Як підібрати оперативну пам'ять до вже наявної

  • Оперативна пам'ять та її значення для ПК
  • Основні параметри оперативної пам'яті
  • Типи оперативної пам'яті та чим вони відрізняються
  • Поєднуваність нової RAM з наявною пам'яттю
  • Як вибрати додаткову оперативну пам'ять

Оперативна пам'ять є компонентом тимчасового зберігання (іншими словами - короткочасною пам'яттю) комп'ютера. У ній зберігаються всі дані, які використовуються під час роботи пристрою, від переглянутого веб-сайту до пересування миші з одного боку екрана на інший. Щоразу виконується безліч процесів. Друк тексту, збереження документ або відео, вхід у відеогру - за всі ці опції відповідає оперативна пам'ять.

Щоб багатофункціональні завдання система виконувала швидко, і не знадобилося завантаження будь-яких додаткових програм, потрібні дані розміщуються саме в ОЗП, а не на жорсткому диску. Щоб оптимізувати комп'ютер і збільшити його продуктивність, до вже влаштованої пам'яті з довільним доступом дозволяється встановити до пристрою додаткові слоти.

Оперативна пам'ять та її значення для ПК

Оперативний запам'ятовуючий пристрій - це спеціальна планка, на якій комп'ютер зберігає інформацію і пакет програм, що необхідні для експлуатації пристрою зараз або в найближчому майбутньому. Її ще називають короткочасною пам'яттю комп'ютера. Це дещо схоже на цифровий робочий простір, де містяться всі файли, документи, утиліти та додатки.

Що більше оперативки у комп'ютера, то більше даних він може обробляти одночасно. Вона забезпечує:

  • швидкий час завантаження
  • плавну багатозадачність
  • знижене навантаження на систему

Коли комп'ютеру або іншому цифровому пристрою не вистачає оперативки, його робота сповільнюється, а продуктивність значно падає. Для того щоб ПК нормально функціонував, швидко відкривав сторінки пошукової системи і надавав можливість працювати з текстовим редактором або іншими утилітами, достатньо до 8 ГБ оперативної пам'яті. Але, якщо на пристрій планується завантажити ігри або відеоредактори, тоді процесору знадобитися не менше 16 ГБ, а важче програмне забезпечення потребує як мінімум 32 ГБ. Збільшити її реально не тільки купивши новий, значною мірою потужний комп'ютер, а також розширивши вже наявну вбудовану RAM.

Основні параметри оперативної пам'яті

На початку 2000-х років і до нашого часу було продумано величезну кількість розробок пристроїв RAM з подвоєною швидкістю передачі даних (DDR). Виробники пам'яті постійно пропонують нові покоління оперативної пам'яті для поліпшення її швидкості, потужності та віддачі, які будуть відповідати зростаючим вимогам до результативності.

Тип оперативного запам'ятовуючого елемента, що купується, повинен поєднуватися з вихідною платою (материнкою) системи. Відповідно до віку персонального комп'ютера до материнської плати підійде одне з наступних поколінь пам'яті - DDR3, DDR4 або DDR5.

При купівлі додаткової оперативки рекомендується брати до уваги деякі моменти.

Форм-фактори. RAM в основному доступна у двох форм-факторах:

  • дворядні модулі (SODIMM): компактний компонент спеціально для ноутбуків
  • модуль Dual In-Line (DIMM): більше рішення для настільних комп'ютерів

Щільність пам'яті з довільним доступом. Деякі плати підтримують тільки обмежену кількість модулів пам'яті та певну щільність. Материнська плата ПК часто цілком нормально працює з чотирма модулями. Тому необхідно визначити, скільки оперативної пам'яті потрібно для звичайного використання.

Швидкість RAM. Тактова частота ОЗП вказується в МГц (частота) або у вигляді швидкості передавання даних у Мегабайтах на секунду (Мб/с). Незалежно від того, як вимірюється швидкість, швидка пам'ять із довільним доступом забезпечить у кінцевому підсумку прискорене виконання багатьох завдань вашої системи.

Типи оперативної пам'яті та чим вони відрізняються

Існує два основних види оперативних запам'ятовуючих пристроїв: SRAM і DRAM.

