Види жорстких дисків: Чим відрізняються SSD від HDD

  • Що таке HDD і SDD
  • Чим відрізняються SSD від HDD
  • Швидкість і продуктивність
  • Надійність і довговічність
  • Енергоспоживання HDD і SSD
  • Ціна та обсяг зберігання
  • Вибір між SSD і HDD

Будь-який користувач персонального комп'ютера зрештою стикається з питанням безпечного зберігання інформації. Накопичені цінні особисті фото, відео, робочі проєкти потрібно кудись складати і надійно зберігати, адже в разі поломки пристрою дуже не хочеться все це втратити. Існують різні способи зберігання інформації. Про те, чим відрізняється жорсткий диск SSD від HDD - далі в статті.

Що таке HDD і SDD

Жорсткий накопичувач, або HDD - це компонент комп'ютера, призначений для зберігання інформації. Дані фіксуються на рухомих магнітних пластинах. Пластини виготовлені з алюмінію, кераміки або скла з шаром феромагнетика (спеціального магнітного сплаву).

Диск має певну структуру. Він поділений на сектори і доріжки, сукупність останніх (одна над іншою) називається циліндром. Кількість пластин буває різною: чим їх більше - тим місткіший девайс. Максимум - вісім циліндрів. Інформацію з пластин зчитує магнітна головка. Самі пластини прикріплені до шпинделя і обертаються зі швидкістю 4000-15.000 обертів на хвилину.

Усією роботою жорсткого диска керує плата з центральним процесором, ПЗП, сервоконтролером і кеш-пам'яттю. ПЗП - мікросхема, що застосовується для зберігання незмінних даних. Вона називається постійним запам'ятовувальним пристроєм.

Вінчестери на 2,5 дюйма встановлюють у ноутбуки, 3.5 дюйма - у стаціонарні комп'ютери. Обсяг вінчестера варіюється - від 500 ГБ до 10 ТБ. Значні обсяги задіюються здебільшого на серверах.

SSD - це твердотільний накопичувач. Інформація зберігається у флеш-пам'яті на електронних схемах. Можна стверджувати, що це сучасний варіант інформаційного девайса. Вони відрізняються типами комірок. У них записуються біти даних. Існують такі види:

  • SLC - на кожну комірку - один біт, характеризується максимальною надійністю і високою швидкістю доступу до інформації, велика кількість циклів перезапису
  • MLC - має два біти, менша надійність і витривалість пам'яті, частота циклів перезапису тут нижча
  • TLC - три біти на осередок, менша кількість циклів перезапису і швидкість доступу до інформації, досить бюджетне рішення
  • QLC - чотири біти на осередок, надійність на мінімальному рівні, як і швидкість доступу до інформації, але має привабливу ціну у співвідношенні до обсягу пам'яті

Найбільш затребувані показники - від 250 ГБ до 4 ТБ.

Флеш-девайс має таку особливу характеристику, як багатошаровість. Спочатку об'єм збільшували за рахунок числа бітів у комірці. Але це неможливо робити нескінченно. Нова розробка - тривимірна багатошарова пам'ять - йдеться про 3D NAND у 96 і 128 шарів.

Під час купівлі краще віддавати перевагу сучаснішому варіанту контролера, адже він моніторить усі процеси запису і читання інформації, коригує помилки, вирівнює знос осередків і виконує багато інших функцій.

Для ігрових і робочих завдань не завадить DRAM - буфер, набір комірок якого зберігають інформацію. Без нього у накопичувача продуктивність і загальний ресурс набагато менші.

Чим відрізняються SSD від HDD

Можна порівнювати обидва зберігачі пам'яті за різними категоріями. Перше - флеш-накопичувач не оснащений рухомими деталями. Він менше схильний до ударів і падінь, ніж жорсткий диск. Іншими словами, якщо впаде ноутбук з SSD, то велика ймовірність збереження даних. У жорстких же дисках від ударів з'являються биті сектори, головка розташовується близько до намагнічених болванок. Особливо важливо дбайливо переносити ноутбуки з жорсткими накопичувачами, якщо вони недорогі і з тонким вібруючим металом.

