Що робити, якщо клавіатура перестала працювати: причини та рішення

  • Основні причини чому може не працювати клавіатура на комп'ютері
  • Що робити, якщо клавіатура не працює чи перестала працювати раптово?
  • Перевірка підключення та виправлення помилок у роботі клавіатури
  • Як зрозуміти, що проблема в драйверах клавіатури, та як їх оновити?
  • Як усунути проблеми з клавішами на клавіатурі: покроковий посібник
  • Прості способи відновлення працездатності клавіатури на ПК

Ніхто не застрахований від неприємної, але досить поширеної ситуації, коли клавіатура на комп'ютері чи ноутбуці раптово перестає працювати. У цей момент курсова робота залишається незакінченою, а часу катастрофічно не вистачає, або діловий партнер чекає на ваш лист, але відправити його не вдається. Ситуації можуть бути різні і потрібне швидке вирішення проблеми. Давайте розберемося, що можна зробити у випадку, якщо один компонент вийшов із ладу.

Основні причини чому може не працювати клавіатура на комп'ютері

Клавіатура може вийти з ладу з низки причин, які можуть бути як фізичними, і програмними. Ось основні з них:

  • Збій у системі. Клавіатура перестала працювати через програмний збій, наприклад, після встановлення неліцензійного ПЗ або ж просто через помилку системи.
  • Шкідливе програмне забезпечення теж може стати причиною того, що клавіатура перестала працювати.
  • Драйвера. Той самий програмний збій, але вже виключно щодо клавіатури.
  • Несправності підключення. Іноді причиною може бути погано підключений кабель або пошкоджений порт.
  • Несправності клавіш. Одна чи кілька клавіш можуть не працювати через механічні пошкодження або забруднення.
  • Конфлікт із іншими пристроями. Іноді підключення інших пристроїв (наприклад, миша або джойстик) може вплинути на роботу клавіатури.

Варіантів, чому може не працювати клавіатура, досить багато, але не варто впадати в паніку, якщо це сталося. Є безліч нескладних шляхів знайти причину та виправити проблему.

Що робити, якщо клавіатура не працює чи перестала працювати раптово?

Якщо ваша USB-клавіатура не працює, спочатку необхідно зрозуміти, чи продовжує її бачити комп'ютер. Для цього натискайте кнопки Caps Lock, Num Lock і подивіться, чи включається лампочка, що відповідає за натискання цих клавіш. Потім спробуйте перезавантажити ПК. Також спробуйте натиснути клавіші Ctrl+Alt+Esc, Fn+F1, Ctrl+Alt+Del. Якщо все це не дає результатів і система повністю «висить», не відповідаючи на периферійні пристрої, виконайте перезавантаження комп’ютера за допомогою кнопки RESET або основної кнопки живлення.

Якщо ж система «жива», а клава не відповідає на запити, можна спробувати підключити її до іншого порта (актуально для стаціонарних ПК) — можливо контакти засмітилися або виникла проблема саме з цим роз'ємом. Також спробуйте підключити іншу клавіатуру, якщо є можливість (наприклад, в офісі). Свою ж клавіатуру спробуйте підключити до іншого ПК та перевірити її працездатність.

Також не забувайте, що можна скористатися екранною клавіатурою, активувавши її в розділі «Спеціальні можливості» на панелі керування. З її допомогою працювати навряд чи вийде, але ви принаймні зможете закрити поточні термінові завдання.

Перевірка підключення та виправлення помилок у роботі клавіатури

Отже, ваша клавіатура на ПК не працює та варіантів її замінити зараз немає. Давайте розбиратися в причинах того, чому не працює клавіатура на комп'ютері. Для початку припустимо, що це програмний збій. Вирішувати таку проблему слід таким чином:

  1. Перезавантажте ноутбук або стаціонарний комп зазначеним вище у тексті способом.
  2. Перейдіть до BIOS під час завантаження системи (найчастіше це клавіші F2, F10, Esc або Fn + F2, але для вашого ПК або ноутбука можуть бути інші варіанти). Якщо в Біосі клавіатура активна, то швидше за все справа в програмному збої.
  3. Завантажтеся в безпечному режимі та видаліть проблемне програмне забезпечення, яке б могло викликати збій, або відновіть систему до попередньої точки відновлення.

Якщо клавіатура не реагує і не вдається зайти в BIOS, це вказує на фізичну несправність пристрою, і варто перевірити інші причини поломки.