Відомості SRAM (статичної пам'яті) зберігаються на транзисторах і є доволі економними в плані споживання енергії. Крім того, її називають статичною, адже вона не потребує оновлення. SRAM застосовується в кеш-пам'яті, наприклад, у невеликих файлах, до яких ваш процесор (ЦП) постійно звертається.

Дані DRAM (динамічна пам'ять) розташовуються в конденсаторах, енергоспоживання оптимальне. Також вони відомі як динамічні, тому що для нормальної роботи їх треба періодично оновлювати. Під час вимкнення електроенергії електричні заряди розсіюються, а оперативка звільняється від даних.

Перевага SRAM полягає в тому, що вона споживає менше енергії, при цьому доступ до інформації відкривається швидше. Однак, ціна виробництва трохи вища. Плюс DRAM полягає в тому, що вона дешевша і пропонує більший обсяг пам'яті. Але їй необхідно більше часу на обробку.

Ще одним типом оперативної пам'яті виступає SDRAM, що належить до підкатегорії DRAM. SDRAM (синхронна динамічна оперативна пам'ять) підключає оперативку до системного годинника комп'ютера. Таким чином, істотно прискорюється його функціонування.

Визначити, яке покоління DDR використовує ваша материнська плата, розробники радять кількома способами. Ви можете перевірити роз'єми оперативки на материнській платі вручну, звернутися до виробника материнської плати з приводу технічних характеристик або запустити перевірку сумісності RAM.

Під час огляду бази видно, що різні покоління DDR мають практично аналогічний вигляд. Їх реально відрізнити одне від одного за виїмкою в гнізді та кількістю контактів на модулях. Через незначні відмінності в конструкції немає проблем у встановленні на ПК або ноутбук неправильного типу оперативки.

Поєднуваність нової RAM з наявною пам'яттю

Оновлення запам'ятовуючого пристрою RAM - один із найпростіших і найекономічніших методів підвищити ефективність пристрою. Загалом, щільніший DRAM підтримає навіть "найважчі" утиліти.

Під час вибору додаткової планки ключовим фактором стане сумісність з уже наявною оперативкою і роз'ємами комп'ютера. Якщо вона не взаємодіє з материнською платою, то і працювати додатковий компонент не буде.

Модуль DDR4 - це актуальний стандарт, останнє покоління оперативної пам'яті. Однак, якщо ви хочете збільшити продуктивність вживаного ПК, спочатку потрібно перевірити, на якому стандарті система функціонує. Оперативний запам'ятовуючий пристрій DDR3 все ще доступний для придбання, якщо ви хочете вдосконалити і прокачати ПК. З 2020 року почали випускати ОЗП п'ятого покоління.

Зазвичай кожне нове покоління RAM гарантує активацію високих частот, працює при зниженому споживанні напруги і характеризується меншими затримками, на відміну від попередніх версій. Але це не означає, що ви просто перейдете до оновленого покоління ОЗП, щоб поліпшити продуктивність. Нові моделі не мають прямої або зворотної сумісності. Якщо ваша система була створена для технології DDR4, вона не буде підтримувати модулі DDR5.

Як вибрати додаткову оперативну пам'ять

Перед купівлею та встановленням варто знати вид RAM, оптимальний для материнської плати. Це може бути DDR3, DDR4 або навіть DDR5. Також слід перевірити максимальну швидкість і потужність процесора, з якою впорається материнка комп'ютера. Це рекомендується зробити, подивившись технічний паспорт пристрою (зазвичай додається в комплекстації до персонального комп'ютера) або відкривши вкладку на ПК "Продуктивність".

Існує два формати оперативки:

  • модуль DIMM (довгий) для стаціонарних комп'ютерів
  • модуль SO-DIMM (короткий) для ноутбуків

Кількість ГБ відповідає вільному простору для зберігання та обробки даних. Але, вибираючи для купівлі оперативки, важливо враховувати такі аспекти:

  • 8 ГБ: на сьогодні це мінімально рекомендоване для базових опцій
  • 16 ГБ: для конфігурації, зручної для більшості ігор, або для роботи з декількома додатками одночасно
  • 32 ГБ: радять для розширеного професійного використання (створення графіки/відео), а інколи і в іграх останнього покоління

Визначити, скільки оперативки підтримує материнська плата ПК, легко і просто, для цього пропонується. Спочатку необхідно перевірити документацію материнської плати, щоб подивитися відповідні характеристики. У розділі технічних характеристик має зазначатися максимальний обсяг системної пам'яті та кількість доступних слотів на материнській платі.