SSD відрізняються вичерпним циклом, все залежить від кількості цих самих циклів перезапису інформації. Якщо доводиться щодня працювати з інформацією, копіювати, вставляти, зберігати великі обсяги - термін експлуатації накопичувача зменшиться. Але все ж побутові моделі здатні служити протягом років.

Флеш-накопичувачі майже не видають звук під час функціонування, на відміну від жорстких дисків. Другі галасливі з огляду на магнітні болванки, які постійно крутяться.

Обсяг пам'яті у твердотільних девайсів набагато менший, ніж у вінчестерів. Вінчестер - більш бюджетний варіант для зберігання значних обсягів інформації. Крім того, пропонується придбати та 18 ТБ, а SSD - всього 4 ТБ.

Швидкість і продуктивність

За швидкістю твердотільні накопичувачі в рази кращі за вінчестери. У цьому і полягає основна перевага, і за це платять користувачі гроші. Завантаження системи відбувається за секунди, а копіювання файлів займе всього десять хвилин (а не години, як на вінчестері). SSD дуже швидкий. Мінус у тому, що дані так само швидко видаляються, і скасування виконати не вийде (як на вінчестері).

SSD має вищу швидкість завдяки своїй конструкції та роботі на чіпах. Вінчестер же - це фізичний жорсткий диск, під час запуску системи витрачається час на запуск і калібрування голівки, що зчитує. Швидкість фізичної операції вінчестера доходить до 300 Мб\с, на флеш-накопичувачах - до 700 Мб\с.

Швидкість - один із показників продуктивності, як і затримка, і число дискових операцій. Затримка - період між відправленням команди і здійсненням дії. Вінчестер характеризується більшою затримкою, ніж флеш-накопичувач. Кількість дискових операцій - число виконання введення і виведення даних за хвилину.

Надійність і довговічність

Тривалість функціонування SSD диска пов'язана з циклами читання і запису інформації. Вони обмежені циклами перезапису:

  • SLC – 100.000
  • MLC – 30.000-35.000
  • TLC – 300-3000
  • QLC – 150-1000

Якщо перезаписувати інформацію гігабайтами щодня, то це скоротить термін служби накопичувача. Після закінчення циклів інформацію просто читати і переносити на інший девайс. Дані записуються рівномірно, з розподілом навантаження на комірки за рахунок системи вирівнювання пам'яті. Таким чином, зводиться до мінімуму ризик відмови модулів.

Завдяки технології SSD пошкодити складніше, і вони менше реагують на зовнішнє середовище, магнітні поля та інші фактори. Накопичувач водночас швидко і легко втрачає дані під час стрибка напруги і збоїв в електроживленні. Додатково йому потрібне часте підключення до ПК, раз на півроку.

На жорстких дисках інформація не зникає ніколи, і її можна відновити. Дані втрачаються тільки в разі фізичного знищення вінчестера. Термін служби залежить від рухомих деталей всередині. Він пошкоджується від удару і поломки магнітної зчитувальної головки. У разі браку, стрибка напруги головка дряпає диск і виводить його з ладу дуже швидко. У разі дивних звуків від HDD варто одразу скопіювати необхідну інформацію, оскільки вона за таких поломок не піддається відновленню.

Статистика показує, що в перші роки експлуатації ламаються тільки браковані жорсткі диски. Майже всі працюють за максимального навантаження близько п'яти років і надійно зберігають дані. Якщо комп'ютер використовується не так регулярно, то і все і шість, і сім років прослужить. Так само якщо жорсткий диск не в комп'ютері, він розмагнітиться. Його варто оновлювати раз на кілька років (а краще частіше) під'єднувати і виконувати прості дії з інформацією: скопіювати, вставити, зберегти, вирізати.