У випадку заводської несправності, удару або тривалого використання можуть постраждати контакти шлейфу клавіатури. Тоді потрібно розібрати ноутбук. Якщо у вас немає інструкції з експлуатації, можна знайти її в Інтернеті, вводячи запит “розбір ноутбука” або “збір ноутбука” із вказанням моделі пристрою. Дотримуючись інструкції, акуратно відкрийте корпус, від'єднайте клавіатуру та огляньте шлейф. Якщо пошкоджень не виявлено, протріть контакти за допомогою ватної палички, змоченої в спирті, або звичайним ластиком. Після цього з'єднайте шлейф з роз'ємом і зберіть ноутбук. Але краще, все ж таки віддати ПК спеціалісту. Варто також зазначити, що в недорогих ноутбуках частіше всього клавіатура повністю заміняється. Боятися цього не варто, бо вона не дуже дорога.

Важливо! Перед тим, як розбирати ноутбук, перевірте гарантійний термін. Якщо він ще не закінчився, краще звернутися до сервісного центру, щоб не втратити гарантію.

Також проблема може бути в тому, що через якісь причини відключилася підтримка USB в BIOS. Таке часто трапляється у власників нових комп'ютерів, оновлених систем або користувачів пристроїв з роз'ємами PS/2. Якщо після оновлення клавіатура не працює, можливо, потрібно активувати потрібну опцію в BIOS. У ньому перейдіть до розділу "Advanced" і увімкніть опцію Legacy USB Support або USB Keyboard Support.

Іноді клавіатура працює в BIOS, але під час завантаження операційної системи не реагує. У цьому випадку використовуйте екранну клавіатуру, відкрийте диспетчер завдань та перейдіть у вкладку «Подробиці». Перейдіть до списку процесів і знайдіть ctfmon.exe — він відповідає за роботу клавіатури. Якщо напроти цього процесу написано «вимкнено», натисніть «Файл» — «Запустити нове завдання», введіть «ctfmon.exe» та натисніть OK.

Альтернативно, ви можете виконати ці дії через редактор реєстру. Для цього відкрийте командний рядок, введіть regedit і натисніть ОК. У вікні, створіть рядковий параметр з ім'ям «ctfmon». Потім клацніть за новим параметром і введіть у рядок «Значення» шлях: C:\Windows\System32\ctfmon.exe, підтвердивши зміни натисканням ОК.

Як зрозуміти, що проблема в драйверах клавіатури, та як їх оновити?

Несправність клавіатури може бути викликана програмним збоєм безпосередньо самої клави, зв'язаним з драйверами. Це особливо актуально для сучасних пристроїв, які мають власний функціонал та пам'ять. Вирішити цю проблему можна, оновивши або видаливши драйвери з їх автоматичною переустановкою. Для початку відкрийте Менеджер завдань і виберіть один із таких варіантів:

  1. Видалення драйвера. Розгорніть розділ «Клавіатури», клацніть правою кнопкою миші на стандартній клавіатурі та виберіть «Видалити». Після цього перезавантажте ноутбук чи ПК.
  2. Оновлення драйвера. Замість видалення оберіть «Оновити драйвери» та здійсніть автоматичний пошук драйверів.

Крім того, існує третій спосіб - перевстановлення драйверів через сайт виробника. Краще робити це на офіційному сайті, де ви знайдете посилання на завантаження драйвера. Завантажте його та запустіть інсталяцію. Дотримуйтесь стандартної процедури встановлення та перезавантажте ноутбук. Все це можна зробити за допомогою миші та екранної клавіатури.

Як усунути проблеми з клавішами на клавіатурі: покроковий посібник

Трапляються випадки, коли клавіатура працює, але не відповідає одна або кілька клавіш. Що робити, якщо не працюють клавіші на клавіатурі? Виконайте такі дії:

  1. Очистіть клавіатуру. Пил, бруд і навіть крихти можуть потрапити під клавіші та заважати їхній нормальній роботі. Щоб очистити клавіші, використовуйте стиснене повітря або м'яку щітку.
  2. Перевірте механічні пошкодження. Якщо кнопка «залипає» або не натискається, можливо, вона механічно пошкоджена. У цьому випадку може знадобитися замінити клавішу або всю клавіатуру.
  3. Перевірте налаштування клавіш.Переконайтесь, що на комп’ютері не включена функція, яка може блокувати певні клавіші (наприклад, Sticky Keys або Filter Keys у налаштуваннях Windows).
  4. Використовуйте спеціальне програмне забезпечення для діагностики. Багато виробників клавіатур надають спеціальне програмне забезпечення для діагностики та налаштування клавіш. Також у мережі можна завантажити або скористатися онлайн-програмами, які пропонують перевірити натискання кожної клавіші.

