вбудований блок живлення потужністю 130 Вт та батарея ємністю 99 Вт*г.

Результати порівняння ігрових систем

  1. Продуктивність у іграх – стаціонарний ігровий ПК демонструє стабільніші показники FPS завдяки більш продуктивному процесору та відеокарті, а також більш ефективній системі охолодження, яка дозволяє комплектуючим працювати на максимальній частоті без тротлінгу. У таких іграх як Cyberpunk 2077 та Call of Duty: Warzone, ПК видає в середньому 90-100 FPS на ультра налаштуваннях у роздільній здатності Full-HD, в той час як ноутбук знижує частоту комплектуючих через нагрівання, видаючи в середньому 70-80 FPS;
  2. Охолодження та тротлінг – незважаючи на вдосконалену систему охолодження, ноутбук залишається досить гарячим, особливо під час роботи на граничних навантаженнях. У той час як ПК почувається добре, не перегріваючись;
  3. Якість зображення – картинки приблизно однакові за яскравістю та деталізацією. Але велика діагональ монітору в ігровому ПК забезпечує більш якісне занурення користувача в ігровий світ;
  4. Портативність – бездоганним лідером є ноутбук. Його можна покласти в рюкзак і забрати з собою в будь-яке місце. Стаціонарний комп'ютер залишається на місці в будь-яких сценаріях використання – це громіздкий і зовсім не мобільний пристрій.

Вартість ігрового комп'ютера та ноутбука

В більшості випадків, стаціонарний ігровий ПК буде коштувати дешевше ніж ноутбук з аналогічними характеристиками. Сьогодні на ринку представлено безліч ігрових рішень, які розділені на кілька категорій за продуктивністю та ціною.

  • Ігрові ПК початкового рівня – обійдуться до 1000 $, базового рівня від 1000 $ до 2500 $, екстремального рівня – від 2500 $ і вище;
  • Ігрові ноутбуки початкового рівня – обійдуться до 1300 $, базового рівня – від 1300 $ до 3000 $, екстремального рівня – від 3000 $ та вище.

Якщо ви хочете грати у всі сучасні ігри з комфортним FPS, але вам не надто принципова максимальна якість графіки – можете розглядати системи бюджетного сегменту, з відеокартами рівня RTX 4060 та процесорами Ryzen 5500;

Для комфортної гри на ультра налаштуваннях у всі сучасні ігри варто розглядати пристрої на базі відеокарт RTX 4070 і процесорів рівня Intel Core i7-14700.

Щоб грати в будь-які ігри на максимальних налаштуваннях у високій роздільній здатності і мати гарний запас на кілька років вперед, розглядайте ігрові системи на основі ЦП рівня AMD Ryzen 9 7950X3D та відеокарти NVIDIA GeForce RTX 4090.

Висновок: що вибрати?

Підбиваючи підсумки, хочеться відзначити, що універсальної відповіді на питання, що краще ігровий ноутбук або ПК немає. Обидва пристрої мають свої сильні і слабкі сторони, тому вибір потрібно робити тільки виходячи з поставлених завдань, індивідуальних смакових переваг, а також розміру бюджету, що виділяється під купівлю ігрової системи.

Впевнені, що наша стаття допоможе вам зробити раціональний та обдуманий вибір, і в результаті ви станете володарем крутої системи, яка повністю задовольняє ваші геймерські потреби!