Енергоспоживання HDD і SSD

Жорсткі диски споживають досить багато енергії. Їм потрібне живлення не тільки для роботи, а й для охолодження. Залежно від типу, розміру енергоспоживання буде різним.

Наприклад, вінчестерам на 2,5 дюйма треба 1-5 W енергії під час активності, а для режиму сну - 0,5 W. Аналогічні компоненти - 5-10 W під час експлуатації (для сплячого режиму - 1 W). Якщо використовувати в комп'ютері кілька девайсів, споживання енергії в рази зросте.

SSD економні в цьому плані. Їм достатньо 0,5-3 W для функціонування і 0,1 W для сну. Різниця очевидна: твердотільний накопичувач стане максимально вигідним придбанням.

Ціна та обсяг зберігання

Важливо зазначити, що у SSD вартість вища більш ніж удвічі. Це пов'язано зі складними процесами виробництва і впроваджуваними технологіями. При створенні застосовуються рідкісні елементи і першокласне інноваційне обладнання. Складаються з величезної кількості електросхем.

Також ціна залежатиме від типу накопичувача. SLC - досить дороге рішення, MLC - середня категорія, TLC - бюджетний сегмент. QLC - найдешевший компонент, але має привабливу ціну у співвідношенні до обсягу пам'яті.

HDD-диски матимуть вартість удвічі меншу (на одиницю пам'яті). Вони здобули популярність на ринку через безпроблемне зберігання великих обсягів інформації.

Вибір між SSD і HDD

Вінчестери: галасливі, місткі, недорогі, повільні, швидко ламаються під час удару, вважаються надійнішими, є можливість відновлення даних за потреби.

Твердотільні накопичувачі: безшумні, досить швидкі, зносостійкі, дорогі, мають обмежений ресурс.

Попри всі плюси твердотільних накопичувачів, вони не здатні повністю замінити жорсткі диски на даний момент. Основна причина - співвідношення ціни на обсяг пам'яті диска. Зберігання інформації - головна функція накопичувача.

SSD рекомендується купити для швидкої роботи за комп'ютером, якщо потрібно швидко копіювати дані. Це найкращий варіант для гри на ПК або аналітики великих масивів інформації.

HDD відмінно підійде для збереження і резервного копіювання всіх даних, архівації, робочих навантажень, яким потрібна максимальна пропускна здатність.

Якому девайсу віддати перевагу?

  1. Зберігання даних. Якщо є необхідність у зберіганні та обробці інформації обсягом до 300 Гігабайт - слід сміливо вибирати жорсткий диск. У нього великі обсяги пам'яті за меншою ціною. Характеризується надійністю.
  2. Робота та ігри. Якщо дані не настільки значні, то фахівці рекомендують SSD на 250 Гб. Це бюджетна модель із непоганою продуктивністю (у цьому параметрі жорсткий диск поступається).
  3. У разі, коли ПК застарілий, встановити SSD - прекрасне рішення для поліпшення комп'ютера і його продуктивності за малі гроші. Коштує недорого, що вагома перевага.
  4. NAS-системи. Для таких систем потрібні особливі HDD-диски з високим рівнем відмовостійкості, максимальним робочим навантаженням і часом на відмову. Уже з'являються схожі технології і для SSD.
  5. Для відеоспостереження. Тут експерти радять HDD із прошивкою для сприйняття потокової інформації з безлічі камер спостереження. Вони повинні функціонувати цілодобово і в несприятливих умовах.
  6. Для серверних. Для серверів використовують HDD зі збільшеним часом напрацювання на відмову 2.000.000 годин і навантаженням у 550 ТБ на рік.

Підсумок: вибір обумовлюється цілями та експлуатацією ПК. В одних ситуаціях вибирають твердотільні накопичувачі, в інших - вінчестери. Жорсткі диски вважаються дешевшими і надійнішими, SSD - швидшими і дорожчими. Це їхні основні відмінності.