Кожне нове покоління DDR збільшує цю пропускну здатність. Сьогодні більшість комп'ютерів працюють із DDR4. З удосконаленими версіями DDR5, що вийшли з 2020 року, в активному режимі витрачається менше електроенергії через знижені вимоги до напруги.

Інші наші статті

Як зібрати дешево ігровий ПК?
У 2025 році інтерес до комп'ютерних ігор продовжує зростати, і з ними зростає бажання користувачів мати під рукою потужний ПК. Однак ціни на готові рішення часто завищені – виробники та рітейлери закладають у вартість націнки, пов'язані з брендом, збіркою, рекламою та логістикою. Тому все більше геймерів обирають самостійну збірку комп'ютера – це дозволяє заощадити та підібрати комплектуючі, що ідеально підходять під конкретні завдання та особисті уподобання. У цій статті ми розберемося, як правильно підійти до збірки ігрового комп'ютера, щоб кожна вкладена гривня приносила максимум користі. Покроково розглянемо вибір процесора, відеокарти, материнської плати, ОЗП та інших комплектуючих для максимальної сумісності, а також дамо низку цінних рекомендацій.
Що потрібно для збірки ігрового ПК?
Сучасні ігри стають все більш вимогливими до «заліза»: зростає якість графіки, збільшується масштаб ігрових світів, ускладнюється фізика та штучний інтелект. Щоб повноцінно поринути у віртуальні баталії, максимально насолодитися процесом гри, без гальмування та компромісів, потрібен по-справжньому потужний та збалансований ПК. Саме тому тема збірок ігрових систем залишається дуже популярною серед новачків та досвідчених геймерів. У цій статті ми розглянемо питання про те, що потрібно для збірки сучасного ігрового комп'ютера, на які критерії необхідно звертати увагу в першу чергу, розповімо про вибір комплектуючих кожного типу, а також надамо цінні рекомендації, які допоможуть зібрати комп'ютер мрії!
Який годинник Garmin вибрати: гід за найкращими моделями
Серед великої кількості брендів, що виробляють окремо стоїть Garmin – виробник, який спочатку спеціалізувався на навігаційній техніці та спортивних трекерах. Сьогодні компанія випускає широкий асортимент гаджетів для різних категорій користувачів: від професійних атлетів до мандрівників і звичайних людей.
Найкращі фітнес-браслети з пульсометром — огляд та поради щодо вибору
Хочете зручний девайс, який дозволить тримати здоров'я під контролем, займатися спортом максимально ефективно та просто бути в курсі стану свого організму? Сьогодні таке рішення є – легкі та доступні фітнес-браслети з пульсометром! У цій статті ми поговоримо про те, які можливості мають сучасні «розумні» браслети, наскільки точні їх показники, розберемо ключові критерії вибору пристрою під конкретного користувача, а також розглянемо найкращі моделі гаджетів у різних цінових категоріях та дамо цінні рекомендації щодо використання та догляду.
Смарт-годинник чи фітнес-браслет: у чому різниця і що вибрати?
Сьогодні на руці може бути персональний помічник, спортивний тренер, пульсометр, навігатор і навіть засіб оплати – все це в одному компактному девайсі. Розумні годинник та фітнес-браслети стали частиною повсякденної рутини, також як смартфони десять років тому. Але між двома пристроями існує принципова різниця, яку варто враховувати при виборі: функціональність, рівень інтеграції, точність датчиків, автономність та вартість.
Як вибрати аерогриль для дому: поради щодо вибору аерогрилю для домашньої кухні
Сучасний темп життя диктує нові правила: ми все частіше вибираємо техніку, яка допомагає готувати смачні страви швидко, просто та з мінімальною участю. Але важливо, щоб вона зберігала смак, текстуру, корисні властивості продуктів, а також позбавляла кухню від громіздких каструль та сковорідок. Все це про аерогриль – компактний та функціональний пристрій, здатний повноцінно замінити духовку, сковорідку, мікрохвильову піч і навіть тостер. Він дозволяє готувати м'ясо, овочі, випічку та багато інших страв. Популярність аерогрилів швидко зростає, а виробники пропонують десятки моделей від бюджетних до просунутих. У цій статті ми розглянемо питання про те які типи аерогрилів бувають і їх особливості, приділимо увагу основним характеристикам та функціональності пристроїв, а також дамо цінні рекомендації щодо вибору моделі з урахуванням потреб та бюджету покупця.
Чим відрізняється аерогриль від мультиварки – порівняння функцій та можливостей
На сучасних кухнях все частіше розгортається кулінарне протистояння: мультиварка проти аерогриля. Ці два прилади швидко завоювали популярність завдяки зручності використання та здатності економити час при приготуванні повсякденних страв. Але незважаючи на схожу місію, кожен із них пропонує кардинально різні підходи до приготування їжі, саме тому перед покупкою часто виникає питання: «яка техніка краще впорається з приготуванням у конкретному випадку?». Зараз ми розглянемо принципи роботи аерогриля та мультиварки, для приготування яких страв краще підходить кожен тип техніки, відзначимо переваги та недоліки пристроїв, а також дамо цінні рекомендації щодо вибору пристрою, залежно від обраного сценарію використання.
Що таке мультипіч і для чого вона потрібна?
Уявіть кухню майбутнього, де один компактний прилад замінює відразу кілька громіздких пристроїв, де смажена картопля стає золотистою і хрумкою без краплі олії, домашня піца – немов із дров'яної печі, а приготування вечері – не багатогодинний виснажливий обов'язок, а легке завдання, що вимагає мінімум зусиль. Насправді це не про майбутнє, а про сьогоднішню реальність з мультипіччю. Пристрій може смажити, запікати, тушкувати, розігрівати, сушити й навіть пекти десерти. Він легко вписується в інтер'єр кухні та стає справжнім порятунком для зайнятих людей, які бажають харчуватися якісними та смачними стравами, витрачаючи на приготування мінімум часу та зусиль. Давайте розберемося як влаштована мультипіч, навіщо вона потрібна, чим відрізняється від мультиварки та іншої кухонної техніки, а також на що звертати увагу при виборі моделі.