Якщо кнопки стали залипати чи погано працювати внаслідок пролитої ними раніше рідини, це привід поставитися до проблеми набагато серйозніше. Багато користувачів нехтують обслуговуванням ноутбука після кількох крапель пролитої рідини, оскільки він начебто продовжує нормально працювати, проте це може мати довготривалі наслідки. Процес окислення може поширитися не тільки на сусідні клавіші, а й інші компоненти ПК.

Прості способи відновлення працездатності клавіатури на ПК

Підсумуємо, що зробити в першу чергу, якщо клава перестала працювати:

  1. Перезавантажте комп'ютер. Іноді це допомагає усунути тимчасові збої.
  2. Перевірте підключення. Переконайтеся, що клавіатура надійна підключена до комп'ютера. Якщо це підключення через Bluetooth, перемкніть її на кабель або переконайтеся, що всі аксесуари для клавіатур та мишей у робочому стані.
  3. Спробуйте різні типи з'єднання. Протестуйте підключення до різних USB портів, а також спробуйте підключення до шестипінового порту PS/2 — на сучасних клавіатурах його можна зустріти.
  4. Використовуйте відновлення системи. Якщо після оновлень клавіатура не працювала, можна відкатати систему до попереднього стану.
  5. Оновіть драйвера. Переконайтеся, що драйвер для вашої клавіатури є актуальними.

Зі свого боку ми рекомендуємо завжди мати запасну клавіатуру для ПК чи ноутбука.Навіть найдешевший пристрій може виручити вас у найвідповідальніший момент.

Безумовно, у нашому огляді ми охопили не всі можливі причини несправності клавіатури. Крім згаданих можуть виникати й інші проблеми, які неможливо усунути самостійно. Це може бути заводський брак, поломка мікроконтролера, зношування кутових контактів або окремих елементів клавіатури, а також інші несправності. У таких випадках не обійтися без професійної допомоги майстра.

Інші наші статті

Як зібрати дешево ігровий ПК?
У 2025 році інтерес до комп'ютерних ігор продовжує зростати, і з ними зростає бажання користувачів мати під рукою потужний ПК. Однак ціни на готові рішення часто завищені – виробники та рітейлери закладають у вартість націнки, пов'язані з брендом, збіркою, рекламою та логістикою. Тому все більше геймерів обирають самостійну збірку комп'ютера – це дозволяє заощадити та підібрати комплектуючі, що ідеально підходять під конкретні завдання та особисті уподобання. У цій статті ми розберемося, як правильно підійти до збірки ігрового комп'ютера, щоб кожна вкладена гривня приносила максимум користі. Покроково розглянемо вибір процесора, відеокарти, материнської плати, ОЗП та інших комплектуючих для максимальної сумісності, а також дамо низку цінних рекомендацій.
Що потрібно для збірки ігрового ПК?
Сучасні ігри стають все більш вимогливими до «заліза»: зростає якість графіки, збільшується масштаб ігрових світів, ускладнюється фізика та штучний інтелект. Щоб повноцінно поринути у віртуальні баталії, максимально насолодитися процесом гри, без гальмування та компромісів, потрібен по-справжньому потужний та збалансований ПК. Саме тому тема збірок ігрових систем залишається дуже популярною серед новачків та досвідчених геймерів. У цій статті ми розглянемо питання про те, що потрібно для збірки сучасного ігрового комп'ютера, на які критерії необхідно звертати увагу в першу чергу, розповімо про вибір комплектуючих кожного типу, а також надамо цінні рекомендації, які допоможуть зібрати комп'ютер мрії!
Який годинник Garmin вибрати: гід за найкращими моделями
Серед великої кількості брендів, що виробляють окремо стоїть Garmin – виробник, який спочатку спеціалізувався на навігаційній техніці та спортивних трекерах. Сьогодні компанія випускає широкий асортимент гаджетів для різних категорій користувачів: від професійних атлетів до мандрівників і звичайних людей.
Найкращі фітнес-браслети з пульсометром — огляд та поради щодо вибору
Хочете зручний девайс, який дозволить тримати здоров'я під контролем, займатися спортом максимально ефективно та просто бути в курсі стану свого організму? Сьогодні таке рішення є – легкі та доступні фітнес-браслети з пульсометром! У цій статті ми поговоримо про те, які можливості мають сучасні «розумні» браслети, наскільки точні їх показники, розберемо ключові критерії вибору пристрою під конкретного користувача, а також розглянемо найкращі моделі гаджетів у різних цінових категоріях та дамо цінні рекомендації щодо використання та догляду.
Смарт-годинник чи фітнес-браслет: у чому різниця і що вибрати?
Сьогодні на руці може бути персональний помічник, спортивний тренер, пульсометр, навігатор і навіть засіб оплати – все це в одному компактному девайсі. Розумні годинник та фітнес-браслети стали частиною повсякденної рутини, також як смартфони десять років тому. Але між двома пристроями існує принципова різниця, яку варто враховувати при виборі: функціональність, рівень інтеграції, точність датчиків, автономність та вартість.
Як вибрати аерогриль для дому: поради щодо вибору аерогрилю для домашньої кухні
Сучасний темп життя диктує нові правила: ми все частіше вибираємо техніку, яка допомагає готувати смачні страви швидко, просто та з мінімальною участю. Але важливо, щоб вона зберігала смак, текстуру, корисні властивості продуктів, а також позбавляла кухню від громіздких каструль та сковорідок. Все це про аерогриль – компактний та функціональний пристрій, здатний повноцінно замінити духовку, сковорідку, мікрохвильову піч і навіть тостер. Він дозволяє готувати м'ясо, овочі, випічку та багато інших страв. Популярність аерогрилів швидко зростає, а виробники пропонують десятки моделей від бюджетних до просунутих. У цій статті ми розглянемо питання про те які типи аерогрилів бувають і їх особливості, приділимо увагу основним характеристикам та функціональності пристроїв, а також дамо цінні рекомендації щодо вибору моделі з урахуванням потреб та бюджету покупця.
Чим відрізняється аерогриль від мультиварки – порівняння функцій та можливостей
На сучасних кухнях все частіше розгортається кулінарне протистояння: мультиварка проти аерогриля. Ці два прилади швидко завоювали популярність завдяки зручності використання та здатності економити час при приготуванні повсякденних страв. Але незважаючи на схожу місію, кожен із них пропонує кардинально різні підходи до приготування їжі, саме тому перед покупкою часто виникає питання: «яка техніка краще впорається з приготуванням у конкретному випадку?». Зараз ми розглянемо принципи роботи аерогриля та мультиварки, для приготування яких страв краще підходить кожен тип техніки, відзначимо переваги та недоліки пристроїв, а також дамо цінні рекомендації щодо вибору пристрою, залежно від обраного сценарію використання.
Що таке мультипіч і для чого вона потрібна?
Уявіть кухню майбутнього, де один компактний прилад замінює відразу кілька громіздких пристроїв, де смажена картопля стає золотистою і хрумкою без краплі олії, домашня піца – немов із дров'яної печі, а приготування вечері – не багатогодинний виснажливий обов'язок, а легке завдання, що вимагає мінімум зусиль. Насправді це не про майбутнє, а про сьогоднішню реальність з мультипіччю. Пристрій може смажити, запікати, тушкувати, розігрівати, сушити й навіть пекти десерти. Він легко вписується в інтер'єр кухні та стає справжнім порятунком для зайнятих людей, які бажають харчуватися якісними та смачними стравами, витрачаючи на приготування мінімум часу та зусиль. Давайте розберемося як влаштована мультипіч, навіщо вона потрібна, чим відрізняється від мультиварки та іншої кухонної техніки, а також на що звертати увагу при виборі моделі.