Інші наші статті

Як зібрати дешево ігровий ПК?
У 2025 році інтерес до комп'ютерних ігор продовжує зростати, і з ними зростає бажання користувачів мати під рукою потужний ПК. Однак ціни на готові рішення часто завищені – виробники та рітейлери закладають у вартість націнки, пов'язані з брендом, збіркою, рекламою та логістикою. Тому все більше геймерів обирають самостійну збірку комп'ютера – це дозволяє заощадити та підібрати комплектуючі, що ідеально підходять під конкретні завдання та особисті уподобання. У цій статті ми розберемося, як правильно підійти до збірки ігрового комп'ютера, щоб кожна вкладена гривня приносила максимум користі. Покроково розглянемо вибір процесора, відеокарти, материнської плати, ОЗП та інших комплектуючих для максимальної сумісності, а також дамо низку цінних рекомендацій.
Що потрібно для збірки ігрового ПК?
Сучасні ігри стають все більш вимогливими до «заліза»: зростає якість графіки, збільшується масштаб ігрових світів, ускладнюється фізика та штучний інтелект. Щоб повноцінно поринути у віртуальні баталії, максимально насолодитися процесом гри, без гальмування та компромісів, потрібен по-справжньому потужний та збалансований ПК. Саме тому тема збірок ігрових систем залишається дуже популярною серед новачків та досвідчених геймерів. У цій статті ми розглянемо питання про те, що потрібно для збірки сучасного ігрового комп'ютера, на які критерії необхідно звертати увагу в першу чергу, розповімо про вибір комплектуючих кожного типу, а також надамо цінні рекомендації, які допоможуть зібрати комп'ютер мрії!
Який годинник Garmin вибрати: гід за найкращими моделями
Серед великої кількості брендів, що виробляють окремо стоїть Garmin – виробник, який спочатку спеціалізувався на навігаційній техніці та спортивних трекерах. Сьогодні компанія випускає широкий асортимент гаджетів для різних категорій користувачів: від професійних атлетів до мандрівників і звичайних людей.
Найкращі фітнес-браслети з пульсометром — огляд та поради щодо вибору
Хочете зручний девайс, який дозволить тримати здоров'я під контролем, займатися спортом максимально ефективно та просто бути в курсі стану свого організму? Сьогодні таке рішення є – легкі та доступні фітнес-браслети з пульсометром! У цій статті ми поговоримо про те, які можливості мають сучасні «розумні» браслети, наскільки точні їх показники, розберемо ключові критерії вибору пристрою під конкретного користувача, а також розглянемо найкращі моделі гаджетів у різних цінових категоріях та дамо цінні рекомендації щодо використання та догляду.
Смарт-годинник чи фітнес-браслет: у чому різниця і що вибрати?
Сьогодні на руці може бути персональний помічник, спортивний тренер, пульсометр, навігатор і навіть засіб оплати – все це в одному компактному девайсі. Розумні годинник та фітнес-браслети стали частиною повсякденної рутини, також як смартфони десять років тому. Але між двома пристроями існує принципова різниця, яку варто враховувати при виборі: функціональність, рівень інтеграції, точність датчиків, автономність та вартість.
Як вибрати аерогриль для дому: поради щодо вибору аерогрилю для домашньої кухні
Сучасний темп життя диктує нові правила: ми все частіше вибираємо техніку, яка допомагає готувати смачні страви швидко, просто та з мінімальною участю. Але важливо, щоб вона зберігала смак, текстуру, корисні властивості продуктів, а також позбавляла кухню від громіздких каструль та сковорідок. Все це про аерогриль – компактний та функціональний пристрій, здатний повноцінно замінити духовку, сковорідку, мікрохвильову піч і навіть тостер. Він дозволяє готувати м'ясо, овочі, випічку та багато інших страв. Популярність аерогрилів швидко зростає, а виробники пропонують десятки моделей від бюджетних до просунутих. У цій статті ми розглянемо питання про те які типи аерогрилів бувають і їх особливості, приділимо увагу основним характеристикам та функціональності пристроїв, а також дамо цінні рекомендації щодо вибору моделі з урахуванням потреб та бюджету покупця.
Чим відрізняється аерогриль від мультиварки – порівняння функцій та можливостей
На сучасних кухнях все частіше розгортається кулінарне протистояння: мультиварка проти аерогриля. Ці два прилади швидко завоювали популярність завдяки зручності використання та здатності економити час при приготуванні повсякденних страв. Але незважаючи на схожу місію, кожен із них пропонує кардинально різні підходи до приготування їжі, саме тому перед покупкою часто виникає питання: «яка техніка краще впорається з приготуванням у конкретному випадку?». Зараз ми розглянемо принципи роботи аерогриля та мультиварки, для приготування яких страв краще підходить кожен тип техніки, відзначимо переваги та недоліки пристроїв, а також дамо цінні рекомендації щодо вибору пристрою, залежно від обраного сценарію використання.
Що таке мультипіч і для чого вона потрібна?
Уявіть кухню майбутнього, де один компактний прилад замінює відразу кілька громіздких пристроїв, де смажена картопля стає золотистою і хрумкою без краплі олії, домашня піца – немов із дров'яної печі, а приготування вечері – не багатогодинний виснажливий обов'язок, а легке завдання, що вимагає мінімум зусиль. Насправді це не про майбутнє, а про сьогоднішню реальність з мультипіччю. Пристрій може смажити, запікати, тушкувати, розігрівати, сушити й навіть пекти десерти. Він легко вписується в інтер'єр кухні та стає справжнім порятунком для зайнятих людей, які бажають харчуватися якісними та смачними стравами, витрачаючи на приготування мінімум часу та зусиль. Давайте розберемося як влаштована мультипіч, навіщо вона потрібна, чим відрізняється від мультиварки та іншої кухонної техніки, а також на що звертати увагу при виборі моделі.