Читайте також

Ще недавно уявити кухню без громіздкої духовки, сковорідок, каструль та маси побутових приладів було неможливо. Але сучасна кухонна техніка впевнено переписує кулінарні сценарії, звільняючи робочий простір та час користувача.
Одними з найбільш затребуваних пристроїв у будинках, офісах та громадських закладах є мікрохвильові печі або НВЧ-печі. Вони дозволяють швидко розігріти обід, розморозити продукти, зварити кашу чи виконати інші кулінарні завдання – по-справжньому незамінний помічник мільйонів сімей у всіх куточках світу.
Grifon представив пральну машину нового покоління GWM-7123DDBg, яка поєднує передові технології, продуманий дизайн, високу ефективність та функціональність. Її головне завдання – радувати власника високою якістю прання, гідним обсягом завантаження в 7 кг, а також бути легкою в управлінні та споживати мінімальну кількість енергії.
Збірка ПК — це вже давно не лише про технічні характеристики. Все частіше покупці шукають не просто продуктивність, а ще й стиль, продуманість і зручність монтажу. Якщо потрібен корпус, який дозволяє зібрати естетичну й потужну систему — APNX V1-W (APCM-VI01103.21) стане відмінною основою. А для вертикального встановлення відеокарти є відповідний сумісний райзер — APNX Kit 2 for V1 PCI-E 5.0 x16 White.
Сучасні газові плити стають все більш функціональними, але далеко не кожна модель отримує визнання покупців. GRIFON G542W-MAB2 стала справжнім улюбленцем у своєму сегменті – це стало можливим завдяки відмінному поєднанню доступної ціни, зручності використання та надійності. Модель стане справжньою знахідкою для тих, хто цінує практичність та функціональність, але без переплат за бренд.
Дивитися все