Читайте також

Ще недавно уявити кухню без громіздкої духовки, сковорідок, каструль та маси побутових приладів було неможливо. Але сучасна кухонна техніка впевнено переписує кулінарні сценарії, звільняючи робочий простір та час користувача.
Одними з найбільш затребуваних пристроїв у будинках, офісах та громадських закладах є мікрохвильові печі або НВЧ-печі. Вони дозволяють швидко розігріти обід, розморозити продукти, зварити кашу чи виконати інші кулінарні завдання – по-справжньому незамінний помічник мільйонів сімей у всіх куточках світу.
Grifon представив пральну машину нового покоління GWM-7123DDBg, яка поєднує передові технології, продуманий дизайн, високу ефективність та функціональність. Її головне завдання – радувати власника високою якістю прання, гідним обсягом завантаження в 7 кг, а також бути легкою в управлінні та споживати мінімальну кількість енергії.
Збірка ПК — це вже давно не лише про технічні характеристики. Все частіше покупці шукають не просто продуктивність, а ще й стиль, продуманість і зручність монтажу. Якщо потрібен корпус, який дозволяє зібрати естетичну й потужну систему — APNX V1-W (APCM-VI01103.21) стане відмінною основою. А для вертикального встановлення відеокарти є відповідний сумісний райзер — APNX Kit 2 for V1 PCI-E 5.0 x16 White.
Сучасні газові плити стають все більш функціональними, але далеко не кожна модель отримує визнання покупців. GRIFON G542W-MAB2 стала справжнім улюбленцем у своєму сегменті – це стало можливим завдяки відмінному поєднанню доступної ціни, зручності використання та надійності. Модель стане справжньою знахідкою для тих, хто цінує практичність та функціональність, але без переплат за бренд.
Дивитися все