Читайте також

Ще недавно уявити кухню без громіздкої духовки, сковорідок, каструль та маси побутових приладів було неможливо. Але сучасна кухонна техніка впевнено переписує кулінарні сценарії, звільняючи робочий простір та час користувача.
Одними з найбільш затребуваних пристроїв у будинках, офісах та громадських закладах є мікрохвильові печі або НВЧ-печі. Вони дозволяють швидко розігріти обід, розморозити продукти, зварити кашу чи виконати інші кулінарні завдання – по-справжньому незамінний помічник мільйонів сімей у всіх куточках світу.
Grifon представив пральну машину нового покоління GWM-7123DDBg, яка поєднує передові технології, продуманий дизайн, високу ефективність та функціональність. Її головне завдання – радувати власника високою якістю прання, гідним обсягом завантаження в 7 кг, а також бути легкою в управлінні та споживати мінімальну кількість енергії.
Збірка ПК — це вже давно не лише про технічні характеристики. Все частіше покупці шукають не просто продуктивність, а ще й стиль, продуманість і зручність монтажу. Якщо потрібен корпус, який дозволяє зібрати естетичну й потужну систему — APNX V1-W (APCM-VI01103.21) стане відмінною основою. А для вертикального встановлення відеокарти є відповідний сумісний райзер — APNX Kit 2 for V1 PCI-E 5.0 x16 White.
Сучасні газові плити стають все більш функціональними, але далеко не кожна модель отримує визнання покупців. GRIFON G542W-MAB2 стала справжнім улюбленцем у своєму сегменті – це стало можливим завдяки відмінному поєднанню доступної ціни, зручності використання та надійності. Модель стане справжньою знахідкою для тих, хто цінує практичність та функціональність, але без переплат за бренд.
Дивитися все