Інші наші статті

Як зібрати бюджетний ігровий комп’ютер?
У 2025 році інтерес до комп'ютерних ігор продовжує зростати, і з ними зростає бажання користувачів мати під рукою потужний ПК. Однак ціни на готові рішення часто завищені – виробники та рітейлери закладають у вартість націнки, пов'язані з брендом, збіркою, рекламою та логістикою. Тому все більше геймерів обирають самостійну збірку комп'ютера – це дозволяє заощадити та підібрати комплектуючі, що ідеально підходять під конкретні завдання та особисті уподобання. У цій статті ми розберемося, як правильно підійти до збірки ігрового комп'ютера, щоб кожна вкладена гривня приносила максимум користі. Покроково розглянемо вибір процесора, відеокарти, материнської плати, ОЗП та інших комплектуючих для максимальної сумісності, а також дамо низку цінних рекомендацій.
Що потрібно для збирання ігрового ПК?
Сучасні ігри стають все більш вимогливими до «заліза»: зростає якість графіки, збільшується масштаб ігрових світів, ускладнюється фізика та штучний інтелект. Щоб повноцінно поринути у віртуальні баталії, максимально насолодитися процесом гри, без гальмування та компромісів, потрібен по-справжньому потужний та збалансований ПК. Саме тому тема збірок ігрових систем залишається дуже популярною серед новачків та досвідчених геймерів. У цій статті ми розглянемо питання про те, що потрібно для збірки сучасного ігрового комп'ютера, на які критерії необхідно звертати увагу в першу чергу, розповімо про вибір комплектуючих кожного типу, а також надамо цінні рекомендації, які допоможуть зібрати комп'ютер мрії!
Який годинник Garmin вибрати: гід по найкращих моделях
Серед великої кількості брендів, що виробляють окремо стоїть Garmin – виробник, який спочатку спеціалізувався на навігаційній техніці та спортивних трекерах. Сьогодні компанія випускає широкий асортимент гаджетів для різних категорій користувачів: від професійних атлетів до мандрівників і звичайних людей.
Найкращі фітнес-браслети з пульсометром — огляд і поради щодо вибору
Хочете зручний девайс, який дозволить тримати здоров'я під контролем, займатися спортом максимально ефективно та просто бути в курсі стану свого організму? Сьогодні таке рішення є – легкі та доступні фітнес-браслети з пульсометром! У цій статті ми поговоримо про те, які можливості мають сучасні «розумні» браслети, наскільки точні їх показники, розберемо ключові критерії вибору пристрою під конкретного користувача, а також розглянемо найкращі моделі гаджетів у різних цінових категоріях та дамо цінні рекомендації щодо використання та догляду.
Смарт-годинник чи фітнес-браслет: у чому різниця і що вибрати?
Сьогодні на руці може бути персональний помічник, спортивний тренер, пульсометр, навігатор і навіть засіб оплати – все це в одному компактному девайсі. Розумні годинник та фітнес-браслети стали частиною повсякденної рутини, також як смартфони десять років тому. Але між двома пристроями існує принципова різниця, яку варто враховувати при виборі: функціональність, рівень інтеграції, точність датчиків, автономність та вартість.
Як вибрати аерогриль для дому: поради щодо вибору аерогрилю для домашньої кухні
Сучасний темп життя диктує нові правила: ми все частіше вибираємо техніку, яка допомагає готувати смачні страви швидко, просто та з мінімальною участю. Але важливо, щоб вона зберігала смак, текстуру, корисні властивості продуктів, а також позбавляла кухню від громіздких каструль та сковорідок. Все це про аерогриль – компактний та функціональний пристрій, здатний повноцінно замінити духовку, сковорідку, мікрохвильову піч і навіть тостер. Він дозволяє готувати м'ясо, овочі, випічку та багато інших страв. Популярність аерогрилів швидко зростає, а виробники пропонують десятки моделей від бюджетних до просунутих. У цій статті ми розглянемо питання про те які типи аерогрилів бувають і їх особливості, приділимо увагу основним характеристикам та функціональності пристроїв, а також дамо цінні рекомендації щодо вибору моделі з урахуванням потреб та бюджету покупця.
Чим відрізняється аерогриль від мультиварки – порівняння функцій та можливостей
На сучасних кухнях все частіше розгортається кулінарне протистояння: мультиварка проти аерогриля. Ці два прилади швидко завоювали популярність завдяки зручності використання та здатності економити час при приготуванні повсякденних страв. Але незважаючи на схожу місію, кожен із них пропонує кардинально різні підходи до приготування їжі, саме тому перед покупкою часто виникає питання: «яка техніка краще впорається з приготуванням у конкретному випадку?». Зараз ми розглянемо принципи роботи аерогриля та мультиварки, для приготування яких страв краще підходить кожен тип техніки, відзначимо переваги та недоліки пристроїв, а також дамо цінні рекомендації щодо вибору пристрою, залежно від обраного сценарію використання.
Що таке мультипіч і для чого вона потрібна?
Уявіть кухню майбутнього, де один компактний прилад замінює відразу кілька громіздких пристроїв, де смажена картопля стає золотистою і хрумкою без краплі олії, домашня піца – немов із дров'яної печі, а приготування вечері – не багатогодинний виснажливий обов'язок, а легке завдання, що вимагає мінімум зусиль. Насправді це не про майбутнє, а про сьогоднішню реальність з мультипіччю. Пристрій може смажити, запікати, тушкувати, розігрівати, сушити й навіть пекти десерти. Він легко вписується в інтер'єр кухні та стає справжнім порятунком для зайнятих людей, які бажають харчуватися якісними та смачними стравами, витрачаючи на приготування мінімум часу та зусиль. Давайте розберемося як влаштована мультипіч, навіщо вона потрібна, чим відрізняється від мультиварки та іншої кухонної техніки, а також на що звертати увагу при виборі моделі.

Читайте також

Ще недавно уявити кухню без громіздкої духовки, сковорідок, каструль та маси побутових приладів було неможливо. Але сучасна кухонна техніка впевнено переписує кулінарні сценарії, звільняючи робочий простір та час користувача.
Одними з найбільш затребуваних пристроїв у будинках, офісах та громадських закладах є мікрохвильові печі або НВЧ-печі. Вони дозволяють швидко розігріти обід, розморозити продукти, зварити кашу чи виконати інші кулінарні завдання – по-справжньому незамінний помічник мільйонів сімей у всіх куточках світу.
Grifon представив пральну машину нового покоління GWM-7123DDBg, яка поєднує передові технології, продуманий дизайн, високу ефективність та функціональність. Її головне завдання – радувати власника високою якістю прання, гідним обсягом завантаження в 7 кг, а також бути легкою в управлінні та споживати мінімальну кількість енергії.
Збірка ПК — це вже давно не лише про технічні характеристики. Все частіше покупці шукають не просто продуктивність, а ще й стиль, продуманість і зручність монтажу. Якщо потрібен корпус, який дозволяє зібрати естетичну й потужну систему — APNX V1-W (APCM-VI01103.21) стане відмінною основою. А для вертикального встановлення відеокарти є відповідний сумісний райзер — APNX Kit 2 for V1 PCI-E 5.0 x16 White.
Сучасні газові плити стають все більш функціональними, але далеко не кожна модель отримує визнання покупців. GRIFON G542W-MAB2 стала справжнім улюбленцем у своєму сегменті – це стало можливим завдяки відмінному поєднанню доступної ціни, зручності використання та надійності. Модель стане справжньою знахідкою для тих, хто цінує практичність та функціональність, але без переплат за бренд.
Дивитися все